Studia Dietetyka

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Dietetyka, najogólniej mówiąc, to kierunek studiów poświęcony jedzeniu, ale nieco odmienny od kierunków gastronomicznych. Wbrew pozorom studiować ją powinny nie tylko osoby, które mają problem z utrzymaniem wagi, ale ci, którzy pragną za pomocą żywienia zmienić całkowicie styl życia swoich pacjentów. Zasadą numer jeden jest: nie szkodzić, więc na dietetyce nauczysz się przede wszystkim tego, jak komponować menu dla osób z różnymi dolegliwościami, tak, by nie pogłębić ich, a wręcz poprawić stan zdrowia pacjentów, na przykład przebywających w szpitalach. Ponadto, nauczysz się, jak komponować diety dla osób pragnących schudnąć, dla sportowców, małych dzieci, rekonwalescentów czy kobiet w ciąży. Jeśli więc interesujesz się zdrowym żywieniem i chciałbyś swoimi dietami zmieniać świat, to dietetyka jest kierunkiem wymarzonym dla Ciebie.

Przyszły dietetyk musi być osobą zdrową, posiadać aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Ponieważ pracuje z żywnością, musi bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Dodatkowo powinien też z łatwością nawiązywać kontakty w ludźmi i racjonalnie patrzeć na potrzeby swoich pacjentów, brać pod uwagę wszelkie ich wskazówki.

Studia z dietetyki - jak wyglądają?

Początkowo musisz wybrać uczelnię, publiczną bądź niepubliczną, na której chcesz studiować. W Polsce oferują ten kierunek uczelnie medyczne, ale także rolnicze oraz prywatne szkoły. Naukę można podjąć w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym, oraz są dwa stopnie nauki: licencjat i magisterium.

Oprócz wykładów z zakresu żywienia człowieka, anatomii czy mikrobiologii, na których poznasz wszelkie zasady funkcjonowania ciała człowieka, wpływu na nie mikroorganizmów, jak również teoretycznego opracowywania diet dla różnych grup ludności, odbędziesz również wiele ćwiczeń z zakresu rozpoznawania smaków, zapachów, wdrażania zasad bezpieczeństwa żywności (HACCP) i wielu innych, przydatnych do pracy z ludźmi umiejętności, pozwalających opracować im odpowiednią dietę, gdyż głównie na tym polega zawód dietetyka.Poradniki dla maturzysty:Praca po dietetyce

Dietetyk może podjąć pracę w instytucjach zdrowia publicznego, czyli szpitalach na stanowisku dietetyka, ale również w restauracjach, placówkach zajmujących się kontrolą żywienia i żywności, w placówkach prywatnych, które zajmują się kompleksowo odchudzaniem pacjentów i wielu innych przybytkach.

Dietetyka to przyszłościowy kierunek, nie od dziś przecież wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy. Jeśli więc chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu funkcjonowania ciała człowieka i tego, jak żywność wpływa na jego stan zdrowia, kierunek dietetyka jest wymarzony dla Ciebie!

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Dietetyka na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: