Studia ratownictwo medyczne

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Zawód ratownika medycznego jest niezwykle trudny. Pracuje się w pośpiechu, pod presją zagrożenia czyjegoś zdrowia, a nawet życia, w trudnych warunkach, nietypowych godzinach pracy. Ratownicy medyczni paradoksalnie najwięcej pracują wtedy, gdy inni wypoczywają – w Sylwestra, święta, podczas masowych uroczystości. To oni są pierwsi na miejscu, gdy zdarzy się wypadek, to na pogotowie dzwoni się w przypadku zagrożenia życia. Dlatego też ratownikami medycznymi powinny zostawać określone osoby: potrafiące szybko i logicznie myśleć, podejmować trafne błyskawiczne decyzje, umieć pracować pod presją czasu, w stresie, koncentrować się na wykonaniu zadania. Ratownik medyczny musi działać szybko, chłodno i trafnie. Dlatego też główną cechą, oprócz niesienia pomocy jest nieuleganie emocjom, brak wrażliwości na widok krwi czy ciężkich obrażeń, wytrwałość - główne cechy kandydata na studia o kierunku ratownictwo medyczne.

Studia z ratownictwa medycznego - jak wyglądają?

Ratownictwo medyczne jako kierunek studiów można podjąć na uczelniach publicznych i prywatnych, w trybie dziennym w systemie pierwszego stopnia, czyli licencjat.

Przedmioty realizowane na tym kierunku są ściśle medyczne, a są to między innymi: biochemia, fizjologia i anatomia – czyli podstawowe w każdym kierunku medycznym przedmioty, pozwalające poznać dokładnie ciało człowieka i procesy, które w nim zachodzą. Poza tym głównym nauczanym przedmiotem na kierunku ratownictwo medyczne jest pierwsza pomoc. Jest to również higiena i epidemiologia, mające ogromne znaczenie w przypadku zagrożeń życia związanych z rozprzestrzenianie się chorób. Studenci ratownictwa medycznego na ćwiczeniach i laboratoriach uczą się głównie technik udzielania pierwszej pomocy – jest to bardzo ważne, gdyż im częściej będą je ćwiczyć i im lepiej będzie im szło ćwiczenie na manekinach, tym większe prawdopodobieństwo, że ratowanie ludzi będzie ich szło równie sprawnie.Poradniki dla maturzysty:Praca po ratownictwie medycznym

Absolwent kierunku ratownictwo medyczne może podjąć pracę w publicznych oraz niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w Centrach Powiadamiania Ratunkowego, służbach ratowniczych i innych, słowem – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa, ciągła pomoc sanitariusza. Zawód ratownika medycznego jest bardzo specyficzny, odpowiedzialny i trudny, dlatego też wielu kandydatów na studia rezygnuje z niego po pierwszych studenckich niepowodzeniach, a zdarza się, że i absolwenci tego kierunku nie podejmują pracy w zawodzie. Wiąże się to z tym, że niektórzy obawiają się odpowiedzialności, jaką będą musieli ponosić za życie drugiego człowieka, a czasami okazuje się po prostu, że nie czują się dobrze w tej roli. Dzięki takiemu „przesiewowi” na stanowiskach ratowniczych zostają sami najlepsi pracownicy, którzy nigdy nie zawodzą i wiele są w stanie przetrwać.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Ratownictwo medyczne na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: