Studia ratownictwo medyczne
Zawód ratownika medycznego jest niezwykle trudny. Pracuje siÄ™ w poÅ›piechu, pod presjÄ… zagrożenia czyjegoÅ› zdrowia, a nawet życia, w trudnych warunkach, nietypowych godzinach pracy. Ratownicy medyczni paradoksalnie najwiÄ™cej pracujÄ… wtedy, gdy inni wypoczywajÄ… – w Sylwestra, Å›wiÄ™ta, podczas masowych uroczystoÅ›ci. To oni sÄ… pierwsi na miejscu, gdy zdarzy siÄ™ wypadek, to na pogotowie dzwoni siÄ™ w przypadku zagrożenia życia. Dlatego też ratownikami medycznymi powinny zostawać okreÅ›lone osoby: potrafiÄ…ce szybko i logicznie myÅ›leć, podejmować trafne bÅ‚yskawiczne decyzje, umieć pracować pod presjÄ… czasu, w stresie, koncentrować siÄ™ na wykonaniu zadania. Ratownik medyczny musi dziaÅ‚ać szybko, chÅ‚odno i trafnie. Dlatego też gÅ‚ównÄ… cechÄ…, oprócz niesienia pomocy jest nieuleganie emocjom, brak wrażliwoÅ›ci na widok krwi czy ciężkich obrażeÅ„, wytrwaÅ‚ość - gÅ‚ówne cechy kandydata na studia o kierunku ratownictwo medyczne.
Studia z ratownictwa medycznego - jak wyglÄ…dajÄ…?
Ratownictwo medyczne jako kierunek studiów można podjąć na uczelniach publicznych i prywatnych, w trybie dziennym w systemie pierwszego stopnia, czyli licencjat.
Przedmioty realizowane na tym kierunku sÄ… Å›ciÅ›le medyczne, a sÄ… to miÄ™dzy innymi: biochemia, fizjologia i anatomia – czyli podstawowe w każdym kierunku medycznym przedmioty, pozwalajÄ…ce poznać dokÅ‚adnie ciaÅ‚o czÅ‚owieka i procesy, które w nim zachodzÄ…. Poza tym gÅ‚ównym nauczanym przedmiotem na kierunku ratownictwo medyczne jest pierwsza pomoc. Jest to również higiena i epidemiologia, majÄ…ce ogromne znaczenie w przypadku zagrożeÅ„ życia zwiÄ…zanych z rozprzestrzenianie siÄ™ chorób. Studenci ratownictwa medycznego na ćwiczeniach i laboratoriach uczÄ… siÄ™ gÅ‚ównie technik udzielania pierwszej pomocy – jest to bardzo ważne, gdyż im częściej bÄ™dÄ… je ćwiczyć i im lepiej bÄ™dzie im szÅ‚o ćwiczenie na manekinach, tym wiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo, że ratowanie ludzi bÄ™dzie ich szÅ‚o równie sprawnie.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po ratownictwie medycznym
Absolwent kierunku ratownictwo medyczne może podjąć pracÄ™ w publicznych oraz niepublicznych zakÅ‚adach opieki zdrowotnej, w Centrach Powiadamiania Ratunkowego, sÅ‚użbach ratowniczych i innych, sÅ‚owem – wszÄ™dzie tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa, ciÄ…gÅ‚a pomoc sanitariusza. Zawód ratownika medycznego jest bardzo specyficzny, odpowiedzialny i trudny, dlatego też wielu kandydatów na studia rezygnuje z niego po pierwszych studenckich niepowodzeniach, a zdarza siÄ™, że i absolwenci tego kierunku nie podejmujÄ… pracy w zawodzie. Wiąże siÄ™ to z tym, że niektórzy obawiajÄ… siÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci, jakÄ… bÄ™dÄ… musieli ponosić za życie drugiego czÅ‚owieka, a czasami okazuje siÄ™ po prostu, że nie czujÄ… siÄ™ dobrze w tej roli. DziÄ™ki takiemu „przesiewowi” na stanowiskach ratowniczych zostajÄ… sami najlepsi pracownicy, którzy nigdy nie zawodzÄ… i wiele sÄ… w stanie przetrwać.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz *: