Studia rybactwo
Rybactwo jako pojÄ™cie poÅ‚owu ryb znane jest nam już od zarania dziejów – od zawsze bowiem nasi przodkowie zajmowali siÄ™ Å‚owieniem ryb w miejscach, gdzie byÅ‚y ku temu warunki geograficzne, by zapewnić sobie byt i przetrwanie. Obecnie poÅ‚ów ryb jest nieco bardziej zaawansowany i na wiÄ™kszÄ… skalÄ™, do tego stopnia, że powstaÅ‚y specjalne kierunku studiów takie jak rybactwo, ksztaÅ‚cÄ…ce przyszÅ‚ych specjalistów od poÅ‚owu ryb. To gÅ‚ównie wiedza z zakresu ochrony wód i zwierzÄ…t morskich, rozrodu ryb, czy technologii przetwórstwa. Jest to wiÄ™c nauka łączÄ…ca dwie dziedziny: biologiÄ™ z ekonomiÄ…. Daje ona dobry zawód, gdy siÄ™ trafi w dobre miejsce, gdzie można go wykonywać.
Studia z rybactwa - jak wyglÄ…dajÄ…?
Kierunek rybactwo jest dość ograniczony jeÅ›li chodzi o zakres badaÅ„, dlatego też nauka trwa niezbyt dÅ‚ugo, a kandydatem do studiowania na tym kierunku może być każdy, kto wyrazi do tego chęć. Studiuje siÄ™ przez 7 semestrów, po czym otrzymuje siÄ™ tytuÅ‚ inżyniera. Niewiele jest uczelni w Polsce oferujÄ…cych ten kierunek, ze wzglÄ™du na jego niewielkÄ… popularność oraz specyfikÄ™ terenu, na którym poÅ‚ożona jest Polska. Dodatkowo można podjąć uzupeÅ‚niajÄ…ce studia magisterskie, które trwajÄ… 3 semestry.
Przedmioty, które realizuje siÄ™ na kierunku rybactwo, sÄ… gÅ‚ównie przedmiotami Å›ciÅ›le zwiÄ…zanymi z tematykÄ… studiów, a wiÄ™c: biologia i fizjologia ryb, czy rybactwo na wodach otwartych i inne. Poza nimi studenci ksztaÅ‚cÄ… siÄ™ również w przedmiotach, których zrozumienie gwarantuje dobre podejÅ›cie do tematów przedmiotów kierunkowych, podjÄ™tych po wyborze specjalizacji. Tymi przedmiotami sÄ…: biochemia, mikrobiologia i genetyka.
Poza tym, student kierunku rybactwo ma do wyboru kilka specjalnoÅ›ci, spoÅ›ród których można wymienić miÄ™dzy innymi: rybactwo Å›ródlÄ…dowe, ochrona hydrosfery czy ichtiologia czyli nauka o rybach.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po rybactwie
Inżynier rybactwa, czyli absolwent kierunku rybactwo na studiach, może ubiegać siÄ™ o posadÄ™ w różnych instytucjach naukowych, czy ochrony Å›rodowiska, a także w różnych firmach przetwarzajÄ…cych i zajmujÄ…cych siÄ™ poÅ‚owem ryb. Jest to praca Å›ciÅ›le zwiÄ…zana z rybami i morzem, warto wiÄ™c dobrze zastanowić siÄ™, czy jesteÅ›my dobrymi kandydatami na to stanowisko, oraz czy mamy możliwość rozwoju zawodowego w Å›rodowisku, w którym przebywamy.
Komentarze (1)
https://www.youtube.com/watch?v=LJORtZSTmkg&feature=youtu.be
16 maj 2016 18:18Dodaj swój komentarz *: