Studia muzykologia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak sama nazwa wskazuje muzykologia jest kierunkiem studiów, przygotowującym studentów do pracy w dziedzinie muzyki, obcowania z nią, wykorzystywania jej w praktyce. To dokładne studia nad wszystkimi aspektami muzyki, jej kulturą, pochodzeniem, zastosowaniem, wpływem na człowieka. Studia muzykologiczne to nie jest jedynie ścisłe powiązanie z muzyką, ale również z innymi dziedzinami sztuki, na przykład plastyką, choć w niewielkim stopniu. Dlatego też warto, wybierając ten kierunek, być osobą szczególnie uwrażliwioną na każdy rodzaj sztuki, potrafiącą ja odbierać, dyskutować o niej, mieć chęć poznawania jej szczegółów. Warto też, by miała dobry słuch i tak zwany „słuch muzyczny” pozwalający trafnie ocenić wysłuchane dzieło.

Studia z muzykologii - jak wyglądają?

Choć muzykologia jest iście artystycznym kierunkiem, bądź jednak przygotowany na naukę z różnych dziedzin, poza tym nie będzie się ona ograniczała wyłącznie do słuchania muzyki różnych gatunków. Dużą rolę w realizacji programu nauczania na studiach odgrywa przedmiot, jakim jest historia muzyki powszechnej oraz polskiej. Pozwoli ona poznać głębiej korzenie muzyki, z jaką obecnie mamy do czynienia, a tym samym dostrzec ogromną przepaść, jaka występuje między muzyką słuchaną dziesiątki, czy nawet setki lat temu, a tą obecną. Chyba jedynie miłość do dźwięków przetrwała te wszystkie pokolenia. Ponadto będziesz uczył się na kierunku muzykologia entomuzykologii i antropologii kulturowej, która pozwoli Ci poznać kultury, w jakich tworzono pierwotną muzykę. Poza tym jednym z przedmiotów głównych jest akustyka muzyczna.

Gdy już zdecydujesz się, że chcesz studiować muzykologię na którejś z uczelni publicznych w kraju, możesz wybrać jedynie tryb dzienny w systemie trójstopniowym (licencjat, magister, doktorat) lub wieczorowy ale kończący się jedynie na licencjacie. Wśród specjalizacji na kierunku muzykologia, którymi możesz się zajmować w przyszłości, są: muzykologia teoretyczna i stosowana, muzykoterapia, muzyka kościelna.Poradniki dla maturzysty:Praca po muzykologii

Muzykologia jako kierunek studiów najczęściej jest wybierany jako kierunek uzupełniający bądź po prostu hobbystyczny, w ramach poszerzania swoich zainteresowań muzycznych. Jednak dyplom z tego kierunku dać może znacznie więcej, między innymi możliwość pracy jako redaktor czy krytyk muzyczny, może zostać specjalistą od instrumentów muzycznych w muzeach, być organizatorem życia kulturalnego, a w szczególności muzycznego bądź edytorem muzycznym. By leczyć muzyką, należy zrobić specjalizację z muzykoterapii, a następnie ukończyć studium podyplomowe o tej specjalności. Wówczas można zdobyć ciekawy, przyjemny i rzadki zawód muzykoterapeuty.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Muzykologia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: