Studia nawigacja
Na kierunku nawigacja poznasz zasady okreÅ›lania pozycji i trajektorii ruchu w celu zagwarantowania bezpieczeÅ„stwa obiektów i Å›rodków lokomocji. To kierunek szkolÄ…cy w zakresie zarzÄ…dzania ludźmi i nawigacji, zmierza do zapewniania bezpieczeÅ„stwa ludziom i pojazdom znajdujÄ…cym siÄ™ na trasach Å›rodków lokomocji. Jest to nauka łączÄ…ca w sobie zagadnienia matematyki i fizyki, dobrze wiÄ™c, by kandydaci na kierunek nawigacja byli przygotowywani do tego, że wiÄ™kszość zajęć programowych odbywa siÄ™ wÅ‚aÅ›nie na bazie tych dwóch przedmiotów. Warto też, by posiadaÅ‚ umiejÄ™tność analizowania, logicznego myÅ›lenia i wyciÄ…gania wniosków, a także orientacjÄ™ przestrzennÄ…, nastawionÄ… na przewidywanie zdarzeÅ„.
Studia z nawigacji - jak wyglÄ…dajÄ…?
Nawigacja jako kierunek studiów oferowana jest przez uczelnie publiczne w systemie dwustopniowym. Studia I stopnia trwajÄ… 8 semestrów, zaÅ› studia II stopnia – 3 semestry, tak wiÄ™c łącznie nauka zajmuje ponad 5 lat i sÄ… to studia inżynierskie.
Przedmiotami, które realizuje siÄ™ na kierunku nawigacja, jest wyżej wspomniana matematyka oraz fizyka, ale także elektrotechnika i elektronika, oraz automatyka, ale też na przykÅ‚ad informatyka. SÄ… to przedmioty zaliczane do grupy tych podstawowych; jeÅ›li chodzi o przedmioty kierunkowe, to masz wÅ›ród nich miÄ™dzy innymi: meteorologiÄ™, nawigacjÄ™, czy systemy transportowe. Jest też kilka specjalnoÅ›ci, które mogÄ… wybrać studenci nawigacji, by lepiej móc przygotować siÄ™ do wykonywanego w przyszÅ‚oÅ›ci zawodu, oraz praktyk zawodowych, które odbÄ™dÄ… na studiach. Tymi specjalnoÅ›ciami sÄ… na przykÅ‚ad: transport morski, czy też pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne. SÄ… to bardzo konkretne specjalizacje, zwiÄ…zane gÅ‚ównie z ruchem morskim, czyli nawigowaniem statkami. Warto wiÄ™c, by kandydat na studia o tym pamiÄ™taÅ‚, dlatego dobrze, by wczeÅ›niej przetestowaÅ‚ na sobie, czy jest w stanie pÅ‚ywać na statkach czy Å‚odziach.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po nawigacji
Absolwenci kierunku nawigacja uprawnieni sÄ… do nawigowania statków na morzu, a wiÄ™c do zostania oficerami na statkach. PracujÄ… również w niektórych dziaÅ‚ach gospodarki morskiej, nadzorujÄ… eksploatacjÄ™ i budowÄ™ statków. Co ciekawe, w trakcie studiów mężczyźni odbywajÄ… szkolenie wojskowe i uzyskujÄ… stopieÅ„ mata podchorążego.
Wielu kandydatów na te studia to pasjonaci morza i marynarki. Chcieliby wiÄ™c swoja przyszÅ‚ość powiÄ…zać z morzem i nawigowaniem statkami, dlatego też nawigacja, choć nie jest kierunkiem popularnym, to jednak w pewnych Å›rodowiskach bardzo pożądanym.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz *: