Studia położnictwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Położnictwo jest kierunkiem studiów kształcącym w kierunku niesienia pomocy kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu, który to okres jest dla nich bardzo trudny i wymaga specjalistycznej opieki. Teoretycznie nikt nie zabroni na takie studia pójść mężczyźnie, jednak pojawia się pytanie – czy on sam byłby w stanie wczuć się w rolę przyszłej matki i pomagać jej w tym okresie? Jak czułaby się kobieta rodząca, którą opiekowałby się mężczyzna? Wnioski nasuwają się same – położne to same kobiety, które kobietami się opiekują, więc nikt tak jak one nie będzie w stanie im pomóc. Kandydatki na kierunek położnictwo powinny cechować się ogromną empatią, delikatnością, łagodnością i chęcią niesienia pomocy. Muszą być przede wszystkim cierpliwe i umieć uspokoić kobietę podczas jej porodu, a to nie lada wyzwanie. Ponadto położne powinna cechować miłość do dzieci, w końcu to ona będzie się nimi zajmowała po porodzie i pomagała matce zajmować się nimi.

Studia z położnictwa - jak wyglądają?

Są to studia ściśle medyczne, powiązane z ginekologią, i łączą w sobie pomoc pielęgniarską z ginekologiczną. Dlatego też na położnictwie studentki będą zgłębiały nauki czysto medyczne, takie jak anatomia i fizjologia człowieka, które umożliwiają poznanie funkcjonowania organizmu kobiety. Będą się uczyły także ginekologii i opieki ginekologicznej, która ściśle jest związana z okresem porodu i połogu. Dodatkowo studentki położnictwa uczą się psychologii – jest to niezbędne, by umieć z empatią ruszyć na pomoc przyszłej matce.

Studia te nie są podzielone na specjalizacje. Oznacza to, że przez cały okres ich trwania wszystkie studentki uczą się tego samego i kończą studia z takim samym poziomem wykształcenia. Studia na kierunku położnictwo odbywają się w systemie dwustopniowym, licencjat i magisterium. Można je podjąć na uczelniach publicznych oraz prywatnych, w systemach: dziennym, zaocznym i wieczorowym.

Podczas studiów odbywa się praktyki na oddziałach położniczych w szpitalach. Polegają one głównie na towarzyszeniu kobiecie podczas porodu, wykonywaniu niektórych badań prenatalnych, takich jak KTG oraz opiece nad noworodkami.Poradniki dla maturzysty:Praca po położnictwie

Praca położnej jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga dużo cierpliwości i łagodności. Będąc absolwentką kierunku położnictwo możesz podjąć pracę na oddziałach położniczych w szpitalach publicznych i prywatnych. Istnieją też różne inne alternatywy podjęcia ciekawej pracy związanej z zawodem, można na przykład zostać opiekunką prywatną ciężarnej, jest to rozwiązanie coraz modniejsze, zwłaszcza na świecie, a także pracować na przykład w szkole rodzenia. Jeśli Twoją pasją jest pomoc innym, a szczególnie kochasz noworodki i chciałabyś spędzać z nimi jak najwięcej czasu, wybierz się na położnictwo i spełnij swoje marzenie!

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Położnictwo na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    anna

    Nie polecam tego kierunku, ciężkie studia a praca jeszcze cięższa. Pracujesz 12h po to żeby zarobić 2000 zł, pacjenci nie szanują, lekarze gnębią. Gdybym mogła cofnąć się o te kilka lat to drugi raz bym nie wybrała tego kierunku.

    15 wrzesień 2018 12:34

Dodaj swój komentarz *: