Studia administracja
Lepiej nie wybieraj się na studiowanie administracji, gdy lubisz aktywność, kreatywność i ruch. To w istocie kierunek, który kształci przyszłych pracowników biurowych, stąd też preferowane na niego są osoby o dobrej umiejętności organizacji pracy, o zamiłowaniu do pracy siedzącej, „papierkowej roboty”. Warto wybrać się na kierunek administracja, jeśli interesujesz się prawem i chciałbyś robić w przyszłości coś z nim związanego, a nie masz ochoty wybierać się na długie i męczące studia prawnicze.
Administracja to kierunek ściśle związany z prawem, ale nie można po nim wykonywać zawodu prawnika. Przy wyborze tego kierunku studiów zwróć u siebie uwagę na to, czy masz do niego odpowiednie predyspozycje: spostrzegawczość, systematyczność, umysł zorientowany na przepisy prawne i chęć do objęcia stabilnej, spokojnej posady urzędowej.
Studia z administracji - jak wyglądają?
Administrację można studiować na wielu uczelniach, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Nauka jest podzielona na dwa etapy – studia licencjackie I stopnia, trwające 6 semestrów, i magisterskie II stopnia, które trwają 4 semestry. Studiować można zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo).
Na studiach o kierunku administracja będziesz uczył się ciekawych przedmiotów, takich jak, na przykład, prawo konstytucyjne i prawo cywilne, na których poznasz obowiązujące przepisy prawne w naszym kraju. Będziesz także uczył się prawa gospodarczego, które pomoże Ci pojąć zasady prowadzenia działalności gospodarczej, różne dotyczące jej prowadzenia ustawy. Nauczysz się też jakie są prawa konsumentów w naszym kraju, jakie obowiązują umowy w kodeksie cywilnym, a to wszystko na przedmiocie, który nazywa się prawo cywilne.
Nauka podzielona jest na część teoretyczną (wykłady) i praktyczną (ćwiczenia). Praktyki oraz staż możesz podjąć w niemal każdej instytucji rządowej, wojskowej, w administracji publicznej, czy firmach prywatnych.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po administracji
Jest to jeden z najpowszechniej wybieranych przez maturzystów kierunków, stąd też konkurencja przy rekrutacji może być spora. Nie zrażaj się tym jednak – jeśli marzysz o tym, by w przyszłości spełniać ważne funkcje na stanowiskach urzędniczych, w administracji publicznej – w wojsku, instytucjach rządowych, samorządowych, jednostkach budżetowych lub firmach prywatnych, nie wahaj się, wybierz administrację! Jeśli planujesz pracować w sądzie jako sędzia lub adwokat, zrób dodatkowy fakultet z prawa i nie bój się spełnić swoich ambicji!
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz *: