Studia ogrodnictwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Ogrodnictwo to ciekawy kierunek studiów, kształcący kandydatów w bardzo szerokim zakresie. Wbrew pozorom nie jest to tylko nauka o uprawie kwiatków i warzyw, ale również wszystko, co należy wiedzieć o roślinach, sposobach ich uprawy, a także technologicznych procesach, które pozwalają na uzyskanie plonów lepszej jakości. Taka rozpiętość materiału spowodowała, że należało zorganizować wiele specjalności na tym kierunku, by student mógł kształcić się pod konkretną tematykę. Ogrodnictwo oferowane jest studentom, którzy przede wszystkim kochają kontakt z naturą, są w jakiś sposób zainteresowani uprawami roślin. Po takich studiach można zdobyć naprawdę ciekawy, przyjemny i dobry zawód.

Studia z ogrodnictwa - jak wyglądają?

Ogrodnictwo można studiować na publicznych i prywatnych uczelniach w Polsce, głównie rolniczych. Można podjąć je w trybie dziennym i zaocznym, a nauka jest podzielona na trzy etapy – licencjat, magisterium i doktorat.

Jeśli zdecydowałeś się na kierunek ogrodnictwo, to z pewnością lubisz biologię, kwiaty, drzewa, być może prywatnie interesujesz się uprawą roślin i chciałbyś, by Twoja pasja „zaowocowała” dobrym fachem w ręku. Tak może się stać, ale zanim otrzymasz upragniony dyplom, wiedz, że będziesz musiał zaprzyjaźnić się z następującymi przedmiotami: chemia i biochemia, botanika, fizjologia roślin, genetyka i hodowla roślin i wieloma innymi, pozwalającymi „od środka” poznać rośliny i procesy w nich zachodzące, by móc sprawnie zająć się ich hodowlą. Po wyborze specjalności dochodzą Ci jeszcze przedmioty kierunkowe, nastawione na konkretny cel studiowania; takimi specjalnościami są na przykład ogrodnictwo z marketingiem, ochrona roślin czy sadownictwo.

Nastaw się też na to, że będziesz na studiach odbywał wiele ćwiczeń i laboratoriów, a nim przejdziesz do konkretów, będziesz musiał poznać szczegółowo wszystko, co dotyczy roślin i sposobów ich hodowli.Poradniki dla maturzysty:Praca po ogrodnictwie

Ogrodnictwo to jeden z wielu kierunków, po których ukończeniu od razu można zacząć pracę w zawodzie, i to na dobrym stanowisku. Nie od dziś bowiem wiadomo, że jest to zawód, do którego trzeba mieć po prostu serce, ale i umiejętności wyniesione ze studiów są niezbędne. Tak więc z dyplomem możesz zająć się samodzielną hodowlą roślin, lub podjąć pracę w już istniejących firmach, które zajmują się ich hodowlą czy sprzedażą, a nawet pracować w szkolnictwie jako nauczyciel. To tylko kilka z propozycji pracy po kierunku ogrodnictwo. Tak naprawdę absolwent może pracować wszędzie, gdzie będzie miał do czynienia z roślinami, chociażby w szkółkach leśnych czy hurtowniach roślin i nasion. Dobrze jest też zrobić któreś ze studiów podyplomowych, które poszerzają kwalifikacje i dają nieco większe uprawnienia, na przykład studia florystyczne.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Ogrodnictwo na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    impatiens

    Nie warto studiować kierunków jak ogrodnictwo czy rolnictwo. Tylko jeśli ma się w perspektywie własne gospodarstwo. Warto zdawać na kierunki takie, które dają zawód osiągalny tylko po odpowiednich studiach. Na przykład: architekt, adwokat, anestezjolog, farmaceuta, weterynarz, lekarz, stomatolog, informatyk, inżynier geodeta, ekonomista-finansista-bankowiec, i inne. Jeśli lubisz rośliny to idź na biologię uniwersytecką i wybierz specjalność botanika. Ogrodnikiem może być każdy, kto na swojej ziemi posadzi karczochy i tulipany.

    2 styczeń 2017 13:55

Dodaj swój komentarz *: