Studia historia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Historia jest to kierunek studiów ściśle humanistyczny. Zajmuje się on badaniem i analizowaniem wszelkich zjawisk zachodzących na przestrzeni dziejów w polskiej i powszechnej kulturze. Jest to zagadnienie niezwykle obszerne, gdyż obejmuje nie tylko setki, czy tysiące lat wstecz, jeśli chodzi o czas rozwoju „akcji”, ale też obejmuje cały glob, na którym równolegle miały miejsce różne zdarzenia historyczne. Ponadto my sami wciąż tworzymy nową historię, materiału przybywa więc z roku na rok.

Dobry historyk musi przede wszystkim być zapalonym humanistą – dużo czytać, chętnie przebywać w bibliotece, studiować różne źródła literackie, mieć elastyczny umysł i potrafić ze zrozumieniem głębić się we wszelkie historyczne źródła pisane archaicznym językiem. Dlatego też znajomość języków obcych jest bardzo przydatna. Poza tym historia to przede wszystkim ćwiczenie pamięci do dat i wydarzeń – nie da się więc być dobrym historykiem z krótką i nietrwałą pamięcią, choć pamięć można rozwijać i trenować.

Studia z historii - jak wyglądają?

Wbrew powszechnym opiniom nauka historii może być niezwykle ciekawa. To fakt, w dużej mierze opiera się na zapamiętywaniu, słuchaniu wykładów, analizowaniu bitew, wojen, wydarzeń w skali krajowej i międzynarodowej. Ale historia to także podziwianie zabytków, wizyty w muzeach, przygotowywanie rekonstrukcji bitew, przy czym można się świetnie bawić na zajęciach.

Studia historyczne możesz podjąć na uczelniach prywatnych i publicznych, możesz studiować dziennie lub zaocznie, a także w trzech stopniach: licencjat, magisterium, doktorat. Tak naprawdę zdobywanie wiedzy historycznej to nie tylko ograniczanie się do tego, co jest powiedziane na zajęciach w szkole. Liczy się też wszystko, z wszelkich źródeł, które możesz znaleźć samodzielnie – czasopism, Internetu, przecież w obecnych czasach dostęp masz do wszystkiego. Im więcej wiedzy zdobędziesz samodzielnie, tym łatwiejsza będzie Twoja droga ku studiom podyplomowym, gdy zechcesz piąć się po szczeblach historycznej kariery.

Na studiach historycznych masz do wyboru wiele specjalizacji, gdyż sama historia jest kierunkiem niezwykle obszernym. Tymi specjalizacjami są na przykład: historia chrześcijaństwa, pomorzoznawstwo, czy archeologia historyczna. By móc zgłębić wiedzę dotyczącą poszczególnych specjalizacji, potrzebować będziesz umiejętności z takich przedmiotów, jak: język łaciński (niezbędny do odczytywania niektórych zabytkowych źródeł), historia nowożytna, w której poznasz wydarzenia obowiązujące od kilkudziesięciu lat wstecz do czasów obecnych, ale także historia starożytna – to od niej bowiem wywodzi się wszystko, co teraz mamy i umiemy, miała ona bardzo duży wpływ na nasze obecne zachowania.Poradniki dla maturzysty:Praca po historii

Gdy ukończysz studia historyczne, możesz starać się o posadę nauczyciela historii w dowolnej szkole, ale także pracować w muzeum, w placówkach, które zajmują się badaniem różnych okresów dziejowych, w archiwach, czy nawet jako dziennikarz w wydawnictwie zajmującym się wydawaniem czasopism o określonej tematyce. Wbrew pozorom praca historyka wcale nie jest nudna, a wręcz wciągająca. Sam się o tym przekonasz, gdy już zdecydujesz się na ten kierunek. 

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Historia na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    Janusz

    Po tym kierunku noe ma pracy w tym kraju. Przykładem jestem ja i cala reszta mojego roku, ktora pracy w zawodzie nie znalazła. Absolwenci historii dziennej UMK, rok 2008.

    6 lipiec 2016 13:00

Dodaj swój komentarz *: