Studia ochrona dóbr kultury
Ochrona dóbr kultury to jeden z kierunków powiązanych z artystycznymi, niebędący jednak kierunkiem, na którym uczymy się tworzyć. Wybierają go przeważnie osoby, które interesują się kulturą, rozumianą pod pojęciem zabytków, rzeźb, malarstwa i innych. Nazwa kierunku studiów będzie nam zapewne kojarzyła się z konserwatorem zabytków – i bardzo słusznie, bowiem ochrona dóbr kultury jest to właśnie kierunek, który ich kształci. Studia te pomagają nauczyć się rodzajów zabytków, ich historii, w jaki sposób należy się z nimi obchodzić i jak restaurować oraz eksponować. Jest to bardzo ważne dla kandydatów na te studia, którzy lubują się w historii i zabytkach, i chciałyby, aby w jak najlepszym stanie można było przekazać je następnym pokoleniom.
Studia z ochrony dóbr kultury - jak wyglądają?
Ochrona dóbr kultury jest oferowana na uczelniach publicznych i prywatnych, jako tryb dzienny i zaoczny, oraz w dwóch stopniach: licencjat i magisterium.
Jeśli jesteś absolwentem szkoły średniej i wybierasz się na kierunek ochrona dóbr kultury, to musisz nastawić się na mnóstwo nauki historii oraz sztuki, no, ale przecież właśnie ze względu na te przedmioty zdecydowałeś się na ten kierunek. Tak więc będziesz studiował, między innymi: historię sztuki powszechnej i polskiej, rysunek odręczny, czy też ikonografię sztuki. Wbrew pozorom są to przedmioty dość obszerne. Musisz też wybrać którąś ze specjalizacji, na przykład konserwatorstwo lub muzealnictwo, dające Ci konkretne ukierunkowanie na dziedzinę, w której chcesz w przyszłości pracować i to pod tym kątem będziesz głównie się uczył na pozostałych przedmiotach kierunkowych. Ponadto przygotuj się na ćwiczenia, które będziesz odbywał oprócz wykładów teoretycznych – wzbogacą one Twój warsztat i pozwolą wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po ochronie dóbr kultury
Absolwent kierunku ochrona dóbr kultury jest wykształcony w kierunku pracy jako kustosz bądź konserwator zabytków, w muzeach, urzędach konserwatorskich, urzędach celnych czy innych. Może także znaleźć zatrudnienie w służbach konserwatorskich, bądź w zakładach rzemieślniczych zajmujących się konserwatorstwem. Jak widzisz, dróg rozwoju dla absolwenta tego kierunku jest wiele, jak również sporo jest ciekawostek, których dowiesz się na tych studiach, warto je więc podjąć zarówno dla dobrej pracy, jak i dla poszerzenia własnych horyzontów.
Komentarze (2)
Another one bites the dust <a href=http://acialis.mom>cheapest cialis online</a> After the sperm are prepped and suspended in a solution similar to the environment inside the fallopian tubes, the sample is transferred to the embryology lab
3 wrzesień 2023 10:11<a href=http://propec.cfd>rogaine or propecia</a> Pediatr Nephrol 1990; 4 111 116
16 październik 2023 7:12Dodaj swój komentarz *: