Studia ochrona dóbr kultury
Ochrona dóbr kultury to jeden z kierunków powiÄ…zanych z artystycznymi, niebÄ™dÄ…cy jednak kierunkiem, na którym uczymy siÄ™ tworzyć. WybierajÄ… go przeważnie osoby, które interesujÄ… siÄ™ kulturÄ…, rozumianÄ… pod pojÄ™ciem zabytków, rzeźb, malarstwa i innych. Nazwa kierunku studiów bÄ™dzie nam zapewne kojarzyÅ‚a siÄ™ z konserwatorem zabytków – i bardzo sÅ‚usznie, bowiem ochrona dóbr kultury jest to wÅ‚aÅ›nie kierunek, który ich ksztaÅ‚ci. Studia te pomagajÄ… nauczyć siÄ™ rodzajów zabytków, ich historii, w jaki sposób należy siÄ™ z nimi obchodzić i jak restaurować oraz eksponować. Jest to bardzo ważne dla kandydatów na te studia, którzy lubujÄ… siÄ™ w historii i zabytkach, i chciaÅ‚yby, aby w jak najlepszym stanie można byÅ‚o przekazać je nastÄ™pnym pokoleniom.
Studia z ochrony dóbr kultury - jak wyglądają?
Ochrona dóbr kultury jest oferowana na uczelniach publicznych i prywatnych, jako tryb dzienny i zaoczny, oraz w dwóch stopniach: licencjat i magisterium.
JeÅ›li jesteÅ› absolwentem szkoÅ‚y Å›redniej i wybierasz siÄ™ na kierunek ochrona dóbr kultury, to musisz nastawić siÄ™ na mnóstwo nauki historii oraz sztuki, no, ale przecież wÅ‚aÅ›nie ze wzglÄ™du na te przedmioty zdecydowaÅ‚eÅ› siÄ™ na ten kierunek. Tak wiÄ™c bÄ™dziesz studiowaÅ‚, miÄ™dzy innymi: historiÄ™ sztuki powszechnej i polskiej, rysunek odrÄ™czny, czy też ikonografiÄ™ sztuki. Wbrew pozorom sÄ… to przedmioty dość obszerne. Musisz też wybrać którÄ…Å› ze specjalizacji, na przykÅ‚ad konserwatorstwo lub muzealnictwo, dajÄ…ce Ci konkretne ukierunkowanie na dziedzinÄ™, w której chcesz w przyszÅ‚oÅ›ci pracować i to pod tym kÄ…tem bÄ™dziesz gÅ‚ównie siÄ™ uczyÅ‚ na pozostaÅ‚ych przedmiotach kierunkowych. Ponadto przygotuj siÄ™ na ćwiczenia, które bÄ™dziesz odbywaÅ‚ oprócz wykÅ‚adów teoretycznych – wzbogacÄ… one Twój warsztat i pozwolÄ… wykorzystać wiedzÄ™ teoretycznÄ… w praktyce.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po ochronie dóbr kultury
Absolwent kierunku ochrona dóbr kultury jest wyksztaÅ‚cony w kierunku pracy jako kustosz bÄ…dź konserwator zabytków, w muzeach, urzÄ™dach konserwatorskich, urzÄ™dach celnych czy innych. Może także znaleźć zatrudnienie w sÅ‚użbach konserwatorskich, bÄ…dź w zakÅ‚adach rzemieÅ›lniczych zajmujÄ…cych siÄ™ konserwatorstwem. Jak widzisz, dróg rozwoju dla absolwenta tego kierunku jest wiele, jak również sporo jest ciekawostek, których dowiesz siÄ™ na tych studiach, warto je wiÄ™c podjąć zarówno dla dobrej pracy, jak i dla poszerzenia wÅ‚asnych horyzontów.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz *: