Studia fizjoterapia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Fizjoterapia to jeden z kierunków studiów, który jest bardzo chętnie wybierany przez absolwentów szkół średnich. Jest on pewnego rodzaju odgałęzieniem kierunku lekarskiego, ale w zasadzie na studiach podejmuje się niemal wyłącznie zagadnienia z zakresu budowy układu ruchu. Fizjoterapeuta to osoba, która pomaga przywracać osobom niepełnosprawnym, po wypadkach czy innych urazach sprawność fizyczną przez ćwiczenia fizyczne.

Osoba, która chciałaby podjąć się studiów na kierunku fizjoterapia powinna cechować się dużą wytrzymałością fizyczną – jej praca będzie bowiem polegała w dużej mierze na wykonywaniu stale tych samych ruchów u pacjenta, przez wiele godzin dziennie. Poza tym koniecznie musi cechować się dużą delikatnością i ostrożnością – proszę wziąć pod uwagę, że będzie miała ona do czynienia z pacjentami po przebytych urazach, których nie wolno przez nieostrożność jeszcze bardziej pogłębić. Poza tym musi mieć dobry kontakt z ludźmi, być osobą łagodną, sympatyczną, musi działać na pacjentów kojąco. Często praca fizjoterapeuty jest związana z bólem i cierpieniem, a być może nawet agresją pacjenta – trzeba więc mieć sporą odporność emocjonalną, by umieć sobie radzić z różnymi trudnymi pacjentami.

Studia z fizjoterapii - jak wyglądają?

Po ukończeniu studiów, trwających zazwyczaj trzy lata otrzymujesz tytuł licencjata. Z tym tytułem możesz ubiegać się o pracę w zawodzie. Ponadto, fizjoterapia jest oferowana przez uczelnie publiczne i prywatne w trybie dziennym i zaocznym.

Jest sporo przedmiotów ściśle medycznych i biologicznych, które trzeba opanować, a większość z nich dotyczy funkcjonowania ciała ludzkiego. Są to więc takie przedmioty jak: anatomia prawidłowa człowieka, dzięki której można poznać całe ciało człowieka w podziale na nawet najdrobniejszy jego element, taki jak poszczególne ścięgna czy mięśnie. Jednym z przyjemniejszych przedmiotów na studiach jest masaż leczniczy, związany w dużej mierze z ćwiczeniami, których jest na tym kierunku sporo. Inne przedmioty, jakie są realizowane na kierunku fizjoterapia, to na przykład: psychologia kliniczna i psychoterapia, fizjologia, fizykoterapia, bioetyka i wiele innych.

Jest wiele specjalności na tym kierunku, które możesz obrać, a do ciekawszych z pewnością zaliczają się: masaż relaksacyjny, hipoterapia (terapia przy udziale koni), albo podstawy muzykoterapii.Poradniki dla maturzysty:Praca po fizjoterapii

Przeważnie absolwenci kierunku fizjoterapia po różnych uczelniach decydują się na pracę w szpitalach, na oddziałach rehabilitacji ruchowej. Można też pracować w hospicjum, domu opieki, w placówkach sportowych, albo na przykład założyć własny gabinet rehabilitacyjny lub pracować jako mobilny fizjoterapeuta, co nie wymaga posiadania własnego gabinetu.

Co ciekawe, można tez podjąć różne szkolenia, na przykład z zakresu akupresury czy masażu japońskiego, które podnoszą kwalifikacje i dają pewne podstawy, by podjąć pracę w gabinetach medycyny naturalnej.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Fizjoterapia na uczelniach:

Komentarze (2)

 • Avatar
  Aneta

  Ja studiuje fizjoterapię na Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu i jestem bardzo zadowolona. Zajęcia jak i poruszane tematy bardzo mi sie podobają i wiem że dobrze wybrałam.

  21 czerwiec 2016 17:03
 • Avatar
  Katrin

  Dla mnie fizjoterapia była idealna. Lubie pomagać innym i satysfakcjonuje mnie ta praca. Jako lekarz bym nie dała rady, ale fizjoterapeuta- jasne, że tak. Wybrałam się na Akademię Polonijną, jestem już na 3 roku i jestem bardzo zadowolona. Teraz wiem w 100%, że to jest to co chce robić. Uczelnia fajna, wykłady ciekawie prowadzone, nie mam na co narzekać i nie mogę się doczekać, aż zacznę praktyki.

  7 lipiec 2017 13:11

Dodaj swój komentarz *: