Studia fizyka

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Fizyka dla wielu była zmorą w szkole, ale na szczęście zachowali się nieliczni, zafascynowani zjawiskami, które zachodzą w przyrodzie i obliczaniem prawdopodobieństwa wystąpienia tych zjawisk na podstawie skomplikowanych wzorów. Wszelkie zdobycze techniki i technologii oparte są właśnie na zjawiskach fizycznych, dlatego fizyka jest bardzo ciekawym kierunkiem. Osoby, które wybierają ją jako kierunek studiów, które zamierzają podjąć, powinny wiedzieć, że niezbędna jest tutaj spora znajomość fizyki i zamiłowanie do niej. Bez tego nie ma sensu podejmować studiów. Poza tym, przyszły fizyk musi mieć naturę odkrywcy, być urodzonym badaczem, lubić zagadki i matematyczne obliczenia. Bo z kolei matematyka jest podstawą przy wszelkich obliczeniach fizycznych. W przypadku wykonywania ciekawych doświadczeń ważne są umiejętności manualne, ale także bystrość, ciekawość świata, dyscyplina.

Studia z fizyki - jak wyglądają?

Fizyki nie studiuje się na uczelniach prywatnych, do wyboru masz więc sporo uczelni publicznych w kraju, które oferują kierunek fizyka. Możesz za to studiować stacjonarnie lub zaocznie, w trzech stopniach: licencjat, magisterium i doktorat.

Gdy już zdecydowałeś się, że chcesz studiować fizykę, warto, byś wiedział, z jakimi przedmiotami będziesz miał do czynienia na studiach. Tak więc będą to różne rodzaje fizyki: komputerowa, biomedyczna, teoretyczna, doświadczalna, środowiska, techniczna... sporo tego, prawda? Ale to nie wszystko! Poza różnymi rodzajami fizyki, która jest bardzo rozległą dziedziną, będziesz studiował też na przykład informatykę stosowaną, która ułatwi Ci pracę w zawodzie przy wszechobecnej komputeryzacji, nanotechnologię, czyli sposoby tworzenia różnych struktur technicznych o mikroskopijnych rozmiarach; jednym z przedmiotów realizowanych na kierunku fizyka są też ekologiczne źródła energii, bardzo przyszłościowa dziedzina.

Przygotuj się do tego, że na studiach na kierunku fizyka będziesz miał nie tylko mnóstwo teorii, którą trzeba będzie „wykuć na blachę”, ale przede wszystkim dużo doświadczeń, ćwiczeń i laboratoriów, które pozwolą Ci poczuć ducha odkrywcy i badacza.Poradniki dla maturzysty:Praca po fizyce

Absolwent studiów o kierunku fizyka może pracować jako nauczyciel tego przedmiotu; może też związać swoją przyszłość z gwiazdami – i to dosłownie, gdyż po ukończeniu specjalnych kursów można podjąć pracę w jednostkach badawczych zajmujących się astronomią. Można też zostać pracownikiem naukowym. Ponadto, fizyków poszukują laboratoria badawcze, firmy informatyczne czy przemysłowe, które potrzebują takich osób do wykonywania niezbędnych pomiarów.

Fizyka jest więc idealnym przedmiotem dla osoby, której pasją jest ten przedmiot, i która chciałaby wykonywać go w przyszłości. Jeśli się więc postarasz, to może być również Twoja droga życiowa, i to całkiem udana!

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Fizyka to kierunek zamawiany na uczelniach:


Fizyka na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: