Studia pielęgniarstwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Pielęgniarstwo to ściśle medyczny kierunek, polegający na nauce sprawnego opiekowania się chorymi. Dlatego też predysponowani do tego kierunku są specyficzni kandydaci na studia, którzy posiadają ogromną zdolność komunikowania się z pacjentami, mają wysoko rozwinięty zmysł opiekuńczy, są cierpliwi, łagodni, chętni do pomocy, ale i bezstronni, potrafiący pracować nawet w trudnych warunkach.

Studia z pielęgniarstwa - jak wyglądają?

Jeśli zdecydowałeś się na kierunek pielęgniarstwo, to prawdopodobnie kierowały Tobą dwie pobudki: chciałeś pracować w szpitalu, pomagać chorym ludziom i być najbliżej nich, jako osoba wykonująca zabiegi zlecone przez lekarza. Zapewne zastanawiałeś się nad wyborem zawodu lekarza, ale nie czujesz się na siłach, by podjąć tak odpowiedzialne stanowisko. Właśnie dlatego pielęgniarstwo będzie dla Ciebie idealne. To również odpowiedzialna praca z pacjentami, ale polega ona na wykonywaniu, a nie wydawaniu poleceń.

Będziesz studiował przedmioty ściśle medyczne, takie jak: anatomia i fizjologia człowieka – niezbędne do poznania zasad funkcjonowania organizmu ludzkiego, podstawy pielęgniarstwa – czyli wiedza dotycząca tego, co będziesz robił w przyszłości, farmakologia czyli nauka o lekarstwach, które będziesz podawał. Na kierunku tym nie ma podziału na specjalności, co sprawia, że każdy pielęgniarz, który ukończy ten kierunek może wykonywać ten sam zawód na tym samym stanowisku.

Pielęgniarstwo oferują uczelnie publiczne w trybie dziennym, zaocznym i wieczorowym, w systemie dwustopniowym – studia licencjackie i magisterskie, przy czym zawód pielęgniarza można wykonywać już po licencjacie.

Praktyki pielęgniarskie podejmuje się na różnych oddziałach w szpitalach już na pierwszym roku studiów. Bardzo wskazane jest także odbycie stażu w szpitalu.Poradniki dla maturzysty:Praca po pielęgniarstwie

Chyba każdemu pielęgniarstwo kojarzy się ze szpitalem, i bardzo słusznie. Bowiem pielęgniarze pracują tam, ale także w ośrodkach opieki społecznej, w hospicjach, domach spokojnej starości. Wielu absolwentów pielęgniarstwa decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w tamtejszych ośrodkach zdrowia za nieco wyższe stawki niż w Polsce. Po ukończeniu specjalności nauczycielskiej można też podjąć pracę w szkolnictwie.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Warto przeczytać


Pielęgniarstwo na uczelniach:

Komentarze (3)

 • Avatar
  Gość

  ja skonczylam studia na Wyższej Szkole Mazowieckiej i po studiach wyjechałam do Norwegii. Mój mąz dostał pracę tam, więc pojechalam za nim. sama dostałam pracę od razu jeszcze mi finansują kurs norweskiego. Tu w Skandynawii polskie pięlęgniarki cieszą się ogromnym uznaniem. Słyniemy z wiedzy, doświadczenia i pracowitości.

  20 sierpień 2017 12:45
 • Avatar
  Monika

  Ja wybrałam pielęgniarstwo, bo moja mama jest pielęgniarką, a babcia pracowała jako położna, także ja mam ten zawód we krwi. Studiuję już na 4 roku na Wyższej Szkole Mazowieckiej i jestem wolontariuszką w hospicjum. Nie jest to łatwa praca, studia też nie są łatwe, ale nie żałuję!

  3 październik 2017 20:31
 • Avatar
  Asia

  Ja wybrałam pielęgniarstwo, bo moja mama jest pielęgniarką, a babcia pracowała jako położna, także ja mam ten zawód we krwi. Studiuję już na 4 roku na Wyższej Szkole Mazowieckiej i jestem wolontariuszką w hospicjum. Nie jest to łatwa praca, studia też nie są łatwe, ale nie żałuję!

  4 październik 2017 18:08

Dodaj swój komentarz *: