Studia malarstwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Malarstwo to z pewnością najbardziej ekstrawagancki kierunek studiów, jaki możemy wybrać. Czy da się bowiem nauczyć miłości do piękna, czy też tworzenia sztuki? Nie od dziś wiadomo, że najwięksi słynni malarze byli samoukami, a  wręcz nie posiadali na temat malowania żadnej konkretnej wiedzy. Czego więc można się nauczyć na studiach o kierunku malarstwo? Ano na przykład właśnie wiedzy o słynnych malarzach. Kierunek ten wybierają wyłącznie uzdolnione dusze, które już od wielu lat mają do czynienia ze sztuką, które potrafią myśleć abstrakcyjnie; nie mogą obrać tego kierunku osoby, które marzą wyłącznie o zdobyciu dyplomu i dzięki niemu – dobrego zawodu, a przy okazji może i sławy. Malarstwo to kierunek ściśle artystyczny i bez miłości do sztuki nie ma sensu się na niego wybierać. Dlatego też ciężko określić cechy, którymi powinien się charakteryzować dobry malarz, jedno jest wiadome na pewno – powinien kochać malować i mieć wrażliwą duszę, oraz umieć dostrzec to, co jest niedostrzegalne dla innych.

Studia z malarstwa - jak wyglądają?

Kierunek malarstwo oferowany jest na kilkunastu publicznych uczelniach artystycznych w kraju. Studiuje się je w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (wieczorowym), są to jednolite studia magisterskie. Malarstwo to przede wszystkim mnóstwo praktyki, czyli pracy, czy to w pracowniach malarskich, czy w prywatnych, domowych warunkach, czy na wolnym powietrzu.

Jednak należy nabyć na tych studiach odpowiednią wiedzę teoretyczną, w której skład wchodzą na przykład takie przedmioty, jak: podstawy malarstwa, na których dowiesz się, od czego w ogóle zacząć malowanie, teoria i historia sztuki – to właśnie wyżej wspomniane zapoznawanie się ze sławnymi postaciami ze świata sztuki, oraz technologia i techniki uzupełniające warsztat malarski. Ciężko byłoby nauczyć się wrażliwości w tej dziedzinie, natomiast pewna wiedza teoretyczna jest niezbędna, by móc zawodowo zajmować się malowaniem.

Gdy będziesz studiował, wybierzesz sobie jedną ze specjalności, którą może być na przykład: malarstwo na tkaninie, czy też malarstwo sztalugowe, albo wręcz grafika użytkowa.Poradniki dla maturzysty:Praca po malarstwie

Absolwenci kierunku malarstwo zazwyczaj rozpoczynają pracę na własny rachunek tworząc, tworząc i jeszcze raz tworząc, a następnie sprzedając i wystawiając swoje prace w galeriach sztuki czy wernisażach i z tego się utrzymują. Dodatkowo można jeszcze podjąć pracę w samodzielnych instytucjach artystycznych czy kulturalnych. Mówi się, że artyści często przymierają głodem, jednak nie musi to być prawdą, szczególnie jeśli chodzi o dobrych malarzy, którzy potrafią nie tylko namalować, ale również zachęcić innych do zakupu i sprzedać swoją pracę, gdzie kolekcjonerze potrafią wydać na taki obraz naprawdę spore pieniądze.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Malarstwo na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: