Studia Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

To kierunek studiów idealny dla osób, które uwielbiają obcowanie z książkami, i to nie tylko ich czytanie. Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to kierunek studiów kształcących przyszłych bibliotekarzy i ogólnie specjalistów z dziedziny książki i kultury. Już całe setki lat temu były znane książki, początkowo w formie rytych tablic i zwojów papirusowych. Od tych czasów literatura poszła znacząco do przodu i dziś już możemy cieszyć się książkami ogólnodostępnymi, w bibliotekach, w których znaleźć można wiele interesujących nas tytułów i właściwie nie tylko książek, ale i całego zaplecza literackiego, od magazynów po opasłe tomy encyklopedii. Osoby, które podejmują się tego kierunku studiów muszą być świadome pracy przy komputerze, katalogowaniu zbiorów, i wszelkich czynności związanych z przechowywaniem książek i gromadzeniem informacji. Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu, a więc i podjęcia tego kierunku studiów może być słaby wzrok oraz uczulenie na kurz i roztocze.

Studia z Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa - jak wyglądają?

Kierunek ten oferują uczelnie publiczne i niepubliczne, w trybie stacjonarnym i zaocznym. Osoba decydująca się na kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może rozwijać swoją karierę naukową najpierw w stopniu licencjackim, później magisterskim, by później móc zrobić doktorat. Studenci mają do wyboru kilka specjalności, wśród których można wybierać na przykład: informację naukową, wiedzę o książce dawnej i księgarstwie, czy prasoznawstwo. Są to specjalności ukierunkowane na konkretną przyszłą pracę absolwenta i dodatkowo bardzo interesujące. Student tego kierunku będzie poznawał zagadnienia z zakresu: historii kultury, analizy i opracowywania dokumentów, komunikacji społecznej i medialnej, etyki w działalności informacyjnej i bibliotecznej oraz wielu innych przedmiotów.Poradniki dla maturzysty:Praca po Informacji naukowej i bibliotekoznawstwie

Praca po kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to przede wszystkim praca z książką i dla czytelników książki. Tak więc absolwent tego kierunku będzie mógł pracować w każdej bibliotece, tak miejskiej jak i naukowej, w centrach informacyjnych, w placówkach oświatowych, księgarniach, mediach czy w szkolnictwie. Jest to głównie praca z ludźmi, ale w warunkach spokojnych, cichych, czyli takich, jakie stwarza każda biblioteka i czytelnia. To praca idealna dla ludzi ceniących sobie spokój i harmonię, a także stałe obcowanie z ukochaną literaturą.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    Ela

    Polecam bibliotekoznawstwo szczególnie w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego! Innowacyjna uczelnia, idealna na obecne warunki. Jestem świeżo upieczoną absolwentką tego kierunku więc dobrze wiem :)

    7 sierpień 2020 12:20

Dodaj swój komentarz *: