Studia geodezja i kartografia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Geodezja to nauka o położeniu obiektów w przestrzeni i wyznaczaniu ich, zaś kartografia pomaga to położenie przełożyć na papier, tworząc mapy. Jest to także kierunek studiów, łączących obie te dziedziny i pozwalających uzyskać dyplom inżyniera geodety. Cechy, jakie powinien posiadać dobry geodeta to głównie dobry stan zdrowia, dobry wzrok, umiejętność logicznego myślenia i zmysł przestrzenny. Jest to głównie praca terenowa, dlatego też trzeba się liczyć z codziennymi wyjazdami, niekoniecznie przy dobrej pogodzie. Geodezja i kartografia są dobrym pomysłem na studia dla osób aktywnych o umyśle ścisłym.

Studia z geodezji i kartografii - jak wyglądają?

Kierunek geodezja i kartografia możesz studiować publicznie i prywatnie, dziennie lub zaocznie, a także w systemie trójstopniowym, czyli licencjat, magisterium i doktorat. Aby zostać geodetą „pełną gębą” nie wystarczy jednak skończyć studiów. Należy jeszcze odbyć praktyki, a po okresie trzech lat zdać specjalny egzamin, dający uprawnienia geodezyjne i umożliwiający założenie własnej firmy i pracę na własny rachunek.

Z przedmiotów, które są realizowane na kierunku geodezja i kartografia, zdecydowanie najważniejsze i najbardziej obszerne są: matematyka, fizyka i geodezja, a także kartografia. Są to przedmioty ogólne, a pomiędzy nimi są jeszcze inne przedmioty, których na kierunku geodezja i kartografia zabraknąć nie może, jak na przykład geodezja inżynieryjna czy pomiary przemieszczeń. To bardzo ważne przedmioty, szczególnie matematyka i fizyka – jest to kierunek wymagający uzdolnień do przedmiotów ścisłych, gdyż głównie na nich dwóch opiera się cała nauka geodezyjna.Poradniki dla maturzysty:Praca po geodezji i kartografii

Oprócz tego, że sam kierunek geodezja i kartografia potrafi zainteresować, musi jeszcze przynosić wymierne korzyści, najlepiej w postaci dobrze płatnej, przyjemnej posady w prywatnej firmie geodezyjnej. Na szczęście takich firm jest w każdym mieście po kilka, bez trudu więc znajdziesz zarówno miejsce do odbywania praktyk, jak i dobrą pracę. Gdy już odbędziesz upragniony staż i zdasz egzamin, będziesz mógł otworzyć własną firmę zajmującą się pomiarami gruntu. Również wydawnictwa kartograficzne, czyli wydające mapy poszukują geodetów i kartografów. Poza tym możesz też pracować w niektórych jednostkach administracji samorządowej i państwowej. Bez względu na to, jaką uczelnię, jaki tryb nauki wybierzesz i w jakiej firmie będziesz odbywał staż, kierunek geodezja i kartografia jest zawsze trafionym pomysłem i dobrą inwestycją we własną przyszłość.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Geodezja i kartografia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: