Studia socjologia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jesteśmy ludźmi, a więc istotami społecznymi. Na co dzień obracamy się między innymi, podobnymi sobie lub całkowicie od nas różnymi ludźmi. Poznajemy ich zachowania, sposób bycia, sposób myślenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne grupy ludzi oddziaływują na siebie, że jedna ma na drugą jakiś wpływ. To sprawia, że nasze społeczeństwo zmienia się i kształtuje w określony sposób, powodując ewolucję. Osoby, które wybierają kierunek socjologia pragną więc zgłębić tajemnicę oddziaływań międzyludzkich, poznać jeszcze lepiej ich zachowania, wszystko to po to, by móc pewne określone wzorce wykorzystać. Dlatego socjolog powinien przede wszystkim umieć nawiązywać kontakty z ludźmi.

Studia z socjologii - jak wyglądają?

Socjologia to bardzo popularny kierunek studiów, często obierany przez absolwentów szkół średnich, tak więc oferowane są przez wiele uczelni publicznych i prywatnych w naszym kraju. Można je podjąć dziennie lub zaocznie w trzech stopniach: licencjat, magister i doktor.

Jest to nauka w dużej mierze łącząca zagadnienia z dziedziny psychologii z historią, dlatego też będzie to część przedmiotów realizowanych na tym kierunku. Tymi przedmiotami, z grupy podstawowych są na przykład: historia polskiej socjologii, logika czy filozofia, pozwalające poznać podstawy nauk zajmujących się badaniem relacji międzyludzkich. Wśród kilku specjalności możesz też wybrać na przykład socjologiczne teorie współczesności bądź socjologia rodziny i problemów społecznych. Dają Ci one możliwość poznania bardziej szczegółowych zagadnień dotyczących socjologii, a co za tym idzie – innych, konkretniejszych przedmiotów kierunkowych.Poradniki dla maturzysty:Praca po socjologii

Absolwenci socjologii mają możliwość realizowania się w zawodzie we wszelkich ośrodkach badawczych robiących badania społeczne, w środkach masowego przekazu, w agencjach reklamowych czy placówkach kulturalnych. Praca socjologa jest potrzebna wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zbadania określonych zachowań ludzkich, ich oddziaływania na środowisko, czy po prostu „ubrania w słowa” tego, dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej. Jest to dziedzina bardzo ciekawa, dzięki której możemy się dowiedzieć wiele nie tylko o innych ludziach, ale przede wszystkim on sobie samych.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Socjologia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: