Studia geografia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Ogólnie rzecz biorąc, geografia zajmuje się badaniem różnych zjawisk fizycznych i przyrodniczych, ale i społecznych, mających miejsce na Ziemi. Prościej mówiąc, jest to nauka o kontynentach, państwach, miastach – ale to raczej chyba każdy pamięta z lekcji w szkole. Geografia jako kierunek studiów jest mniej popularna niż inne, ale nie mniej interesująca. Warto wybrać się na takie studia, po których można nie tylko zajmować się nauczaniem geografii w szkołach, ale również zdobyć inne, ciekawe zawody.

Geograf często wykonuje pracę w terenie, przyda mu się więc dobra kondycja, ale nie jest to niezbędny warunek. Dodatkowo powinien posiadać zdolność logicznego myślenia, zapamiętywania, umieć nawiązywać dobre kontakty z ludźmi. Ciekawostką jest, iż lepszymi geografami są mężczyźni, ze względu na ich wrodzoną łatwość czytania map!

Studia z geografii - jak wyglądają?

Geografia to kierunek, który można studiować na wielu uczelniach w Polsce, bez problemu więc znajdziesz odpowiednią dla siebie, czy to w trybie dziennym, czy zaocznym, na uczelni publicznej, czy prywatnej. Nauka podzielona jest na dwa stopnia, I – licencjat, II – magisterium.

Warto orientować się nieco w naukach matematyczno-przyrodniczych, czyli głownie fizyce, biologii, ale i chemii. Na studiach o kierunku geografia nie będziesz się jednak uczył anatomii człowieka, czy też robił doświadczeń chemicznych, poznacz raczej zagadnienia z dziedziny fizyki i chemii Ziemi, czyli tego, co będzie Cię najbardziej interesowało przy opisywaniu ruchów górotwórczych i powstawaniu różnych form ziemskich. Dodatkowo jednym z przedmiotów realizowanych na kierunku geografia jest geologia, czyli nauka o wnętrzu Ziemi, skałach, z której można się wiele dowiedzieć o historii naszej planety. Dodatkowo ciekawym przedmiotem, którego będziesz się uczył, jest filozofia, niezbędna do zrozumienia pewnych zjawisk społecznych i kulturowych. Ekonomia jest też bardzo ważnym przedmiotem, bowiem, jak wspomniano wyżej, geografia to nie tylko nauka o Ziemi, ale też jej mieszkańcach, a więc i ich sytuacji ekonomicznej, różnej dla każdego kraju.

Jest wiele specjalności, które możesz wybrać na tym kierunku, wśród nich jedną z ciekawszych jest geografia regionalna Dalekiego Wschodu, czy też geografia z turystyką, które z pewnością poszerzą Twój horyzont myślowy o pewne sprawy.Poradniki dla maturzysty:Praca po geografii

Absolwent studiów na kieruku geografia może pracować jako nauczyciel w szkole, do czego zresztą zostaje odpowiednio przygotowany. Może odbywać dalsze studia podyplomowe, które pozwolą mu, na przykład, pracować w branży turystycznej. Jeśli tylko masz wystarczająco chęci, ambicji i wiedzy, to po tym kierunku z pewnością podbijesz świat!

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Geografia na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    absolwent geografii

    Po ukończeniu studiów geograficznych pracuję w dużym banku komercyjnym

    7 wrzesień 2016 17:37

Dodaj swój komentarz *: