Archeolog - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_id-10065964

Jeśli lubi się historię, szczególnie tą z czasów, w których nie istniało jeszcze piśmiennictwo, można śmiało wybrać się na studia archeologiczne na jednej z wielu dostępnych specjalności. Trwają one zwykle 5 lat, po nich otrzymuje się tytuł magistra. Po tych studiach zdobywać się wystarczające umiejętności, by móc uprawiać zawód archeologa na co dzień. Wiąże się z nim jednak spora dyspozycyjność, bo praca archeologa to głównie podróże w miejsca jeszcze niezbadane, gdzie przeprowadza się wielodniowe badania. Bardzo ważne jest też pięcie się po szczeblach kariery naukowej, dzięki niej można zostać specjalistą wysokiej klasy z archeologii. Co ciekawe, archeologiem nie może zostać dysgrafik, gdyż jego praca wymaga sporządzania szczegółowej dokumentacji graficznej.

Jak wygląda praca archeologa?

Archeolog kojarzony jest przede wszystkim z grzebaniem w ziemi, i to w dużej mierze prawda, choć mało ma wspólnego z rolnictwem. Przeprowadza on wykopaliska na obszarach, na których istnieje możliwość zbadania życia prehistorycznego, jakie miało miejsce na danych obszarze tysiące lat temu. Dzięki wykopaliskom można poznawać historię naszych przodków z czasów, gdy jeszcze nie istniało piśmiennictwo. Tym właśnie zajmuje się archeolog – dotarciem do źródeł i wydobyciem z nich materiałów potwierdzających jego hipotezy.

najlepsze studia

Ścieżka kariery archeologa

Zarobki archeologa uzależnione są w dużej mierze od jego stopnia naukowego oraz doświadczenia w branży. Można zarobić tu nawet ponad 3,5 tysiąca złotych. Można na tym stanowisku pracować w muzeum za około 2 tysiące złotych. Archeologowie często zatrudniani są przez firmy prywatne wykonujące wykopaliska, na przykład pod budowę. Bardzo często obecnie zatrudnia się zespoły archeologów do pracy przy budowie autostrad, by przebadać grunt pod autostrady. Ponieważ w ostatnich czasach powstaje ich bardzo dużo, dobry archeolog nie powinien narzekać na brak pracy w kraju czy za granicą. Nie są to jednak komfortowe warunki pracy, chyba że ma się etat w muzeum. Często trzeba pracować na powietrzu, po wiele godzin dziennie, w chłodzie i złych warunkach sanitarnych. Tak więc jest to praca z pewnością tylko dla pasjonatów.

Ile zarabia archeolog?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku archeolog zarabia około 3600 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (73)

 • Avatar
  Cleo

  Archeolodzy zarabiają bardzo mało okolo 2000 zl a maja przecież nie łatwy zawód a np adwokat nie robi prawie nic a zarabia dużo dużo wiecej 9000 co do lekarza to zarabia dużo 7000 ale tyle powinien instruktor jazdy konnej lub hipoterapeuta zarabia od 1000 do 2000 to prawie tak jak archeolog ! A przecież jest różnica
  Pozdrawiam wszystkich a szczególnie archeologów

  26 styczeń 2014 10:41
 • Avatar
  kokokoko

  Cleo pewnie jest archologiem....mało kasy mało :D

  11 luty 2014 21:31
 • Avatar
  Kalolka

  Mam zamiar studiować ten kierunek i bardzo prosiłabym o szczery komentarz kogoś doświadczonego w tym zawodzie. Wiem, że jest ciężko odnaleźć sie po studiach, dlatego chcialabym wiedzieć jak opinie na stronach internetowych mają się do faktów ;)

  17 luty 2014 15:10
 • Avatar
  M

  Archeologia to kierunek dla ludzi, którzy kochają życie na walizkach. Ciągłe wyjazdy, poznawanie nowych osób i dosyć ciężka praca fizyczna. Tradycyjnie towarzyszy temu ciągły brak pieniędzy. W obecnej sytuacji prawie nie ma szans na "ciepły etat", więc osoba zainteresowana musi być przygotowana również psychicznie na pracę na krótkich zleceniach (najbardziej bolesne są zimy, kiedy pracy nie ma). Idealne zajęcie dla ludzi zakochanych w zagadkach i gardzących jakąkolwiek stabilizacją.

  21 luty 2014 17:15
 • Avatar
  Karol

  Ktoś kto pisał ten artykuł, chyba nigdy nie spędził nawet roku w w Instytucie Archeologii jakiegokolwiek instytutu. Sam tekst jest raczej powielaniem schematu, który przypisuje się pracy archeologa, i ogólną wizytówką którą sprzedaje się właśnie dzieciom w szkołach, by mniej więcej nakreślić jak mniej więcej powinna wyglądać praca archeologa. Jednak droga młodzieży, maturzyści i ewentualnie przyszli studenci, umówmy się te " podróże w miejsca jeszcze niezbadane" brzmi oczywiście enigmatycznie i bardzo fascynująco, a przede wszystkim bardzo zachęcająco dla młodej ciekawej świata i chętnej odwiedzania nowych zakątków młodzieży. Dlatego większość osób wybierając się na te studia wyobraża sobie, że zarówno okres studiów jak i życie już po otrzymaniu tytułu magistra, to czas wielkich wypraw w nieznane sypianie z beduinami na pustyni i inne mniej luba bardziej Indiana-jonesowe mrzonki. W rzeczywistości okres wykopalisk to zazwyczaj 1-1,5 miesiąca w roku, i dla większości studentów oznacza to kopanie pradziejowych stanowisk gdzieś na terenach Polski. A to już z pewnością brzmi mniej zachęcająco. Na wykopaliska zagraniczne owszem można się wybrać, ale na te są specjalne rekrutacje, i nie każdy uniwersytet takowe wykopaliska dla studentów zapewnia. Co więcej, jeśli już uda się dostać na wymarzone zagraniczne wykopaliska, trzeba je sobie samemu opłacić. Dla przykładu: Cypr, Sycylia, Krym to ok 1000-2000 zł, Liban, Armenia, Gruzja ok 2000-2500 zł, Turkmenistan ok 4000 zł czy też Izrael, Peru i inne południowo amerykańskie wykopaliska ok 8000- 10000 zł. Wydaję mi się, że mimo szczerych chęci nie każdego studenta stać na to by przeznaczyć takie kwoty na 1-2 miesięcy nie wakacji, lecz często ciężkiej pracy w bardzo różnych warunkach zarówno pogodowych, jak i sanitarnych.
  A po studiach, no cóż, albo jest się bardzo aktywnym studentem, uczestnikiem wielu konferencji, autorem przynajmniej kilku publikacji, czy też realizatorem różnych projektów, i wówczas decyduje się na pozostanie na uczelni i pisaniu doktoratu. (co również wiąże się z tym, że nadal nie można podjąć żadnej stałej pracy, zarabia się grosze dorabiając jako tłumacz, lub po barach wieczorami, a w ciągu dnia piszę się swoje publikacje, wystąpienia i doktorat). Albo jest się normalnym studentem, który zdaje z roku na rok, nikt go nie zna, nie ma możliwości, bądź nie chce pójść na doktorat i w tym momencie kończy się jego kariera, wychodzi z uczelni z tytułem magistra archeologii, staje na środku ulicy i zastanawia się w które drzwi zapukać by znaleźć prace, Co bardziej przedsiębiorczy mogą założyć własną firmę archeologiczną, ale tych jest już wcale sporo na polskim rynku.
  Tak z grubsza wyglądają studia i życie po studiach archeologicznych, przynajmniej z mojego punktu widzenia.
  AVE

  25 maj 2014 14:58
 • Avatar
  Trol

  To ciekawe, bardzo ciekawe. Z pewnością nie w Polsce uda się tyle zarobić w zawodzie archeologa, bo prawda jest taka, że nie ma pracy dla archeologów w naszym kraju. Choć może to źle ujęłam, praca jest, ale nie ma za nią wynagrodzenia więc nie da się żyć tylko i wyłącznie z pasji.

  29 sierpień 2014 16:46
 • Avatar
  szapur

  zgadzam się w 100% z @Karol, jestem magistrem archeologii.

  23 wrzesień 2014 0:15
 • Avatar
  Appleee_Pieee

  ekstra zawód pozdro

  15 październik 2014 18:10
 • Avatar
  Kajka

  Dla mnie archeolog ma łatwą prace, porostu: kopie szuka starych rzeczy itd.

  18 październik 2015 12:56
 • Avatar
  Martyna

  Kajka... nie chce oceniać ale archeolog nie ma łatwej pracy... z tego co mi wiadomo, siedzenie godzinami żeby wydobyć artefakt czy coś innego nie jest takie niesamowite. Na początku pewnie jara młodych ludzi ale nie cały czas. Muszą wyliczać gdzie pod ziemią dokładnie coś się znajduje a to też nic łatwego. Muszą wydobyte przedmioty oczyścić i zabezpieczyć... czyli kolejna żmudna robota i nie łatwa. Moim zdanie to "kopanie w ziemi" to nie odpowiednie określenie.

  26 luty 2016 15:23
 • Avatar
  ta z ODK

  Tak.. archeolog ma bardzo łatwą pracę.. Szczególnie kiedy wstaje wraz ze świtem by czym prędzej pędzić na stanowisko i wyrobić się z robotą do zachodu, albo kiedy przy świetle jednej małej latarni wyciągać z trzymetrowego dołu trzydziestokilowe worki spopielonych kości - nie jeden, czy cztery, ale wszystkie 112, bo trzeba zdać je do magazynu. Albo kiedy próbuje oczyścić kości polepione gliną, kiedy pod nogami zbiera mu się już woda gruntowa i ciężkie wiadro z tą gliną musi dawać wysoko nad głowę, żeby inny ktoś je odebrał. Albo kiedy musi sam, szpadlem przekopać całe stanowisko, czy też próbować rozbić kilofem ziemię o konsystencji skały. Miła, przyjemna i ŁATWA praca, nie ma co ;)

  21 kwiecień 2016 18:27
 • Avatar
  cezonia

  Arcgeolog kopiący na stanowisky archeologicznym, robiący do tego dokumentację itp. to ekscytująca, choć ciężka i fizyczna praca. Ale nue oszukujmy się, to dotyczy tyljo niewielkiej grupy, reszta cueszy się z sezonowego i niestałego zajęcia, jakim jest kopanie pod autostrady. Unni muszą nieźle kombinować, żeby załapać się do muzeum a i tam często wykonują prace poniżej swoich możliwości i wykształcenia. Polski archeolig nie jest zawodowo rozpieszczany, mit Indiany Jonesa to, niestety, tylko mit.

  9 maj 2016 18:42
 • Avatar
  Antek

  Czy to faktycznie prawda że dysgrafik nie może zostać archeologiem ? Proszę o odpowiedź osobę które studiowała archeologie i ma pewność

  23 czerwiec 2016 2:29
 • Avatar
  mj

  Może. Będzie trochę trudniej, ale zapewniam Ci że to możliwe. Ja dałem radę.
  Pozdrawiam
  M

  28 czerwiec 2016 14:58
 • Avatar
  Lidka

  Chcę się wybrać na te studia po liceum (obecnie jestem w 2 gimnazjum). Wiem, że nie jest to praca łatwa i przyjemna,ale czy ktoś z jakimkolwiek doświadczeniem w tym temacie może mi powiedzieć gdzie na takie studia wybrać się najlepiej,gdzie szukać zatrudnienia i jakie są kierunki(najbardziej to bym chciała na egiptologa)

  23 listopad 2016 16:49
 • Avatar
  Dariusz

  Witam,

  Lidko i inni poszukujacy informacji o archeologii... archeologia to w sensie spolecznym waska branza, po której bardzo trudno o prace. Po prostu to "elitarna" dziedzina i zapotrzebowanie spoleczne jest tu mniejsze niz w przypadku lekarzy, piekarzy, farmaceutow itp. itd. Ludzie na ogol nie interesuja sie archeologia, stad spoleczenstwo nie oferuje duzego zatrudnienia w tym zakresie. Dlatego warto wybrac ten kierunek studiow jako drugi albo po prostu zostac pasjonatem archeologii, czytajac ksiazki tych nielicznych, ktorzy zostali zawodowymi archeologami, bo dla nich miejsce akurat sie znalazlo.

  Pozdrawiam
  Dariusz
  archeolog

  4 styczeń 2017 4:26
 • Avatar
  Maya

  A czy jest tutaj osoba, która realizuje się jako archeolog zawodowo? Jestem studentką kulturoznawstwa, już po kulturoznawstwie jest trudny start, aczkolwiek, co zrobić, jak natura rwie..

  16 styczeń 2017 22:20
 • Avatar
  Artur

  Jestem doktorem archeologii. Prowadzę organizacje badawczo - publicystyczną. Współpracujemy z National Geographic, prowadzimy obecnie projekty badawcze w kilku krajach - w tym od dwóch lat w Japonii i Mongolii. Nikt z członków organizacji nie cierpi na finansowy niedostatek. Takie komentarze jak te wcześniejsze piszą ludzie, którzy liczą na to, że samo ukończenie studiów da im prace i pieniądze.

  2 luty 2017 21:43
 • Avatar
  Artur

  Trzeba mieć jeszcze dobry pomysł na siebie i konsekwentnie go realizować.

  2 luty 2017 21:46
 • Avatar
  Alicjaa

  Po przeczytaniu nie których komentarzy chyba zrezygnuję z moich planów na przyszłość ...
  Nie mam czym inwestować tak dużo w tą prace

  19 kwiecień 2017 11:36
 • Avatar
  Anonim

  Hej! mam pytanie: kto może wysyłać archeologów na wykopaliska? Czy mogą być to też muzea? Czy jedynie jakieś instytuty albo uniwersytety?

  28 kwiecień 2017 22:35
 • Avatar
  Uncharted

  A ja chyba mimo wszystko pójdę na archeologię

  25 sierpień 2017 15:26
 • Avatar
  - - -

  Ja mimo wszystko poszedłem na archeologie. Z tym że mam już pracę i wykształcenie więc dorabianie w maku mi nie grozi w przyszłości.

  10 październik 2017 13:36
 • Avatar
  Dariusz

  Do Pana Artura,

  nikt nie twierdzi, ze nie da sie pracowac w archeologii. Jest to jednak trudne. I o tym tu glownie jest mowa, zeby przestrzec mlodych ludzi przed idealistycznym traktowaniem tej dziedziny. Wiec jesli - zreszta jako doktorant - ma pan prace w archeologii, prosze nie byc ignorantem i nie sugerowac, ze inni sa glupi lub leniwi, skoro tej pracy nie maja. Stan archeologii i jej spoleczne zapotrzebowanie jest takie jakie jest i nie nalezy patrzec na calosc zagadnienia przez pryzmat wlasnego ja, 'bo ja mam prace", to inni tez powinni miec itp. Sa rozne uwarunkowania i trzeba sobie z tego zdawac sprawe. Samo ukonczenie studiow nie da pracy. A co jeszcze ma dac te prace oprocz ukonczenia studiow i jej poszukiwania? Doktorat? OK, ale to trzeba mlodym ludziom powiedziec, a nie robic im nadzieje na prace po 5 latach studiow. Z drugiej strony, nikt normalny nie mysli , ze same studia dadza prace, trzeba jej szukac, ale to nie oznacza od razu doktoratu. Prosze wiec cieszyc sie praca archeologa, ale patrzec tez szerzej na swoja branze i jej spoleczny kontekst. A krytyczne opinie, powierzchowne i jednolicie oceniajace wszystkich innych wczesniej piszacych, prosze zostawic dla siebie.

  Dariusz
  archeolog, magister z lat 90-tych, praca w branzy od ponad 20 lat.

  18 grudzień 2017 1:46
 • Avatar
  rufus

  zawód ten jest bardzo ciekawy wiec jestem zinteresowany

  28 luty 2018 11:19
 • Avatar
  Anka

  Szukam czegoś po zawodach... co mogę robić w przyszłości... nie mam toralnie pomysłu a tu 3 gim i trzeba wybrać szkołę... myślałam na archeologią, ale jakoś nie przekonywują mnie te pieniężne inwestycje w te wyjazdy... idę szukać czegoś innego...

  7 styczeń 2019 20:49
 • Avatar
  Robert

  Witam chciałem uzyskać informację gdzie dokładnie można znaleźć pracę po studiach archeologicznych w Polsce. Inf. Potrzebna mi jest do badań socjologicznych. Jakie są możliwości. Szukam różnych kategorii. Praca archeologa terenowego, praca na uczelni, praca w muzeum

  6 luty 2019 5:09
 • Avatar
  Tomasz

  Można pracować przy realizacji inwestycji budowlanych (budynki, autostrady), muzea, uczelnia, urzędy konserwatorskie. Można też smażyć frytki w KFC albo jakimś McDonald's.

  25 luty 2019 10:02
 • Avatar
  Huiii

  Tomasz a długo smazysz te frytki w KFC? Fajnie jest?

  5 lipiec 2019 10:05
 • Avatar
  Paweł

  Archeologia w Polsce to bardzo niszowy zawód, szczególnie kiedy idzie o archeologię śródziemnomorską lub rejonów poza-europejskich. Małe dotacje, pozostawanie w tyle za potęgami typu Anglia, USA, plus oczywiście ukryta ale obecna rywalizacja. Państwa, które zapoczątkowały badania archeo chcą być nadal w czołówce, poza tym mają o wiele większe od naszych dotacje na takie badania, często od prywatnych sponsorów. No i układy i znajomo sci, bez tego nie wejdziesz w środowisko na dobre a żeby te układy zdobyć, trzeba przejść przez studia i gdzieś si e zaczepi c, czyli trochę zamknięte koło. Tak to wygląda w PL. Za granicą trochę inaczej, bo i zapotrzebowanie trochę większe i inna mentalność środowiska naukowego, aczkolwiek łatwo nie jest.

  15 lipiec 2019 15:23
 • Avatar
  Natalia

  Jestem obecnie w klasie 8, i musze wybrać szkołe, zastanawiam się czy jak zrobie szkołę fotograficzną z rozszerzoną geografią, a później studia archeologiczne i fotograficzne czy łatwiej będzie mi znaleść prace w przyszłości, a co najważniejsze czy będę mieć dobre zarobki. Zastanawiam się jeszcze nad liceum biologiczno, matematyczno, chemicznym, ponieważ mam ze wszystkich tych przedmiotów piątke, proszę o radę najlepiej zawodowego archeologa lub fotografa, z góry dziękuję. Natalia

  14 wrzesień 2020 17:08
 • Avatar
  Sophie

  Dołączam się do pytania @Natalia

  12 październik 2020 15:32
 • Avatar
  Mafda

  Też się tym interesuję. Dołączam się do pytania Natalii, ale dodam swoje. O co chodzi z tym zatrudnianiem się w muzeum?

  1 grudzień 2020 16:00
 • Avatar
  Archeolog

  @Natalia, jeżeli masz smykałkę do przedmiotów ścisłych, to może spróbuj kształcić się w tym kierunku, mając w perspektywie później studia archeologiczne albo ścisłe, a docelowo możliwość pracy w ośrodku badawczym zajmującym się archeogenomiką. Jest to stosunkowo nowa, interdyscyplinarna dziedzina nauki, która moim zdaniem będzie się bardzo szybko rozwijać. Póki co, u nas w PL kojarzę taki ośrodek jedynie w Poznaniu, ale jak będziesz kończyć szkołę średnią to może będzie już to bardziej hulać :)
  @Mafda, ze stopniem magistra archeologii można się ubiegać o zatrudnienie w muzeach, które prowadzą rekrutację, na różne stanowiska. Najłatwiej jest w tych, które mają dział archeologii i akurat potrzebują archeologa do swojego zespołu :) Kariera naukowa w muzeum zaczyna się od stanowiska asystenta, a jej zwieńczeniem jest kustosz dyplomowany :)

  5 maj 2021 0:49
 • Avatar
  Lara Croft

  Ja już nie wiem co teraz myśleć o tym kierunku po tych wszystkich komentarzach :(

  13 sierpień 2021 20:53
 • Avatar
  Matiz7A

  a ja mam takie pytanie na jaki profil w liceum trzeba iść by studiować archeologię? mam teraz 12 lat i jestem w 7 klasie
  marzę o studiowaniu archeologii i marzę o pracowaniu na wykopaliskach na terenach gdzie kiedyś były różne cywilizacje o których mało się wie.

  9 styczeń 2022 15:23
 • Avatar
  AW

  @Matiz7A - ja byłam po humanie i dostałam się bez problemu, nawet nie miałam matury z historii

  20 styczeń 2022 20:45
 • Avatar
  gororasak

  Effets Secondaires Cialis Yeux Wwilbs https://bestadalafil.com/ - purchase cialis online <a href="https://bestadalafil.com/">buy cialis online 20mg</a> Kebrov Priligy should be administered to patients that have been cleared by their doctors. Rfktkq https://bestadalafil.com/ - Cialis Owsakn

  18 kwiecień 2022 11:43
 • Avatar
  LilaFonna

  <a href=https://iverstromectol.com/>queen stromectol</a> Generique Propecia

  21 sierpień 2022 23:15
 • Avatar
  idioria

  <a href=https://cialisfstdelvri.com/>buy cialis online uk</a> Possibly it was also for the Army but I am more inclined to think, seeing that this whole matter was under the over-all direction of the Economic Administrative Main Office that these matters were taken into account for the needs of the Waffen SS

  31 sierpień 2022 20:56
 • Avatar
  IrrashLor

  <a href=https://buypriligyo.com/>how to buy priligy in usa reviews</a> In 80 no complete history was taken, in 70 inappropriate medical terminology was used, and in only 2 cases was the order form reviewed by a physician who identified himself

  3 wrzesień 2022 0:13
 • Avatar
  Paddell

  Strength 20mg Form Tablet Pack Size 10 x 10 Packaging Type Box Composition Tadalafil Product Type Finished Product Country of Origin Made in India <a href=https://vtopcial.com/>cheap cialis online pharmacy</a>

  4 wrzesień 2022 22:39
 • Avatar
  Josephdef

  Gultekin Ben <a href=https://www.independent.co.uk/news/uk/prisoner-on-home-leave-flees-to-cyprus-1460542.html>Gultekin Ben</a>

  5 wrzesień 2022 18:00
 • Avatar
  scellet

  <a href=https://cheapcialiss.com/>order cialis</a> So when it came time for Hitler to order the annihilation of the Jews, who better to select to carry it out than the man who was at once his most loyal follower and also in control of the apparatus necessary for its execution

  7 wrzesień 2022 1:01
 • Avatar
  MatthewSluro

  <a href=https://metaphysican.com/>https://metaphysican.com/</a>

  7 wrzesień 2022 7:52
 • Avatar
  DavidBax

  Обучение менеджеров маркетплейса <a href=https://обучение-менеджер-маркетплейсов.рф>обучение-менеджер-маркетплейсов.рф</a>
  - бесплатные и платные курсы по работе с маркетплейсами Вайлдберриз, Озон, Яндекс Маркет и так далее, и получение работы для начинающих с нуля "Менеджер маркетплейсов", на обучении научат аналитике, различные форматы продвижения товаров уже через короткое время, освойте востребованную профессию online и получите навыки и практику маркетинге, чтобы зарабатывать деньги и помогать предпринимателям; в курсе изучается продвижение карточек, планирование стратегии продаж, взаимодействие с поставщиками, особенности площадок, после завершения профессионального курса выдаётся сертификат, цены и отзывы указаны по ссылке.

  7 wrzesień 2022 20:56
 • Avatar
  ThomasAnoth

  <a href=https://exchanger24.org/xchange_btc_to_sberrub/>обменник биткоин</a>

  8 wrzesień 2022 7:50
 • Avatar
  Kennethdub

  Быстрые займы в интернете <a href=https://dostupno48.ru/>https://dostupno48.ru</a>
  в микрофинансовых организациях, выдача срочно на кредитную карту, предоставление заема высоким % одобрения и выдача заемщику кредита за пару минут с помощью сервиса МФО, возврат легко и удобно на сайте, низкие процентные ставки по заему и множество вариантов получения денег: online, деньгами наличными, оплата на банковский счет, перевод на карту. Преимущества и виды займов: без отказа, на короткий срок, круглосуточно, с заключением договора с финансовой компанией, без проверки и справок, с просрочками. Микрофинансовые организации предоставляют выгодные условия для постоянных клиентов и при повторных займах. Подберите, оформите заявку на заем. Лучшие займы и микрозаймы и рейтинг потребительских займов от МФО.

  9 wrzesień 2022 12:43
 • Avatar
  Grolley

  My DH and i have been TTC for 9 months now with one miscarriage back in January. <a href=http://clomida.com/>clomid crazies</a>

  9 wrzesień 2022 22:40
 • Avatar
  JamesTat

  https://mofirework.ru:443/bitrix/click.php?goto=https://reduslim.at/
  http://harrismartin.unblog.fr/?wptouch_switch=desktop&redirect=https%3a%2f%2freduslim.at
  https://go.redirectingat.com/?id=116596X1575994&url=https%3A%2F%2Freduslim.at%2F&xcust=NidUKL1AaWkoGGmYBSEgpbVkd94iVQ6T
  https://clients1.google.cg/url?sa=t&url=https://reduslim.at/
  https://hard.sandbox.google.com.co/url?q=https%3a%2f%2freduslim.at

  10 wrzesień 2022 13:36
 • Avatar
  JamesTat

  https://www.google.com.co/url?q=https://reduslim.at/
  https://kupident.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://svetolux.kz/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://markswebb.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://ml6vnjpz0z80.i.optimole.com/oGl1ie8.CO4k~4cd35/w:auto/h:auto/q:auto/https://reduslim.at/

  10 wrzesień 2022 15:12
 • Avatar
  JamesTat

  https://gidroservis-krepezh.go64.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  https://pges.su:443/bitrix/click.php?goto=https://reduslim.at/
  https://www.vw-avtoholding.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://www.te.ru/bitrix/redirect.php?event1=files_download&event2=2fiblock98b7b289b5%d0d0d1d1d1d0%b8.docx&goto=https://reduslim.at/
  http://toolbarqueries.google.co.in/url?sa=t&url=https%3A%2F%2Freduslim.at

  10 wrzesień 2022 18:26
 • Avatar
  JamesTat

  https://rusfan.ru/link?to=https%3a%2f%2freduslim.at
  https://gogrow.club/go/?url=http%3a%2f%2freduslim.at
  https://maps.google.iq/url?sa=i&url=https://reduslim.at/
  https://bryansk.molti-shop.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  https://maps.google.com.mx/url?q=https://reduslim.at/

  10 wrzesień 2022 23:15
 • Avatar
  JamesTat

  https://xn--www-5cdam6b3a9ae.gorodarmavir.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  https://tut-boxing.ru/index.php?route=article/article/goLink&url=reduslim.at
  https://images.google.bg/url?q=j&source=web&rct=j&url=https://reduslim.at/
  https://bor-obyav.ru/redirect?url=https://reduslim.at/
  https://www.dvm-tour.ru:443/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/

  11 wrzesień 2022 0:47
 • Avatar
  JamesTat

  https://organizacii.mwmoskva.ru/redirect/?to=reduslim.at
  https://epraktika.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://clients1.google.no/url?sa=t&url=https://reduslim.at/
  https://image.google.co.ke/url?q=https://reduslim.at/
  https://grape-art.com/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/

  11 wrzesień 2022 2:22
 • Avatar
  JamesTat

  https://toolbarqueries.google.bs/url?q=https://reduslim.at/
  https://metalroad.bizbi.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  http://riteo.gift.su/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  https://lustrella.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  https://bloknot-volzhsky.ru/away.php?from=guide&url=http%3a%2f%2freduslim.at&elementId=1185015&lt;/a&gt;

  11 wrzesień 2022 4:00
 • Avatar
  WayneLoX

  Когда вы боретесь с расстройством, связанным с употреблением алкоголя, вам может казаться, что конца не видно, но вы не должны страдать в одиночестве. Сегодня существует множество вариантов лечения, которые помогут вам излечиться от алкоголизма и вернуться к здоровой и полноценной жизни.
  Различные факторы, такие как история болезни, система поддержки и личная мотивация, могут сыграть свою роль в успехе вашего выздоровления. Лечение должно проходить под наблюдением группы медицинских специалистов в реабилитационном центре. По всей стране в центрах лечения алкоголизма работают профессионалы, которые проведут вас через все этапы процесса выздоровления - от детоксикации до жизни после реабилитации. Считайте их своей круглосуточной системой поддержки, которая будет радоваться вашим успехам и вместе с вами преодолевать любые трудности.
  Помните, что преодоление алкоголизма - это процесс. Менее половины людей рецидивируют после достижения одного года трезвости. Это число уменьшается до менее 15% после пяти лет трезвости. Чтобы получить наибольшие шансы на долгосрочную трезвость после завершения стационарной или амбулаторной программы, вам следует участвовать в местных группах поддержки и продолжать консультации. Лечение алкоголизма - это инвестиция в ваше будущее. Оно изменит к лучшему не только вашу жизнь, но и жизнь окружающих вас людей, таких как члены семьи и друзья.

  <a href=https://www.intermoda.ru/cit/alkogolizm-eto-bolezn-ili-net-osobennosti-zavisimosti.html>https://www.intermoda.ru/cit/alkogolizm-eto-bolezn-ili-net-osobennosti-zavisimosti.html</a>

  12 wrzesień 2022 20:02
 • Avatar
  JamesTat

  http://p4.minzdravrso.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://fantaziavkysa.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://forum.mlove.ru/proxy.php?link=https://reduslim.at/
  https://lead.sandbox.google.com.co/url?q=https%3a%2f%2freduslim.at
  http://donlab.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/

  12 wrzesień 2022 23:30
 • Avatar
  JamesTat

  http://maps.google.ru/url?rct=j&sa=t&url=https://reduslim.at/
  https://ruchess.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://k-av.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  http://cgtmaubeugeenvirons.unblog.fr/?wptouch_switch=desktop&redirect=https%3a%2f%2freduslim.at
  http://forum.allavatars.ru/go.php?url=https://reduslim.at/

  13 wrzesień 2022 0:59
 • Avatar
  JamesTat

  https://www.om-shina.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://leparisien-codes-promo.digidip.net/visit?url=https://reduslim.at/
  https://Ranam.net/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://cse.google.com.pk/url?sa=t&url=https%3A%2F%2Freduslim.at
  http://verbanatural.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/

  13 wrzesień 2022 2:27
 • Avatar
  RobertNal

  <a href=https://cplusplus.com/user/olgaloko009/>Click here to visit</a>

  13 wrzesień 2022 13:56
 • Avatar
  RobertNal

  <a href=https://www.blurb.com/user/tankcart96>Click here to visit</a>

  13 wrzesień 2022 15:27
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 0:21
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 1:11
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 2:03
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 3:50
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 4:42
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 5:36
 • Avatar
  JasonBup

  <a href=https://exchanger24.org/>Exchanger24</a>

  16 wrzesień 2022 7:26
 • Avatar
  TimothyLew

  <a href=https://mastodon.cloud/@calgarymovers/>high level movers</a>

  21 wrzesień 2022 8:10
 • Avatar
  TimothyLew

  <a href=https://viesearch.com/1s2eu/high-level-movers-toronto>high level movers</a>

  21 wrzesień 2022 20:44
 • Avatar
  Haroldcob

  Что такое гибкие кабели?
  Самый простой кабель - это одножильный провод с пластиковой оболочкой.
  Он может гнуться и сохраняет этот изгиб - если вы не делаете это слишком часто, потому что иначе провод ломается.
  Такие простые кабели используются в домашних установках.
  После установки кабель остается нетронутым в течение десятилетий.
  Такие твердые провода не подходят для многих других применений, где кабели должны быть гибкими и эластичными.
  Здесь проводники в жилах состоят из нитей - пучков тонких проволок, которые можно сгибать миллионы раз, в зависимости от конструкции, не ломая и не теряя свойств тока или передачи данных.
  Одно из самых неприятных мест для кабеля - тяговая цепь. Здесь кабели питания, сервопривода и передачи данных расположены близко друг к другу и перемещаются вперед-назад по мере работы машины.
  Иногда со скоростью более пяти метров в секунду с ускорением, превышающим ускорение силы тяжести более чем в пять раз.
  Кабели проложены в тяговой цепи таким образом, что они изгибаются только в одном направлении.
  <a href=https://мос-кабель.рф/cabel_kg_3x95_1x35_0_66.html>КГ 3х95+1х35-0,66</a>

  23 wrzesień 2022 7:21
 • Avatar
  MelvinTor

  <a href=https://www.ar25.org/ru/article/mozhno-li-oformit-osago-po-vremennoy-registracii.html>взять займ под 0</a>

  24 wrzesień 2022 10:31

Dodaj swój komentarz *: