Mechatronik - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_mechatronik

Mechatronik musi być osobą orientującą się w mechanice, elektronice i informatyce, gdyż jego praca będzie polegała właśnie na wykorzystywaniu tych trzech dziedzin do usprawniania różnych urządzeń. Warto więc interesować się tymi dziedzinami, a ponadto ukończyć studia na wydziale mechatroniki. Ważne jest także doświadczenie – staże i praktyki przed podjęciem pracy zawodowej są jak najbardziej mile widziane.

Jak wygląda praca mechatronika?

Mechatronik to specjalista zajmujący się wszelkimi urządzeniami, dzięki którym można sterować innymi urządzeniami. Tak więc to on zajmuje się diagnostyką samochodów w warsztatach samochodowych, to on pracuje w halach produkcyjnych przy wykorzystywaniu tego typu urządzeń do produkcji różnych towarów. Mechatronik musi być osobą wytrzymałą na pracę w trudnych warunkach, gównie w polu elektromagnetycznym, z którym wiąże się promieniowanie. Można pracować w warsztatach, laboratoriach, halach produkcyjnych, serwisach zabawek dziecięcych, sprzętu AGD, wszędzie tam gdzie wykorzystuje się technologie informacyjne. Obecnie niemal każda firma jest wyposażona w tego typu urządzenia, komputery i stacje diagnostyczne. Dlatego też doświadczony mechatronik z odpowiednimi kwalifikacjami powinien bez problemu dostać pracę w wielu zakłądach produkcyjnych, stacjach badawczych, laboratoriach itp. Jego praca jest bardzo ważna, gdyż od sprawnego działania urządzeń mechatronicznych zależy funkcjonowanie całego przemysłu produkcyjnego firmy.

najlepsze studia

Ścieżka kariery mechatronika

Początkujący mechatronik może zarobić między 2,5-3 tysiące złotych brutto. W miarę nabywania doświadczenia może się starać o awanse, podwyżki, wówczas jego praca jest już wyceniana na około 6 tysięcy złotych brutto. Jak niemal każdy zawód techniczny jest on w Polsce bardzo dobrze opłacany, a co więcej – jest coraz więcej stanowisk pracy dla mechatroników i coraz bardziej się ich poszukuje ze względu na znaczne wykorzystywanie we wszelkich zakładach urządzeń, które wykorzystują technologie z pogranicza mechaniki, elektroniki i informatyki.

Ile zarabia mechatronik?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku mechatronik zarabia około 4300 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (22)

 • Avatar
  Lolek

  Uwaga! Sporo nieścisłych lub nieprawdziwych informacji

  16 marzec 2013 20:32
 • Avatar
  redakcja

  Jeżeli masz jakąś szerszą wiedzę w zakresie mechatroniki to podziel się nią z innymi zamiast, że powyższy artykuł jest nieprawdziwy.

  17 marzec 2013 0:13
 • Avatar
  Matt

  Co racja to racja, odnośnie Inżynierów mechatroniki (Projektowanie CAD + programowanie urządzeń do pracy) z doświadczeniem 4/7 lat w Anglii zarabiają od 25'000 do 35'000 Funtów rocznie są to mi znane stawki zmienne od stanowiska i firmy.

  12 maj 2013 0:00
 • Avatar
  Xmen

  Tutaj macie jeszcze trochę info w kwestii uzupełnienia materiału:
  http://www.mechatronika.eu/article/4,czym_jest_mechatronika

  Co do zarobków to wszystko zależy od regionu. O pracy w mniejszych miastach można zapomnieć, a przynajmniej nie da się robić tego o czym się człowiek uczył.

  9 lipiec 2013 18:58
 • Avatar
  Wolentyn

  Co to jest

  25 wrzesień 2016 14:04
 • Avatar
  Marcin

  Szczerze mówiąc radzę omijać szerokim łukiem ten kierunek i zrobić coś konkretnego bo jest to kierunek w którym jest trochę programowania, hydrauliki i pneumatyki przemysłowej, elektryki i elektroniki. Sumując to wszystko człowiek który wychodzi po takim kierunku i nie wie ani nie umie nic więc i z pracą ciężko.
  Fajny bajer dla młodych którym jest obiecywana po tym kierunku świetlana przyszłość. Totalne nieporozumienie. Mając mechatronika w kieszeni i pytając się o pracę np na cnc i tak jest wymagany kurs bo oczywiście człowiek po mechatronice nic nie umie, a do innych stanowisk razem z tym zawodem wymagane są inne uprawnienia które człowiek z ulicy sobie zrobi i pracuje nie kończąc tego bezsensownego zawodu.
  Pozdrawiam

  28 lipiec 2017 11:50
 • Avatar
  John

  Marcin- Nie koniecznie jest tak jak mówisz, po prostu potrzebne są kursy jest to wybór kilku kierunkowy i najlepiej jest się kształcić w jednej dziedzinie i być w niej mistrzem, niż próbować każdego po trochę i być kompletnym laikiem co do tego zawodu.

  19 sierpień 2017 22:39
 • Avatar
  Ann

  Drogi Marcinie, nie wiem czy do końca wiesz co oznacza termin studiowanie? Wiadomo, że studia nie nauczą Ciebie wprost rzeczy, które będziesz robił w przyszłej pracy. One mają dać tylko podstawę. Samemu trzeba wziąć się w garść i uczyć się tego, co uważamy dla nas za słuszne. Na studiach mechatronicznych nauczą Cię podstaw rysunku technicznego, mechaniki, pneumatyki, programowania itp. Ale to jest właśnie wiedza dla inżyniera! Ma on posiadać wachlarz możliwości w zawodzie, a nie tak jak w technikum czy zawodówce tylko jeden konkretny.

  10 listopad 2017 19:22
 • Avatar
  Patryk

  Bzdura z tymi stacjami diagnostycznymi. Żeby zostać diagnostą trzeba mieć ukończone technikum o kierunku najlepiej samochodowym ale inne typu mechanik elektronik elektryk mechatronik itd tez moga być ważne żeby troche dziwnie to zabrzmi musi byc to technikum techniczne. Lub tez studia o podobnych kierunkach potem trzeba odbyc 1 lub 2 lata pracy w zawodzie zwiazanym z branżą samochodową i później dopiero można zdawać egzamin na diagnoste który można trudnością przyrównać do aplikacji prawniczej. Chodzi mi o takiego diagnoste co podbija przeglady itp

  29 marzec 2018 11:40
 • Avatar
  Dorota

  Marcin mój siostrze ie jest w Niemczech po mechatronice pracuje w tym zawodzie i bardzo dobrze zarabia więc to nie jest taki zły kierunek

  29 kwiecień 2018 18:05
 • Avatar
  Tag

  A na temat promieniowania...POTWIERDZONE NAUKOWO jest,że sprzęty[komputer,suszarka,pralka,zmywarka,Tv itp.] wytwarzające promieniowanie może po dłuższym kontakcie powodować raka i bezpłodność.Promieniowanie ma zły wpływ na szyszynkę w mózgu,która może przestać produkować potrzebne składniki dla komórek dzięki czemu komórka może stać się nowotworowa.
  TAK WIELE OSÓB śpi z telefonem pod poduszką co jest niebezpieczne i zwiększa ogromnie zachorowanie na raka.Noszenie telefonu na sercu może doprowadzić do zawału[także przez promieniowanie,a w spodniach do bezpłodności[spermatogeneza może zostać uszkodzona przez promieniowanie,a plemniki upośledzone na zawsze].

  TRZEBA O TYM PAMIĘTAĆ,A NIE POPEŁNIMY GRZECHU CIĘŻKIEGO PRZECIWKO ŻYCIU i trzeba o tym też innym mówić[rodzinie,znajomym i nie tylko],że by nie mieć nikogo na sumieniu.

  6 czerwiec 2018 16:46
 • Avatar
  Poncjusz

  Mechatronik to wirtualny zawód wymyślony w Niemczech w dekadzie XXI w przez specjalistów z firmy Siemens, która po wielu mniej lub bardziej udanych próbach wejścia na różne rynki m.in. telekomunikacyjny AGD itp wymyśliła sobie że zrobi biznes w edukacji. Oprócz Siemensa w pomysł jest też uwikłana firma Festo. W 2008 r prof Olszewski przetłumaczył żywcem niemiecki podręcznik "Podstawy Mechatroniki" i tak się rozpoczęła kariera tego zawodu w polskim systemie oświaty. W przemyśle generalnie nikt nie zna takiej profesji i kandydat z CV z wpisanym takim zawodem budzi jedynie konsternację. Mechatronicy pracują głównie jako mechanicy lub elektrycy w przemyśle motoryzacyjnym lub jako serwis przy taśmach produkcyjnych. Nacisk kładziony na programowanie sterowników programowalnych sprawdzany ostatnim egzaminem zewnętrznym, który jest nota bene wymyślany przez specjalistów z oświaty nie mających pojęcia o przemyśle, ma się nijak do potrzeb rynku pracy. W zakładzie produkcyjnym jeśli nawet funkcjonują roboty przemysłowe lub maszyny sterowane numerycznie, to ich programowaniem zajmuje się specjalistyczny serwis ich producenta, a zmiana programu odbywa się albo zdalnie albo przez dedykowanego specjalistę raz na pół roku na miejscu. Wszelkie projekty tzw "inteligentnych domów" opartych o tzw "usługi konwergetne" to stale odrzucana przez rynek ekstrawagancja dla bogaczy, którą za grosze w oparciu o filmik z youtube może sobie zmontować niemal każdy nastolatek wykorzystując procesor np Atmega, Arduino lub PIC. A szkoła mu w tym nijak nie pomoże, bo nie uczą tam spece biegli w tych dziedzinach a nakłady na oświatę są w Polsce jakie są.
  Reasumując moja rada trzymać się od tego kierunku z daleka. Raczej wybrać informatykę, elektronikę lub mechanikę.

  14 lipiec 2018 19:54
 • Avatar
  Ania

  Witam, przygotowywuję się właśnie do matury, zamierzam iść na studia na kierunki typowo techniczne (automatyka i robotyka, mechatronika bądź coś podobnego). Mam pytanie jakie uczelnie polecacie w tym kierunku? I jakie są perspektywy zatrudnienia dla kobiety?

  6 grudzień 2018 23:16
 • Avatar
  Aga

  Ania, nie ma różnicy czy jesteś kobietą czy mężczyzną, przynajmniej jeżeli chodzi o kwestie zatrudnienia, liczy się głównie doświadczenie i kwalifikacje w zawodzie, osobiście jestem na profilu mechatronicznym w technikum klasywikujacym się w czołówce kraju, nie prawda jest że po mechatronice nie ma pracy i należy trzymać się od tego zawodu z daleka, studia mechatroniczne polegają na tym że przez pierwsze 2 lata uczy się ogólnego spojrzenia na mechanikę, informatykę i elektronikę, po tym czasie wybierasz dalszy kierunek kształcenia bardziej sprecyzowany (może to być elektronika, robotyka etc.), jeżeli chodzi o zarobki to będąc naprawdę dobrym w tym co robisz to u mnie w szkole (0rzypominam że jestem w technikum) po 3 latach i zdaniu 1 egzaminu zawodowego z eksploatacji maszyn jestesmy w stanie zarobić przez wakacje od 3tys. Miesięcznie, więc nie jest źle, przeciętny nastolatek w tym wieku (18 lat) może tylko pomarzyć o takich pieniądzach,a z tego co wiem za granicą w zawodzie po technikum zarobki są rzędu 3-4tys euro miesięcznie, a co dopiero po studiach więc co kto lubi, ale realia są takie że trzeba uczyć się praktycznie 24h na dobę 🙂

  1 styczeń 2019 17:17
 • Avatar
  Kewin

  Witam wszystkich ogólnie to opłacalne jest iść do zawodówki na ten zawód? Ile taki mechatronik po zawodówce zarabia?
  Pozdrawiam

  8 styczeń 2019 18:02
 • Avatar
  NoName

  Przedmioty zawodowe w technikum na tym profilu to;
  Elektronika i Elektrotechnika - liczenie ręcznie liczb, które liczą za nas w pracy maszyny.
  Pneumatyka i hydraulika - najciekawszy i najprzydatniejszy przedmiot. Nauka o maszynach, działaniu, oznakowaniach, symbolach.
  Technologie i konstrukcje mechaniczne - rysunek techniczny, później czysta mechanika jak w zawodówce, tyle że bardziej rozszerzona.

  Później dochodzą przedmioty, które są ściśle powiązane z powyższymi.

  Więcej ofert pracy jest dla chociażby mechaników czy elektetków, tyle że mechatronik dostanie więcej.

  Profil ciężki, pomieszanie wszystkiego elektryki, automatyki, mechaniki, pneumatyki, elektroniki i jeszcze paru innych.

  26 styczeń 2019 20:12
 • Avatar
  MIKI

  Z tymi samochodami to tak średnio bym powiedział

  24 marzec 2019 11:57
 • Avatar
  Piotrek

  Nom ,to prawda Mechatronika to dość egzotyczny zawód ,gdzie ja na początku swojej kariery po technikum elektronicznym bylem zmuszony przez mechaników do naprawy układów hydrauliki i pneumatyki siłowej. Często tez wyśmiewany przez automatyków-inżynierów, za brak wiedzy o sterownikach przez wiele lat pracy w tym zawodzie (ponad 13 już ) na umowie otrzymałem tytuł -Mechatronik a nie elektryk utrzymania ruchu.No i cóż, aby dziś zadbać o zadowolenie klienta w każdej branży trzeba podnosić swoje kwalifikacje i ciągle poszerzać swoja wiedzę w danej dziedzinie,tak już jest w Kapitalizmie .Brawo JA :)

  8 kwiecień 2019 15:43
 • Avatar
  Zzdzichu

  Ale jaja

  14 maj 2019 13:20
 • Avatar
  Heilige

  Każdy specjalista czy bedxievto mechanik czy elektryk czy w zawodzie mechatronika zarobi dużo ale musi być dobry w tym i mieć trochę szczęścia bo jak ktoś pisze że od razu po studiach będzie dużo zarabiał to się trochę myli to wszystko kosztuje trochę czasu i jak firma szuka np.2 lub 3 miejsc to z np.50 chętnych wybierz najlepszego który ma praktyki któremu nie trzeba nic pokazywać i dodatkowo tłumaczyć więc trzymam kciuki aby każdy z was dostał wymarzoną pracę ale niestety tak nie Bedzie takie jest życie... podsumujac dobry zawód technologia idzie do przodu i będzie w przyszłości dużo takich ludzi potrzebnych...

  14 czerwiec 2019 20:47
 • Avatar
  Informatyka lepsza

  Ha tfu na mechatronike!

  2 wrzesień 2019 21:40
 • Avatar
  Technikum Mechatrnoniczne

  Jestem na mechatronice i żałuje chyba się przenoszę

  10 wrzesień 2019 19:16

Dodaj swój komentarz *: