Stewardessa - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_id-10041395

W tym zawodzie nie są wymagane żadne studia wyższe, wystarczy szkoła policealna lub studium, które przygotowuje do wykonywania tego zawodu. Co ciekawe, linie lotnicze wewnętrznie przeprowadzają swoje kursy, w których należy wziąć udział, gdy aplikuje się na stanowisko stewardessy lub stewarda. Osoby na tym stanowisku muszą cechować się miłą aparycją, doskonałymi manierami, wysoką kulturą osobistą. Muszą być odporne na stres, na pracę w nietypowych, podniebnych warunkach. Do tego muszą umieć reagować w sytuacjach ekstremalnych, na przykład w wypadku alarmu o zepsuciu się silnika samolotu czy terroryście na pokładzie. Stewardessa musi mieć świadomość, że będzie pracowała w nienormowanym czasie pracy, że stale będzie w podróży, przez co w domu będzie nocowała raz na kilka dni. Poza tym osoby takie nie mogą bać się latać samolotami, ani nie mogą mieć lęku wysokości, muszą dobrze znosić samolotowe podróże. Stewardzi muszą być szczupli, zgrabni, średniego wzrostu, a także biegle mówić przynajmniej w jednym języku obcym.

Jak wygląda praca stewardessy?

Ogólnie mówiąc to osoba z obsługi samolotu pasażerskiego, która ma za zadanie umilać podróżującym czas lotu, podawać im posiłki, odpowiadać na pytania, instruować o zapięciu pasów i tak dalej. Głównym zadaniem stewardessy jest monitorowanie bezpieczeństwa pasażerów podczas lotu i umilanie im podróży. Zawód stewardessy jest nieco sfeminizowany, choć istnieją i stewardzi. Osoby na tym stanowisku muszą być dyspozycyjne, często wymagane jest zamieszkanie w konkretnym miejscu, a podróżowanie w odległe zakątki świata wcale nie oznacza, że będzie się miało czas na zwiedzanie i odpoczynek po locie, i to w dodatku za darmo. Jednak sama świadomość przekraczania stref czasowych i klimatycznych jest już dla stewardów wystarczająco pociągająca, a bywa, że rzeczywiście zdarzają im się kilkugodzinne postoje w miejscach docelowych.

najlepsze studia

Ścieżka kariery stewardessy

Zarobki stewardów zależą od konkretnej linii lotniczej, mogą oni zarabiać około 1,5-3 tysięcy złotych netto. Do tego osoby pracujące w liniach lotniczych mogą taniej podróżować, gdyż mają znaczne zniżki na bilety lotnicze.

Ile zarabia stewardessa?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku stewardessa zarabia około 4100 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (6)

 • Avatar
  kinga

  czy można mieć pierccing ?

  5 luty 2015 18:29
 • Avatar
  mila

  Nie

  8 luty 2015 17:18
 • Avatar
  mm

  tatuaże też dyskwalifikują

  25 marzec 2016 10:14
 • Avatar
  Frania

  Jeśli chcecie przygotować się do rozmowy o pracę w liniach lotniczych to polecam szkołe Let's Talk. Dowiecie się tam wszystkiego od podstaw, a to na pewno pomoże lepiej wypaść na rozmowie. Ja starałam się o pracę przez 3 lata i dopiero po tym kursie ją dostałam. Pozdrawiam

  24 sierpień 2016 10:57
 • Avatar
  Paulina

  Tatuaże mogą być ale w takich miejscach gdzie są nie widoczne i łatwo By było je zasłonić np: na plecach lub jakis mały na udach. Jak ma się jakis duży na całej ręce to albo nie przyjmują cię do tej pracy lub idziesz do specjalisty i usuwasz laserem co bardzo boli ;))

  4 listopad 2020 10:09
 • Avatar
  Julka

  a jak chcę iść na studia, to na jakie?

  12 maj 2021 11:56

Dodaj swój komentarz *: