Analityk finansowy - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_analityk_finansowy

Aby być analitykiem finansowym trzeba mieć przede wszystkim „głowę do finansów”. Warto interesować się ekonomią i finansami, szczególnie zaś ekonomią małych i większych przedsiębiorstw. Warto w tym celu ukończyć studia ekonomiczne na kierunku finanse i bankowość. Ponieważ jest to zawód stosunkowo młody, działa na rynku wielu samodzielnych analityków, którzy pracują jednorazowo lub na krótszą metę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Po ukończeniu studiów należy aplikować na stanowiska analityka w firmach, które aktualnie go potrzebują.

Jak wygląda praca analityka finansowego?

Analityk finansowy ma przede wszystkim za zadanie kontrolować wszystkie poczynania finansowe firmy. Tak więc to on zajmuje się sporządzaniem analiz, wykresów dla poszczególnych sektorów firm. T on odpowiada za to, by wszystkie działania finansowe firmy były płynne i w efekcie opłacalne dla firmy. Przez to musi kontrolować jej wydatki i wpływy, dbać o zwiększanie ich. Analityk musi mieć nie tylko ogromną wiedzę ekonomiczną, uzupełnianą każdego dnia o nowinki ze świata finansów, ale też musi mieć plastyczny umysł. Musi umieć opracowywać strategie finansowe dla firmy tak, by wychodziła ona na nich jak najkorzystniej. Dzięki pracy analityka wiele firm poprawiło już swoje wyniki finansowe, dzięki czemu i jego zarobki mogły pójść w górę.

najlepsze studia

Ścieżka kariery analityka finansowego

Analityk finansowy może zarobić średnio od 3 do 5 tysięcy złotych brutto. Oczywiście jego zarobki uzależnione są od zarobków korporacji lub firmy, dla której pracuje. Samodzielni analitycy uzależnieni są od ilości zleceń i budżetu, jakim dysponują firmy, które je zlecają. Można więc powiedzieć, że jest to bardzo opłacalny biznes, a zawód analityka w przyszłości będzie zapewne tak rozpowszechniony, że aż niezbędny. Każda firma bowiem potrzebuje kogoś, kto zadba o kontrolę jej wydatków i będzie umiał podpowiedzieć, na czym się skupić, a z czego zrezygnować, by było to korzystniejsze dla danej firmy. W obecnej chwili zawód analityka jest bardzo dobrze opłacany, jak na polskie warunki.

Ile zarabia analityk finansowy?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku analityk finansowy zarabia około 4100 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (5)

 • Avatar
  cleo

  Studiuję analitykę gospodarczą. Z tego co słyszę to nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy po tym kierunku. Zarobki też są całkiem nie złe.

  13 maj 2014 12:33
 • Avatar
  donatan

  początkowo analityk zarabia ok 3500 na rękę. zarobki wzrastają proporcjonalnie do zdobywanego dośiadczenia

  13 maj 2014 12:35
 • Avatar
  Benek

  rachunkowość i controlling na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie brzmi wręcz idealnie

  9 styczeń 2015 2:48
 • Avatar
  Ania

  Mam watpliwosci co do tego kierunku. Jest tu jakis absolwent ktory powie cos o perspektywach pracy po studiach analityka gospodarcza?

  20 luty 2019 15:19
 • Avatar
  Karolina

  Studia na WSKZ są dobrą inwestycją w siebie. Dzięki WSKZ staniemy się bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Studiowałam kierunek Analityk finansowy, a teraz pracuje w branży i jestem bardzo zadowolona.

  13 sierpień 2020 11:39

Dodaj swój komentarz *: