Grafik komputerowy - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_id-100113639

Najprościej zostać grafikiem kończąc specjalne studia na wydziałach plastycznych bądź informatycznych. Po nich można śmiało zdobywać doświadczenie w różnych branżach graficznych: poligraficznej, grafiki gier komputerowych, stron www oraz innych. Studia są bardzo potrzebne, jednak grafik musi mieć przede wszystkim ogromny zmysł plastyczny i doskonale znać się na obsłudze programów graficznych. Stąd też tak wielu grafików początkowo zajmuje się informatyką, a dopiero później przekwalifikowują się na grafików komputerowych. W tym celu należy mieć wyobraźnię przestrzenną, zmysł plastyczny, kreatywny umysł i umieć dostosować się do potrzeb klientów. Często grafik musi porzucić własne, według niego najlepsze, koncepcje na wykonanie danej grafiki, na rzecz koncepcji klienta, który ją zamówił i za nią płaci.

Jak wygląda praca grafika komputerowego?

To osoba, która zajmuje się przy pomocy specjalnych programów komputerowych projektowaniem wszelkiej grafiki, czyli rysunków, plakatów, filmów animowanych, gier komputerowych i innych form użytkowych grafiki. Pracę tą wykonuje się niemal wyłącznie na komputerze, albo firmowym albo własnym. W zawodzie funkcjonuje wielu samouków, którzy zgłębili tajniki obsługi tych programów na własnym komputerze i pracują również zdalnie, dzięki czemu ich pracodawcy ponoszą niższe koszty zatrudnienia. Grafik może znaleźć zatrudnienie na przykład w agencjach reklamowych, wydawnictwach, drukarniach, a także w wytwórniach filmowych, telewizyjnych, gier komputerowych, banerów i innych form grafiki.

najlepsze studia

Ścieżka kariery grafika komputerowego

Grafik o średnim doświadczeniu zawodowym może zarobić około 2 tysięcy złotych netto. Gdy doświadczenie jest spore, pracuje się w renomowanej firmie, która w związku z tym daje więcej zleceń, a także pracuje się w większym mieście, można liczyć na wyższe zarobki, nawet do 10 tysięcy złotych. Freelancerzy zarabiają jednak zwykle nieco mniej, gdyż mają utrudniony dostęp do większych klientów, którzy proponują wyższe stawki za wykonane zlecenie. Jednak w ich przypadku ważniejszy jest komfort pracy, często wykonywanej przed własnym komputerem w domu.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku grafik komputerowy zarabia około 3000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (46)

 • Avatar
  gfafik z radomia

  w radomiu zarabiam najnizsza krajowa na umowie a do reki 2000 dostaje. takie realia a do tego umiejetnosci trzeba miec duze. ja mam inz. graf. i multim. prawie 4 lata doswiadczenia w grafice, reklamie i tworzeniu stron etc.

  20 lipiec 2014 9:11
 • Avatar
  Alek

  Najgorsze jest to że takie bzdury wypisują osoby które nie mają zielonego pojęcia o realiach faktycznych zarobków. Praccuję jako grafik w Poznnaiu - staż 12 lat - zarobki - 1800 zł

  7 styczeń 2015 18:42
 • Avatar
  cichy

  nie obraz sie ale musisz byc bardzo kiepskim grafikiem lub miec bardzo niska samoocene skoro zarabiasz 1800zl.

  13 styczeń 2015 0:24
 • Avatar
  cichy

  nie obraz sie ale musisz byc bardzo kiepskim grafikiem lub miec bardzo niska samoocene skoro zarabiasz 1800zl.

  13 styczeń 2015 0:24
 • Avatar
  lenaa

  polecam zapoznać się z nowymi informacjami odnośnie zarobków, zawsze wiadomo jak to się obecnie kształtuje na rynku choć wiadomo że osoba osobie nie równa, firmy też mają inne podejcie do wynagradzania a i umiejętności czy doświadczenie odgrywają rolę przy negocjacjach , jednak dla poszukujących polecam looknąć http://cenabiznesu.pl/-ile-zarabia-grafik-komputerowy

  3 kwiecień 2015 14:32
 • Avatar
  Jan

  Boze 12 lat doświadczenia i 1800 zł miesiecznie, wiesz, nie obraź sie, ale pół roku temu zająłem sie grafiką 3d, pracuje jako freelancer, w tym miesiącu za dwa zlecenia mam 4000 zł, od ludzi z USA i Węgier, mam 18 lat

  5 styczeń 2016 15:25
 • Avatar
  Arkadiusz

  Janku gratuluję ogarnięcia życiowego! :-) Cechą młodych jest myślenie lateralne, dzięki któremu dużo łatwiej osiąga się sukcesy, jesteś tego żywym przykładem!

  10 styczeń 2016 2:19
 • Avatar
  MARIUSZ

  Także gratuluje. Kiedyś interesowałem się sporo grafiką ale właśnie zrezygnowałem z tego , że słuchałem tych durnych ludzi :(
  Siedziałem sporo przy Photoshopie, Illustratorze no i także programowałem w PHP/JS/JQUERY. pozdro

  28 styczeń 2016 9:08
 • Avatar
  Szymon

  Odnoszę wrażenie, że takie artykuły powstają na zamówienie pracodawców, którzy szukają grafików za minimalną stawkę. Mój staż - 17 lat, kwalifikacje - ASP. Pełna biegłość w pakiecie Adobe, Rewelacyjne opinie korporacyjnych klientów... Podobnie jak moi znajomi myślę o nowych kwalifikacjach i zmianie zawodu. Nie wygram z płacową konkurencją studentów i stażystów. Uwierzcie - to zawód bez perspektyw i bez szans na autorealizację. O satysfakcji nie wspomnę... Popracujesz trzy lata, poprosisz o podwyżkę, a wymienią cię na frajera gotowego do pracy 10h na dobę za minimalną stawkę. Poszukasz pracy pół roku, popracujesz rok itd. To typowa ścieżka tej tzw. "kariery".

  6 maj 2016 22:18
 • Avatar
  ziom

  Janku jak szukasz zleceń?

  25 maj 2016 15:32
 • Avatar
  Adam

  Szymon, jak ty masz 17 lat doświadczenia i masz takie problemy, to dupa z Ciebie a nie grafik. Obraź się.

  27 październik 2016 10:50
 • Avatar
  Bombel

  Się nie cenicie, jak zgadzacie się na takie Wasze "realia" to tak zarabiacie, szukałem pracy półtora roku, aż w końcu znalazłem odpowiadającą posadę, jak mnie zaproszono na rozmowę gdzie zaproponowano mi 1800 (jak ktoś wspomniał, że za tyle pracuje) + ewentualna premia to tylko spojrzałem z pogardą i pomyślałem że chyba za tydzień a nie za miesiąc... nie zaniżajcie rynku, to pracodawca musi iść na ugodę a nie my...

  17 listopad 2016 19:35
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  28 listopad 2016 10:13
 • Avatar
  BARTEK

  z grafikami to jest tak : zarabiam do 2 tys zł , no ale wiesz.. kupilem w tym miesiacy nowe bmwu

  5 grudzień 2016 22:58
 • Avatar
  Kate

  Zaczelam pracowac jako grafik za 1000 zl netto - slownie tysiac, a korona mi z glowy nie spadla, nie uwazam sie za frajerke, trzeba gdzies zaczac, to byl taki pseudo-staz. Po kilku latach doswiadczen, mocnym podciagnieciu swoich umiejetnosci projektowych (print, animacja, podstawy HTML + CSS, projektowanie pod aplikacje mobilne i RWD), wyciagalam juz 6k netto na reke. Teraz zarabiam kilkanascie kola miesiecznie, od dwoch lat pracujac jako UX Designer (czyli research, UCD, makietowanie i testowanie + na koncu dokladam UI). Potrafie projektowac piekne produkty digitalowe, ktorych chca klienci i uzytkownicy. Od A do Z.

  Dla tych co sa z roku na rok coraz lepsi i poszerzaja horyzonty, pieniadze w koncu sie znajduja, w kazdej branzy.

  Pozdrawiam, Kasia

  23 grudzień 2016 20:41
 • Avatar
  Ola

  Pytanie do Kate: Ty jesteś informatykiem, tak? To czemu wypowiadasz się jako grafik?

  13 styczeń 2017 0:05
 • Avatar
  Kora

  @Ola każdy doświadczony grafik komputerowy w kierunku projektowania stron i aplikacji multimedialnych, wie że podstawy html+ css trzeba znać, określenia typu aplikacje mobilne, RWD, UI, UX to standard w tej branży dla rozwijającego się grafika. Ja obecnie mając 5 lat doświadczenia na podobnym stanowisku zarabiam 'marne' 2400zł netto i rozglądam się nową pracą za min. 3000zł netto :/ (Bielsko-B.)

  10 kwiecień 2017 15:08
 • Avatar
  Grafik

  @Kora - W przypadku takiego ,,grafika komputerowego'' - jak opisujesz - powstają liczne realizacje, świadczące o braku gruntownego wykształcenia kierunkowego, nieumiejętności zaprojektowania spójnego i wyjątkowego estetycznie layoutu. Jestem pewna, że uważasz, iż nie musisz posiadać tytułu magistra w zakresie projektowania graficznego, prawda?

  1 maj 2017 21:35
 • Avatar
  Marine09

  ja żałuje , że nie poszłam na grafike składałam papiery ale wybrałam ochronę środowiska. Jestem dwa lata po studiach póki co na stażu bez perspektyw na pracę w okolicy gdyż nie ma ofert, wróciłam do fotografii ale teraz bardzo żałuje, że nie połączyłam tego z grafiką

  4 maj 2017 9:47
 • Avatar
  Była pani grafik

  To zawód dla najlepszych. Wymagania pracodawców coraz bardziej wyśrubowane, łącznie z programowaniem w PHP i znajomością marketingu.

  Do tego oczywiście kilka-kilkanaście programów graficznych (Photoshop i Illustrator/Corel to absolutne minimum, ale do tego zalecałabym jeszcze InDesigna, AfterEffects, coś z grafiki 3D - Maya, 3DStudioMax, w najgorszym razie Blender.

  Projektowanie stron www i najlepiej umiejętność ich tworzenia w HTML, PHP I CSS (Jquery mile widziane). Musimy umieć dogadać się z informatykiem, wiedzieć czy jest w stanie dlaczego zrobić nasz projekt i dlaczego nie, a ideałem, jeśli sami robimy programowanie.

  UX, UI, RWD - Kora ma rację, trzeba przynajmniej wiedzieć co to jest, a ideałem jest to ogarniać i być biegłym. Wykorzystujemy to przy stronach internetowych, aplikacjach mobilnych.

  Znajomość branży poligraficznej, technik drukarskich, przygotowanie materiałów do druku i ogarnianie takich zagadnień jak choćby palety RGB, CMYK, Pantone i wiedza, dlaczego pewnych rzeczy nie da się wydrukować albo jak się nasza grafika zachowa (np. na grawerowanym długopisie nie wyjdą nam przejścia tonalne, które są w logotypie).

  Umiejętność projektowania logo i materiałów brandowych - dochodzi znajomość marketingu.

  Wiedza na temat łamania tekstu i składania książek - kolejna potwornie szeroka działka, o której napisano pełno książek.

  Obróbka fotografii - kolejna działka i zajęcie na lata, powodzenia.

  Animacja - zależy jak skomplikowana i jakiego rodzaju. Jeśli mają to być rzeczy w rodzaju animowanego logo, to absolutna znajomość pakietu Adobe (Photoshop, Illustrator, AfterEffects) + programy do 3D jest wymagana. Jeśli animacja 2D - na przykład ToonBoom Animate, i tutaj nie obejdzie się bez lat studiów nad rysunkiem, perspektywą i ruchem.

  Do tego trzeba liczyć się z olbrzymimo kosztami - musimy mieć bardzo wydajny komputer (koszt kilku tysięcy złotych) lub laptop, tablet graficzny (ok.200-1500 złotych i w górę za jakiś firmy Wacom), do tego programy graficzne, w większości płatne - "polecam" poczytać sobie ceny licencji na Adobe, który odchodzi od systemu, w którym kupujemy raz produkt, teraz jest to na zasadzie miesięcznego abonamentu.

  Żeby się zatrudnić, musimy usiąść, nawalać przez kilka lat, nauczyć się wszystkiego, zrobić sobie jak najlepsze portfolio i uderzyć do pracodawcy. Czy się uda? Uda, jeśli jesteśmy wybitni.
  Jeśli chcemy być przeciętni i mimo to zarobić więcej niż 1500 złotych, to możemy iść to zrobić w jakimś innym miejscu.

  Zawód brutalny, męczący, szalenie wymagający, generujący zwłaszcza dla początkujących mnóstwo kosztów i nerwów. Do tego dochodzą klienci, albo szefowie, którzy odrzucają nasz projekt z głupich przyczyn typu "nie podoba mi się ten zielony" i za nic nie uda nam się ich przekonać, że kolor zawsze można zmienić, ale to nie powód, żeby wyrzucał nasz projekt do kosza. Nagminne problemy z otrzymaniem zapłaty i brak zrozumienia, że owszem, możemy komuś zrobić coś w "5 minut", ale uczyliśmy się przez 10 lat, jak to zrobić w tak krótkim czasie i należy nam się za tą wiedzę zapłata. Zastanówcie się 10 razy, bo to nie są żadne malowanki, rysowanie i podziwianie Waszych artystycznych "pracek" na zasadzie "ojeju, jak ślicznie zrobiłaś", tylko kupa specjalistycznej wiedzy i bycie rzemieślnikiem, który musi być KREATYWNY NA CZAS.

  Jednym słowem - zawodu nie polecam. Bardzo.

  22 czerwiec 2017 15:37
 • Avatar
  Ola grafik

  A ja polecam - dla osób, które nie dadzą sobie wmówić, że mają być człowiekiem orkiestrą. Grafik to nie informatyk. Za to się należą dwie osobne pensje czy wynagrodzenia.

  4 lipiec 2017 0:57
 • Avatar
  GO

  Zawód Grafik jest szeroko pojęty, fajnie ''Była pani grafik'' opisała temat. Zarobki są adekwatne do tego jakie mamy stanowiska owego grafika czyli oczekiwań pracodawcy i zadań jakie wykonujemy. Realia są różne a to zależy od firmy. Sprawiedliwie i jednakowo tak samo wszędzie nie jest ale jak się ma pasje i upór to się znajdzie to czego się chce i przeżyje w tej działce. Ja również polecam ale tylko tym którzy to naprawdę czują i jak najwięcej w tej dziedzinie chcą się rozwijać wtedy taka praca to przyjemność.

  9 sierpień 2017 14:01
 • Avatar
  Dżordż

  Bardzo różnie... Zależy od agencji, doświadczenia, portfolio i tego czy się cenisz. Ja zaczynałem jako stażysta za 800 zł, dziś zarabiam 6k netto w firmie + freelance. Mam 5 lat doświadczenia. Aktualnie planuję popracować jeszcze w polsce z 2-3 lata, doszlifować angielski i poszukać pracy w Stanach. Pozdrawiam

  12 sierpień 2017 12:37
 • Avatar
  Ania

  Ciężki kawałek chleba, chyba że się znajdzie dobre miejsce pracy, którego po paru latach nie zlikwidują.
  Wtedy to miłe zajęcie.

  16 sierpień 2017 14:13
 • Avatar
  Krzycho

  Przez ostatnie 20 lat pracowałem jako grafik. Pracowałem na komputerach gdzie pojemność HD to 500Mb. Corel 5.0, czy Windows 95 . Myślę, że niejeden z Was (bez obrazy) na stojąco pod stół wchodził w tych czasach.
  Teraz jestem na emeryturze i pewnie też jestem najstarszym piszącym tu. Bawię się obecnie animacją w programach 3D, wizualizacją, muzyką w komputerze i nie tylko tym. Dodam, że HTML też nie jest mi obcy czy obróbka filmów.
  Ciągle też pracuję jak jest taka możliwość... Najbardziej lubię teraz pracę na krzywych, wszelkie mapy, plany, wektoryzacje różnych znaków i nie tylko. Ale i animacje mnie coraz bardziej interesują.
  Nie mam już ambicji by tworzyć nowe byty, projektować... Wolę "pracę u podstaw"
  Zgadzam się z "Byłą panią grafik" Ta praca to ciężki kawałek chleba, wkurzająca często ale też i dająca sporo satysfakcji, niekoniecznie finansowej.
  Pozdrawiam wszystkich z "branży"
  Bądźcie sobą, nie pozwólcie by Wam odwaliło.....

  17 wrzesień 2017 22:24
 • Avatar
  pracująca pani Grafik

  Prawdziwy Grafik wybiera określoną specjalizację i nie łapie się wszystkiego jak leci, bo tak się nie da pracować.

  19 wrzesień 2017 15:29
 • Avatar
  prawdziwa pani Grafik

  Cenzura? Spreparowanymi komentarzami robicie ludziom wodę z mózgu. Po co?

  19 wrzesień 2017 16:08
 • Avatar
  Doświadczony

  Profesja spadła na pysk przez zgadzanie się na minimalne wynagrodzenie. Nienormowany czas pracy i ciągle pod presją czasu to standard. Wiedza, sprzęt i doświadczenie musi kosztować. Pomimo ogromnej satysfakcji, z perspektywy czasu odradzam.

  23 listopad 2017 10:08
 • Avatar
  Magda

  Widzę, że po prostu nie opłaca się.

  23 listopad 2017 10:10
 • Avatar
  Berry

  @Była Pani Grafik, bardzo dobrze to opisałaś..... trochę mi lżej na duszy, że nie tylko ja się tak czuję w tym zawodzie po 14 latach pracy .... czasem żałuję, że nie zostałam na przykład laborantką albo ogrodniczką ...... ale cóż, przynajmniej syn ze mnie dumny i chwali się, że mama jest grafikiem :)
  Prestiż może i jest, ale za jaką cenę....

  18 grudzień 2017 13:08
 • Avatar
  Berry

  @Była Pani Grafik, bardzo dobrze to opisałaś..... trochę mi lżej na duszy, że nie tylko ja się tak czuję w tym zawodzie po 14 latach pracy .... czasem żałuję, że nie zostałam na przykład laborantką albo ogrodniczką ...... ale cóż, przynajmniej syn ze mnie dumny i chwali się, że mama jest grafikiem :)
  Prestiż może i jest, ale za jaką cenę....

  18 grudzień 2017 13:08
 • Avatar
  janusz

  a ja jestem policjantem ;-)

  20 marzec 2018 10:50
 • Avatar
  prosze nie usuwac !

  ja pracuje w sosnowcu za 1000 zł i jakoś zyję

  20 marzec 2018 10:52
 • Avatar
  mateusz

  lubię tą pracę wiec polecam

  20 marzec 2018 10:53
 • Avatar
  chcę zostać grafikiem

  czyli co lepiej zasuwać na budowie 12h dziennie 6 dni w tygodniu za 2000 bez ubezpieczenia??

  15 maj 2018 18:06
 • Avatar
  grafik

  Pracuje w zawodzie 20 lat. Znam wielu grafików w branży (media, IT, reklama - freelancerów, etatowych) i nie znam nikogo kto pracuje poniżej 5k netto. A widełki zarobków określił bym od 5 - kilkunastu na rękę - przynajmniej w Warszawie.

  pozdr.

  28 maj 2018 18:17
 • Avatar
  Uczeń

  Mam dopiero 15 lat i bardzo lubię malować, rysować i pracować na różnych programach Graficznych. Chciałabym pójść do liceum na grafikę komputerową a potem na studia, ale z tego co piszą inni na wielu stronach to wcale się nawet nie opłaca. Nie wiem czy się na to zdecydować czy rozejrzeć się za czymś innym żeby nie marnować czasu na coś co się niezbyt uda.
  Ale nawet jeżeli byłoby to ciężkie to byłabym w stanie bardzo się temu poświęcić i nie wiem co mam zrobić.?

  19 lipiec 2018 21:00
 • Avatar
  Początkujący

  Mówiąc szczerze dopiero zaczynam zabawę z Grafiką PS, Corel, podstawy CSS i html. Robię to hobbystycznie, sprawia mi to przyjemność, więc stwierdziłem, że chcę iść na studia związane z grafiką, co nie zmienia faktu, że jest to zawód wymagający czegoś więcej niż znajomości paru angielskich słówek czy używania programów i wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną. Zawód ten jest wręcz częścią marketingu, także wydaje mi się, że podstawowe pojęcia z dziedziny reklamy i marketingu są obowiązkowe, w końcu nieważne jakiego rodzaju grafikiem jesteś czy chcesz zostać, twoje prace mają oddziaływać na drugą osobę. Widząc różne oferty pracy zarówno w kraju jak i za granicą np ze strony Behance jestem skłonny stwierdzić, że zarobki są wprost proporcjonalne do umiejętności. Moim zdaniem jest to zawód dla ludzi chcących się rozwijać w tym kierunku, którzy będą wymagali od siebie więcej nie dlatego, że muszą a dlatego, że chcą.
  Odpowiedź do Uczeń: Jeżeli w wieku 15 lat wiesz, że sprawia ci to przyjemność i chciałabyś się tym zajmować to w takim razie masz ogromną ilość czasu na naukę i szlifowanie swoich umiejętności, tak jak pisałem trzeba chcieć i cały czas brnąć do przodu, nie myśl o tym czy się opłaca tylko rób to co lubisz, będzie ci łatwiej się rozwijać, tylko wtedy masz największe szanse na sukces.
  Pozdrawiam :)

  24 lipiec 2018 20:19
 • Avatar
  jil

  Wystarczy spojrzeć na oferty pracy, 2100 zł to maximum :)))

  6 sierpień 2018 5:42
 • Avatar
  on

  Kochani no co tu duzo mówić trzeba mieć do tego predyspozycje czyli byc zdolnym , kreatywnym ,wyksztalconym, kochac to, do tego biegłym w oprogramowaniu i ciągle sie rozwijać

  14 sierpień 2018 22:36
 • Avatar
  EWa

  to jaki inny zawód polecacie do pracy na komputerze ( i do nauki tego w domu)?:)

  16 sierpień 2018 19:03
 • Avatar
  pkap

  Mi praca bardzo odpowiada. Pracuję już od 2 lat w Pirells Innovative i bardzo się rozwinęłam właśnie w tym zawodzie :)

  6 wrzesień 2018 10:01
 • Avatar
  Rafał

  Witam, tez jestem jedną z starszych stażem osób. Zawód mega ciężki. Podpisuję się pod najdłuższą I wyczerpującą odpowiedzią. Po 15 latach w znanych firmach zastanawiam się jak uciec od kompa I co innego robić!

  10 wrzesień 2018 15:44
 • Avatar
  Dominik

  Pracuję jako grafik 3D niecałe 2 lata w trakcie studiów informatycznych (nie mam wykształcenia artystycznego) i zarabiam 4300 zł na rękę, więc studia arystyczne nie są elementem obowiązkowym. Ważne żeby robić to co się lubi i robić to dobrze, kasa sama przyjdzie.

  15 wrzesień 2018 0:40
 • Avatar
  Adrianna

  Inni mowią "grafik be, nie tykać, nie opłaca się" i są to osoby ze starzem 15 lat wzwyż. Nie wiem czy powodem jest "przejedzenie" sie pasją czy po prostu bycie kiepskim. Inni mówią "zarabiam ponad 4000 zl" a inni że najniższa krajowa. :( Ja, tworzę od kiedy pamiętam,z jakieś 15 lat a mam w sumie tylko 18 lat. Od roku dorabiam sobie okolo 300 zł na 3 miesiące? Jakoś tak. Umiem zrobic animacje 2d, grafiki, logo, i inne. Uczę sie z dnia na dzień, czasem siedze po nocach i sie uczę choć takie zachowanie niszczy doszczętnie wene i nie powinnam tak robić to i tak siedzę o robie to od jakichś kilku lat! Nie byłam w plastyku, ani żadnej informatycznej szkole. Jestem ze wsi która leży na Warmi, gdzie noo... Dziura zabita dechami, wiec nawet jeśli znajde klienta to nawet nie ma jak zapłacić (proszę nie wypytywać o szczegóły.)

  Część osób mówi że to zawód bez perspektyw, a jest jakiś zawód że po 20 latach pracy nie ma się go dość!!!?

  Ja osobiście poczułam się zniechęcona i chyba to mieli na celu osoby się tu wypowiadające. Choć niektórym się udało bez zbednego zrzędzenia, że niby się nie opłaca. Może lepiej dać szanse? Może lepiej spróbować? Jedne co jest pewne to zmiana, która i tak kiedyś nastąpi, więc dlaczego nie spróbować bycia grafikie? Aaa no tak najlepiej zniechęcić....

  Ja w tym roku pisze mature, robie drugą szkołę anglojęzyczną, chodzę na kurs grafiki warszatowej, dorabiam sobie w wolnym czasie , plus na własną rękę uczę się wszystkiego czego najbardziej potrzebuje i co musze podszlifować w swoich pracach. Narzekam? Nie!

  Ale i tak pojawią się inni ludzie, którzy mnie nie znają i powiedzą, że oni biedni mają gorzej. Każdy człowiek powinien jednak używać intuicji i jeśli czułby że sie marnuje "po tych 15 latach" to niech odrazu sie nawet i o wiele wcześniej niech sie przekwalifikuje a nie teraz narzeka że życie zmarnował.

  Sumując tą trochę chaotyczną wypowiedź, proponuje osobom zainteresowanym spróbować, jeśli im po kilku latach zbrzydnie to niech zmieniają branżę, nie zaszkodzi spróbować, także nie zaszkodzi zmienić prace. Zmiana i tak nadejdzie.

  Dziękuję i dobranoc :)

  23 wrzesień 2018 1:26
 • Avatar
  Ania

  A ja pracuje w szkole jako nauczyciel zawodu technik grafiki i poligrafii.... ciekawie nie jest papierologie zasypuje możliwość kształcenia w tym zawodzie dodatkowy brak konkretnych podrecznikow do zawodu powoduje kolejna strate godzin na siedzenie przed komputerem i szukanie tematycznych materialow. Niestety to wszystko za 2400 na miesiac na reke

  29 wrzesień 2018 8:06

Dodaj swój komentarz *: