Pilot - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_pilot

Wielu młodych chłopców marzy o tym, by zostać pilotem samolotu, jednak jest to niezwykle odpowiedzialna i ciężka praca, stąd też tak naprawdę niewiele osób jest do niej predysponowanych. Aby uzyskać możliwość pilotowania samolotu należy uzyskać odpowiednią licencję. Wyrobienie licencji to bardzo duże koszty związane głównie z ilością niezbędnych godzin które kandydat musi wylatać. Koszty sięgają kilkudziesięciu tys. złotych. Pilot musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, by móc przystąpić do egzaminu, a także przejść szereg badań lekarskich z zakresu zdrowia psychofizycznego. Jest to niezwykle ważne, gdyż pilot samolotu musi mieć przede wszystkim doskonały wzrok i słuch, nie może mieć żadnych chorób nerwowych, psychicznych, chorób, które mogłyby nawet na chwilę wyłączyć go z funkcjonowania podczas gdy będzie sterował samolotem. Musi być w świetnej kondycji, nie mieć nałogów oraz lęku wysokości. W sytuacjach stresowych, awaryjnych musi zachowywać zimną krew i umieć szybko podejmować właściwe decyzje.

Jak wygląda praca pilota?

Najkrócej mówiąc pilot to osoba, która steruje samolotem, czy to pasażerskim czy innym. Potrafi sterować trudnym w obsłudze kokpitem, a w sytuacjach awaryjnych to od jej zimnej krwi zależy, czy uratuje się on sam i pasażerowie. Myśli szybko, jest bystry, odważny i opanowany. Pilot, sam lub z drugim pilotem steruje przez wiele godzin samolotem, kontaktuje się z resztą załogi i pasażerami za pomocą interkomu, a do jego kabiny jest surowy zakaz wstępu osobom postronnym. Jest to niezwykle ważne, gdyż najmniejsze uchybienie może spowodować tragedię w czasie lotu, pilot musi więc być skupiony. Praca pilota jest trudna, gdyż przebywa on przez większość miesiąca w trasie, poza granicami kraju, mieszka praktycznie w kabinie pilota i w hotelach.

najlepsze studia

Ścieżka kariery pilota

Zarobki pilota zależą od konkretnej firmy (linii lotniczych), dla której pracuje. Jednak w Polsce stawka ta wynosi zwykle około 10 tysięcy złotych wzwyż. Często kwota ta sięga 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia pilot?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku pilot zarabia około 9100 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (20)

 • Avatar
  Liliana

  marzę żeby zostać pilotem!!!!!!!!!

  15 luty 2014 19:14
 • Avatar
  pilot

  Większych głupot w życiu nie czytałem :x

  24 lipiec 2014 13:40
 • Avatar
  władysław

  Panowie, koledzy ,zanim się zostanie kapitanem pilotem samolotów pasażerskich, to trzeba przejść prawdziwą drogę usianą najprzeróżniejszymi trudnościami, umysł ścisły ,zdrowie nazwijmy końskie , odporną psychikę , zdolności przyswajania sobie wiedzy.i odsunięcie na jakiś czas głębszych zainteresowań inną wiedzą.Ciągłe szkolenia, szkolenia, egzaminy itd.Kapitan który ma wylatane około 10 tyś. godzin "kosztuje" ponad pół miliona zł. / delikatnie licząc/ przepraszam jeśli zaniżyłem/

  23 wrzesień 2014 10:25
 • Avatar
  Adam

  Uśmiałem się czytając ten "artykuł". Końskie zdrowie? Doskonały wzrok i słuch? Zaświadczenie o niekaralności? Przez wiele godzin steruje samolotem? Surowy zakaz wstępu osobom postronnym? Najmniejsze uchybienie może spowodować tragedię?
  Nie twierdzę, że praca pilota to najłatwiejsza praca pod Słońcem, ale po przeczytaniu tego tekstu mogę stwierdzić, że nie jest to opis pracy pilota, tylko wyobrażenie autora (nie mającego żadnego pojęcia o tym zawodzie) o tym jak to wygląda.

  19 październik 2014 11:31
 • Avatar
  Anka

  Co do wymagań, to ktoś chyba miał na myśli wymagania dot. kandydata na kierunek wojskowy WSOSP. Cywile tak trudno nie mają

  8 styczeń 2015 13:41
 • Avatar
  Jacob

  To niech wkoncu jakis pilot sie wypowie jak to jest dokladniej na wojskowego pilota a jak na cywilnego

  11 czerwiec 2015 22:43
 • Avatar
  Izydor

  Mój pilot twierdzi że,istotne są nowe baterie i to wystarczy do sprawnego funkcjonowania

  13 luty 2016 22:59
 • Avatar
  Falconslawek

  Artykuły tego typu tylko sieją zamęt. Nic w nim nie ma z prawdy. Super wzrok czyli jakieś -6dioptrii bo tyle dopuszcza komisja.
  Końskie zdrowie też tylko w wojsku.
  A tak na marginesie to są licencje PPL, CPL i ATPL.
  Jak ktoś chce latać to niech lata. Koszty ogromne ale frajda jeszcze większa.
  Jak powiedział Mark Twain "Za 20 lat bardziej będziesz żałował rzeczy których nie zrobiłeś niż te które zrobiłeś" - czy jakoś tak!
  Pozdrawiam

  12 czerwiec 2016 10:32
 • Avatar
  pilot 2

  co za bzdury :-D mało tego musi znać wszystkie tance ludowe

  18 czerwiec 2016 1:54
 • Avatar
  pilot 2

  sorry za uszczypliwość ale inaczej to wygląda

  18 czerwiec 2016 2:17
 • Avatar
  wanda

  jestem w szkole:( ku)&^

  28 luty 2017 12:06
 • Avatar
  Konrad

  Ja robię w tej chwili PPL w Ventum Air i uważam, że jest to profesjonalny i wymagający kurs pilotażu. Nie wiem jak inne szkoły, ale tutaj nie odpuszczają.

  26 lipiec 2017 12:51
 • Avatar
  Mirosław

  A jakie warunki trzeba spełniać, żeby robić PPL w Ventum Air?

  2 październik 2017 15:33
 • Avatar
  Andy

  @Mirosław - a latałeś już trochę? Mam na myśli pierwszy kurs pilotażu. Najlepiej idź do Ventum Air na spotkanie i wszystkiego się dowiesz!

  6 listopad 2017 11:00
 • Avatar
  Michal

  Totalne bzdurne gadanie... ten tekst powienien jak najszybciej zniknąć z tej strony.... po pierwsze nie ma czegos takiego jak ATL licencja.... jest w głównej mierze CPL ze zdaną teorią ATPL! co daje nam frozen ATPL.
  PRAWDZIWĄ LICENCJĘ ATPL otrzymuje sie dopiero po wielu latach latania w liniowego w przewozie gdzie trzeba wylatac mnostwo godzin, zasluzyc na to i dopiero zdac egzamin a nie wspominajac juz o odpowiedzialnosci jaką trzeba wykazac aby zostac KAPITANEM! LUDZIE!! kto to pisze... nie róbcie młodzieży siana w głowie... Ja liniowo latam od 9 lat... dopiero zostałem teraz kapitanem pod koniec ubiegłego roku w wieku 33 lat.

  przyjemnosci i pozdrawiam

  19 luty 2018 15:59
 • Avatar
  Kacper

  @Michal, A jak wyglądają zarobki i ilość godzin pracy w takich rzeczywistych warunkach?

  19 luty 2018 16:08
 • Avatar
  Jakub

  Witam, na jakie przedmioty trzeba zwracać szczególnie uwagę, jesli chcę sie zostać pilotem ?

  11 marzec 2018 21:10
 • Avatar
  konik

  Musisz być zrowy jak koń i jak ryba w wodzie ;D to masz szanse w tym zawodzie!!

  16 marzec 2018 21:05
 • Avatar
  Mateusz

  Przede wszystkim Panowie język angielski perfect.

  29 marzec 2018 14:41
 • Avatar
  janek 10lat

  ja mam 10 lat i chcę nim zostać od 5 lat

  15 sierpień 2018 12:25

Dodaj swój komentarz *: