Matura po latach - forma i przebieg egzaminu

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Matura po latach - forma i przebieg egzaminu

Big_id-10088737

Matura po 5, 10, 20 latach

W dzisiejszych czasach wiele dorosłych osób, które 5, 10 czy nawet 20 lat temu zakończyły swoją edukację zastanawia się na ponownym zdawaniem matury. Powodów może być wiele – awans w pracy, wymagania pracodawcy lub też własne ambicje. W każdym wieku można ponownie zdawać maturę, ważne jednak jest to, żeby wiedzieć od czego należy zacząć i jakich formalności należy dopilnować.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do zdawania matury jest sama decyzja. Powinieneś przemyśleć czy naprawdę tego chcesz i zdawać sobie sprawę z tego, że same przygotowania do egzaminu dojrzałości wymagają Twojego zaangażowania i czasu na naukę systematycznie rozplanowanego.

Formalności

Kolejnym krokiem jest dopełnienie formalności w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pamiętaj, że powinna to być Komisja właściwa dla Twojego miejsca zamieszkania. To właśnie OKE wskaże Ci szkołę, w której będziesz zdawał maturę. Otrzymasz również pismo z wyznaczonymi dniami i godzinami egzaminów z poszczególnych przedmiotów.

Następnym etapem przygotowań do matury jest wybór trzech obowiązkowych przedmiotów. Obecnie jest to wymóg konieczny, aby przystąpić do matury i aby ją zdać. Wybierasz zatem język polski, matematykę i język obcy.

Jak wyglądają egzaminy maturalne dla dorosłych?

Twój egzamin nie będzie się niczym różnił od tych które będą zdawali licealiści w danym roku szkolnym. Egzamin maturalny jest jednakowy dla wszystkich.

Język polski będziesz zdawał w formie pisemnej oraz ustnej. W formie pisemnej obejmuje on dwa zadania: wypracowanie oraz czytanie ze zrozumieniem. W formie ustnej jest to prezentacja maturalna. Do zaliczenia potrzebujesz 30% z części pisemnej i 8 punktów z części ustnej.

Matematykę na maturze zdajesz tylko i wyłącznie w formie pisemnej. Egzamin obejmuje 25 zadań zamkniętych z 4 możliwymi odpowiedziami, gdzie należy wybrać jedną poprawną. Resztę egzaminu stanowią zadania otwarte. Aby zdać należy mieć 30% poprawnych odpowiedzi.

Język obcy zdajesz w formie pisemnej i ustnej. W formie pisemnej egzamin obejmuje rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego oraz wypowiedź pisemną. Forma ustna egzaminu obejmuje trzy rozmowy z egzaminatorem.

Następnym etapem jest wybranie sposobu przygotowania się do matury. Możesz przygotować się samodzielnie, wybrać odpowiedniego korepetytora i tym samym lekcje indywidualne lub też skorzystać z oferowanych powszechnie kursów maturalnych stacjonarnych oraz multimedialnego e-learningu.

Wiele dorosłych osób po latach pragnie zdawać maturę. Jak pokazują statystyki zdecydowana większość z nich nie ma najmniejszych problemów ze zdaniem egzaminu dojrzałości. Wszystko zależy od tego, jak bardzo przyłożysz się do nauki, która w porę rozpoczęta przynosi zaskakujące efekty.

Powodzenia!

 

Zdajesz maturę po latach? Pobierz darmowy poradnik dla osób zdających po wielu latach przerwy. 

Wszystkie potrzebne informacje do zdania matury w jednym miejscu. Terminy, wymagania i wiele innych. 

 

Pobierz za darmo teraz

Podziel się z innymi

Komentarze (54)

 • Avatar
  Anabel

  Witam. Dobre chęci nie wystarczą, rzetelna nauka to podstawa. W tym roku zdawałam maturę po 18 latach. Od listopada do grudnia każdy piątek, sobota, niedziela byłam na zajęciach przygotowujących do egzaminów. Od stycznia nauka indywidualna. Polski to czytanie wszystkich lektur, angielski zszedł na boczny plan, wiedziałam że dam radę bez problemu, natomiast matematyka, to przez nią nie podchodziłam do matury gdy kończyłam szkołę średnią... Zawzięłam się i uczyłam się sama , bardzo pomocna była strona matemaks, dzięki której zdałam matematykę! Więc można, trzeba tylko chcieć . Pozdrawiam !

  25 sierpień 2014 18:45
 • Avatar
  patrycha

  Mam pytanie. Zdawałem maturę w 2007 roku, niestety nie zdałam z dwóch przedmiotów pisemnych. Czy nogę teraz zdawać maturę z tych przedmiotów czy muszę od nowa całość. Bardzo proszę o odpowiedź.

  17 październik 2014 21:55
 • Avatar
  Kasia

  Mam także pytanie. Zdawałam maturę w 2009 roku. Zdawała. Z geografii polskiego i angielskiego. Zdałam z geografii i polski ustny czy jeśli nie zdałam tamtych bede musiala zdawać wszystko od nowa? Pozdrawiam

  4 luty 2015 13:43
 • Avatar
  Maria

  Jeśli chodzi o przygotowanie do matury dla dorosłych z przerwą w nauce to ja polecam szkołę *** w Katowicach. Przede wszystkim w mojej grupie były same osoby dorosłe z długą przerwą w nauce. Dwie panie nawet z ponad dwudziestoletnią przerwą. Cała nasza grupa zdała (było nas 7 osób) Ja nie chwaląc się zdałam pisemny język (rosyjski) na 92 % :)

  3 wrzesień 2015 14:46
 • Avatar
  Regina

  Jaka to szkoła tak rewelacyjnie przygotowała Was do matury?

  21 czerwiec 2016 16:36
 • Avatar
  Kaska z Norymbergii

  Witam, mam 36 lat i skończyłam liceum dla dorosłych w roku 2001. Nigdy nie pochodziła do matury. Od roku 2002 mieszkam w Niemczech i tu skończyłam szkole zawodowa jako pomocnika lekarza... nie wiem jaki to zawód w Polsce. Chciałabym teraz zrobić maturę . Liceum dla dorosłych, które skończyłam już nie istnieje. Nie wiem od czego zacząć i gdzie się zgłosić, zameldowania w Polsce nie mam. Myślałam o szkole internetowej, aby się moc przygotować. Nie wiem która byłaby najlepsza.. gdzie zglosic się i zameldował na maturę. Nie wiem w której szkole bo nie mam meldunku. Gdzie można kupić lektury, które trzeba znać. . Streszczenia i takie tam to pomoc, ale nie całkiem lektura. Jest ktoś kto mógłby mi pomóc i doradzić? Bardzo państwa proszę.

  8 czerwiec 2017 20:33
 • Avatar
  Katarzyna

  Cześć ;) Jako tegoroczna ma maturzystka (po 18 latach od ukończenia technikum) może coś podpowiem.
  "Kaska z Norymbergii" zadzwoń do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej np w pobliżu Twojego ostatniego miejsca zamieszkania, tam udzielę Ci informacji. To, że szkoła nie istnieje jest nieistotne, bo moja istnieje a i tak OKE wyznaczyło mi inną ponieważ jako język obcy wybrałam rosyjski, a w mojej starej szkole był tylko angielski.
  Przygotować można się samemu, ale w moim przypadku nie sprawdziłoby się to ;) Zapisałam się na kurs internetowy (polski 1x w tyg, matematyka 1x w tyg, rosyjski 2 x tyg - od września do końca kwietnia).
  Na kursie otrzymałam listę lektur która mnie obowiązuje i tu od razu moja rada - czytaj całe lektury i ewentualnie pozniej jako uzupełnienie streszczenie. Tylko dzięki temu zdałam część ustną na 100%. Do kupienia na OLX lub Allegro.
  Z językiem nie będziesz miała problemu, bo możesz wziąć niemiecki - ja zaczynałam naukę rosyjskiego prawie od zera (ale nauczycielka była genialna i ustny zdałam na 21/30 pkt).
  Z polskiego oprócz kursu i czytania lektur polecam oglądać na Youtubie - WIEDZA Z WAMI, a na początku roku szkolnego dołączyć na FB do grupy "matura ustna z języka polskiego" tam uczniowie cały rok wałkują lektury, motywy, interpretacje.
  Matematyka kurs + na Youtubie "Matemaks...."

  To był BARDZO CIĘŻKI rok ale było warto!!!!

  Pozdrawiam,
  Katarzyna

  18 czerwiec 2017 21:39
 • Avatar
  Aga

  a jaki to byl kurs internetowy mozesz podac strone?

  2 lipiec 2017 19:41
 • Avatar
  Katarzyna

  Internetowy EduYou, z maty dodatkowo na YouTube Matemaks, polski na YouTube Wiedzą z Wami. POWODZENIA

  3 sierpień 2017 15:09
 • Avatar
  Faustyna

  Zdawałam maturę w wieku 25 lat i jestem z tego dumna, że odważyłam się spróbować. Po urodzeniu dwójki dzieci zapisałam się do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych w Żorach: bezplatneszkoly.pl/zory. Zajęcia odbywały się w weekendy, przygotowanie było bardzo dobre do matury.

  20 grudzień 2017 20:30
 • Avatar
  Iwona

  Witam,jmam 43 lata i zapisalam sie do liceum przez internet.Mieszkam za granica i ucze sie sama w domu.Zaliczylam 1 semestr a co bedzie dalej zobaczymy.Chce zdac mature ...czy sie uda? ??

  12 marzec 2018 20:33
 • Avatar
  Anna

  Witam ja kończyła szkołę średnią w 2010roku do matury podeszłam rok po ukończeniu szkoły niestety się nie udało więc olałam ten temat i wyjechała za granicę obecnie mieszkańm w Polsce mam zameldowanie i tak dalej ale to już inne miasto niż to w którym kończyła szkołę średnią teraz po 8 latach chciała bym ponownie podejść do matury bo nie ukrywam jest mi ona potrzeba do znalezienia lepszej pracy tylko nie wiem od czego zacząć😕?!

  19 marzec 2018 14:15
 • Avatar
  Karolina

  Hej. Ja z takim pytaniem. Maturę zdawałam w 2010. Zdałam. Ale chciałabym poprawić wynik z biologii i zdawać chemię. Czy musze od nowa zdawać polski matmę i obcy?

  29 lipiec 2018 21:50
 • Avatar
  Ewelina

  Witam, maturę zdawałam w 2014r. Z przedmiotów podstawowych. Zdałam. Teraz chciałabym zdawać z biologii i chemii czy muszę zdawać wszystkie przedmioty od początku?

  17 wrzesień 2018 9:12
 • Avatar
  Michalina

  Hej mam pytanie gdzie mozna zapisać się na kurs przygotowujący tylko do matury Mature zdawałam 10 lat temu ale nie udało się zdac chciała bym znów spróbować Może jakieś rady jak samemu w domu się przygotować

  1 październik 2018 13:41
 • Avatar
  Alicja

  Szkole średnia ukończyłam 15 lat temu niestety bez matury . Teraz chciałabym to dokończyć niewiem od czego zacząć

  21 kwiecień 2019 19:14
 • Avatar
  Stasio

  Ja szkołę średnią ukończyłem 9 lat temu niestety bez matury . I też chce zdawać egzamin zacząłem czytać lektury oraz powtarzać czasy z języka obcego

  26 kwiecień 2019 19:32
 • Avatar
  Aleksandra

  Mam pytanie jutro jest poprawka ostatnia dla mnie z matematyki... I czy zdaje się ją w Warszawie w oke?Pomóżcie proszę

  19 sierpień 2019 23:02
 • Avatar
  Anika

  Cześć wszystkim. Może i to głupie pytanie ale ....Czy można zdawać maturę po 10 latach ( zdałam ją kiedyś ) z nowych przedmiotów których wcześniej nie zdawałam?

  15 wrzesień 2019 17:36
 • Avatar
  tomeczek

  Mature/d? A ilu z was!?
  Egzamin dojrzalosci to ta sama nazwa.

  Iglaki dojrzewaja wolniej niz lisciaste a trawy jeszcze szybciej. Kazdy ma swoje tepo rozwoju. To niedojrzale myslenie pchac licealistow na ten egzamin.

  Pozdrowienia dla wszystkich uswiadamiajacych sie i tych jeszcze nieuswiadomionych. Jezus w prawdzie mowil aby nikogo nie pozdrawiac.

  21 wrzesień 2019 15:13
 • Avatar
  Iza

  Dzień dobry, Zdawałam maturę w 2013 i ją zdałam, natomiast po latach - chciałabym poprawić egzamin maturalny z biologii i z chemii. Czy wówczas muszę zdawać CAŁĄ maturę tzn. przedmioty obowiązkowe + wybrane przez siebie rozszerzenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  8 maj 2020 10:29
 • Avatar
  Jan

  Jesli jest zdana to chyba nie mialoby sensu zdawac jeszcze raz. Poprawa wyniku to poprawa wyniku, tylko trzeba zdeklarowac co sie chce dokladnie poprawiac.

  25 maj 2020 11:12
 • Avatar
  Ola

  Mam pytanie. W kwietniu 2020 skończyłam szkołę, ale nie podeszłam do matury, nie składałam papierów. Jeśli chce podejść w 202 roku to będę musiała płacić za wszystkie egzaminy? Pozdrawiam

  8 czerwiec 2020 15:01
 • Avatar
  Milena

  Ktoś z was może wie, czy jeśli zdawałam tylko angielski z języków obcych (podstawa rozszerzenie +ustny) na maturze, a chciałabym zdać jeszcze rosyjski powiedzmy na poziomie podstawowym to czy byłoby to możliwe?Maturę zdałam w 2018 roku, wszystko oczywiście zaliczone i już od dwóch lat studiuję, ale pytam tak z czystej ciekawości.

  20 czerwiec 2020 15:07
 • Avatar
  Ania

  Czy jeśli zdawałam maturę z j.angielskiego w tym roku i nie zdałam tego przedmiotu. Teraz stwierdziłam, że to w ogóle ten język nie jest dla mnie, nie czuję się w nim. To w przyszłym roku mogę pisać j.niemiecki? Orientuje się ktoś może?

  15 wrzesień 2020 10:55
 • Avatar
  Ewelina

  Dzień dobry,
  Czy jeżeli zdawałam maturę w 2014 r. i zdałam wszystkie obowiązkowe przedmioty, a za jakiś czas chciałabym zdawać 2 przedmioty (polski i angielski) na poziomie rozszerzonym albo angielski na rozszerzonym, a polski poprawić na podstawowym to jakie warunki muszę spełnić, by przystąpić do tych egzaminów? Czy muszę zdawać wszystko od nowa?

  30 grudzień 2020 12:56
 • Avatar
  Jdbxgeawn

  viagra gel karmagara australia <a href="http://llviabest.com/#">actual prescription cost of viagra</a> buying viagra online using pay pal http://llviabest.com/ - viagra online store review ’

  24 styczeń 2021 23:49
 • Avatar
  Lbggeawn

  viagra by mail <a href="http://genqpviag.com/#">order viagra online</a> viagra 50mg 100mg http://genqpviag.com/ - brand viagra ’

  25 styczeń 2021 6:57
 • Avatar
  NncsAtmob

  where to buy viagra online <a href="http://lightvigra.com/ ">viagra for women in australia</a> how much is viagra at walmart ?

  3 luty 2021 17:53
 • Avatar
  Jbbvgeawn

  price prescription drugs <a href="http://canadianpharmnorx.com/ ">best non prescription online pharmacies</a> canada pharmaceuticals

  4 luty 2021 16:35
 • Avatar
  Lbsxgeawn

  canadia online pharmacy <a href="https://ssviagriia.com/ ">viagra australai</a> online canadian pharmacy

  5 luty 2021 10:17
 • Avatar
  KuikUpdak

  viagra on ine <a href="http://viagerkr.com/ ">viagra priority mail delivery 3 5 business days</a> buy viagra in canada legally

  6 luty 2021 13:07
 • Avatar
  Kbcxleno

  vardenafil <a href="http://xuypharmacyonline.com/">prescription prices comparison</a> bestsellers

  7 luty 2021 21:07
 • Avatar
  Aqcfmectchuct

  generic cialis online overnight <a href="http://cialisvja.com/ ">cialis paypal payment</a> cialis 10mg pills

  8 luty 2021 15:35
 • Avatar
  Jbnbblarp

  online pharmacies of canada <a href="http://online21rxon.com/ ">buy generic viagra online</a> online rx pharmacy

  8 luty 2021 17:42
 • Avatar
  FvfcAtmob

  viagra australia <a href="http://hopeviagrin.com/ ">lapela versus viagra</a> where to get viagra online

  10 luty 2021 2:29
 • Avatar
  Jbbngeawn

  cialis gegen vorkasse <a href="http://ljcialishe.com/ ">tomar mitad cialis</a> how to get best results from cialis

  11 luty 2021 17:04
 • Avatar
  NbnhAtmob

  buy viagra online in australia <a href="http://vigedon.com/ ">viagra generic australia </a> buy viagra india

  11 luty 2021 17:52
 • Avatar
  Labxgeawn

  forum ou trouver du cialis <a href="https://jecialisbn.com/ ">cialis hakkД±nda kullanД±cД± yorumlarД±</a> cialis quotes

  12 luty 2021 8:31
 • Avatar
  wazzrom

  Where is a my topic with invite? Hmm i cant find it now ;/ wizz

  12 luty 2021 11:18
 • Avatar
  KbbfUpdak

  buy real viagra on line without prescription <a href="http://kloviagrli.com/ ">viagra (generic) 100mg </a> viagra uk online

  13 luty 2021 13:03
 • Avatar
  Ahbzgeawn

  cash advance merrill rd <a href="http://daymoneygo.com/ ">cash loan borger tx</a> payday loans online no credit check instant approval south africa

  15 luty 2021 11:46
 • Avatar
  Jbnvblarp

  tv payday loans uk <a href="http://samcash21.com/ ">fast cash not payday loan</a> indiana laws on payday loans

  16 luty 2021 4:50
 • Avatar
  Abcfmectchuct

  viagra for sale in florida <a href="https://viagriyvik.com/ ">non prescription viagra las vegas nv </a> viagra pfizer buy online canada

  17 luty 2021 9:36
 • Avatar
  FbsgAtmob

  cialis black <a href="https://llecialisjaw.com/ ">the cialis promise program </a> cialis sale

  18 luty 2021 3:33
 • Avatar
  NbmoAtmob

  no prescription female cialis <a href="http://buycialisxz.com/ ">http://buycialisxz.com/ </a> us online cialis

  26 luty 2021 20:39
 • Avatar
  FjjuAtmob

  mexican viagra <a href="https://viagraonlinejc.com/ ">http://viagraonlinejc.com/ </a> how long does viagra work

  4 marzec 2021 12:15
 • Avatar
  Jvqqgeawn

  https://dissertationahelp.com/ - dissertation database dissertation help service <a href="http://dissertationahelp.com/ ">dissertation proposal writing</a> dissertations writing services

  23 marzec 2021 13:08
 • Avatar
  Lmoppgeawn

  http://essaywriteris.com/ - persuasive essay writer looking for someone to write my essay <a href="http://essaywriteris.com/ ">how to write my college essay</a> best essay websites

  24 marzec 2021 3:49
 • Avatar
  Grvblarp

  https://kloviagrli.com/ - viagra effect on women https://vigedon.com/ - cvs viagra https://llecialisjaw.com/ - what happens if a woman takes cialis https://jwcialislrt.com/ - canadian cialis https://jecialisbn.com/ - cialis versus viagra

  30 marzec 2021 16:21
 • Avatar
  Abgcgeawn

  https://thesiswritingtob.com/ - thesis defense advice college thesis <a href="http://thesiswritingtob.com/ ">thesis statistics help</a> thesis for dummies

  3 kwiecień 2021 4:06
 • Avatar
  alprostadil suppository for sale

  trimix v alprostadil https://alprostadildrugs.com/ alprostadil injection online

  3 kwiecień 2021 23:25
 • Avatar
  tadalafil online

  generic tadalafil https://elitadalafill.com/ tadalafil 40 mg daily

  4 kwiecień 2021 2:34
 • Avatar
  vardenafil generic

  vardenafil https://vegavardenafil.com/ generic levitra vardenafil 20mg

  7 kwiecień 2021 21:17

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem