Matura dla dorosłych - od czego zacząć, gdzie się zapisać?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Matura dla dorosłych - od czego zacząć, gdzie się zapisać?

Big_id-10046956

Matura po latach

Ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się matura dla dorosłych, a więc dla takich osób, które kilkanaście lat temu nie zdawały matury, a obecnie chciałyby uzyskać taki dyplom.

Zapewne to właśnie fakt, że takich osób jest coraz więcej sprawia, że możliwość podejścia do takiego egzaminu jest coraz łatwiejsza. Trzeba tylko wiedzieć, jakie warunki należy spełniać oraz gdzie się zgłosić.

W wieku szkolnym nie wszyscy przystępowali kiedyś do egzaminu maturalnego, ale jeśli obecnie wyrażają oni taką chęć, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w końcu uzyskać upragniony dyplom. Kiedyś takie decyzje były uwarunkowane różnymi czynnikami, a i dziś powrót do ławy szkolnej nie zawsze jest tylko ich decyzją. Dorośli zdają maturę w wielu przypadkach dlatego, że w pracy wymaga się od nich uzyskania dyplomu i ukończenia szkoły średniej. Jak pokazują statystyki, wielu z nich doskonale radzi sobie z taką nauką i egzaminem, bez względu na swój wiek.

Przygotowanie do egzaminu maturalnego dla dorosłych

Jeśli już jesteś zdecydowany na zdawanie egzaminu maturalnego, to musisz pamiętać o tym, że powinieneś przejść odpowiedni kurs przygotowujący. Sam egzamin maturalny wymaga przecież ukończenia szkoły średniej, a zatem należy poszukać odpowiedniej placówki, w której będzie można uczęszczać na zajęcia i tym samym przygotowywać się na zdanie matury. W całej Polsce jest całe mnóstwo takich placówek, które przygotowują merytorycznie swoich dorosłych uczniów do zdania matury. Nie powinno być zatem problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie.

Zobacz>> Różnice pomiędzy starą a nową maturą.

OKE - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna jest jednostką, która zajmuje się przygotowywaniem i przeprowadzeniem egzaminu maturalnego. To właśnie tam każdy dorosły uczeń powinien zgłosić swoją chęć do przystąpienia do egzaminu dojrzałości.

W celu dopełnienia wszelkich formalności należy udać się osobiście lub też przesłać do OKE deklarację maturalną. Na stronie internetowej OKE można znaleźć taką deklarację, podobnie jak na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Wówczas Okręgowa Komisja Egzaminacyjna skieruje dorosłego maturzystę do najbliższej placówki zgodnie z miejscem jego zamieszkania, gdzie będzie on mógł przystąpić do zdawania egzaminu. Maturzysta powinien również otrzymać stosowne pismo z wyznaczonymi dniami i godzinami poszczególnych egzaminów.

Tych kilka istotnych kroków pozwoli na dopełnienie wszelkich formalności i umożliwi zdawanie matury nawet po 10, 15 czy 20 latach od momentu zakończenia edukacji szkolnej.

Czasami konieczne są jeszcze inne drobne formalności, które można załatwić na miejscu w OKE przy składaniu deklaracji maturalnej.

Czas na kurs maturalny

Gdy formalności masz już za sobą to najwyższy czas na rozpoczęcie nauki. Jeżeli przez maturą uczęszczałeś do zaocznego liceum i przygotowałeś się tam do egzaminu to bardzo dobrze. Jeżeli trafiłeś na dobrych nauczycieli to nie potrzebujesz innych środków do utrwalenia swojej wiedzy maturalnej.

Często jednak zdarza się konieczność zapisu na kurs maturalny np. z matematyki dla dorosłych, bo z tym przedmiotem zawsze jest najwięcej trudności. Poszukaj czegoś odpowiedniego na siebie i nie zwlekaj bo czasu nie jest aż tak dużo.

Powodzenia!

Podziel się z innymi

Inni czytali także:

Komentarze (19)

 • Avatar
  Sebas

  Ale ja już zdałem polski, matematykę i obcy, wszystko na rozszerzonym. Chciałbym teraz, po kilku latach, zdać dodatkowo przedmioty, których nie zdawałem, np. chemie i biologię, gdyż mogą być mi potrzebne niedługo.
  Czy nie ma takiej możliwości i muszę zdawać wszystko od nowa?

  22 wrzesień 2013 11:58
 • Avatar
  redakcja

  Jeżeli zdawałeś maturę w ciągu ostatnich pięciu lat to nie powinno być zadnego problemu ze zdaniem jeszcze jednego przedmiotu.
  Jeżeli jednak było to wcześniej to niestety nie jestem w stu procentach tego pewien i najlepiej będzie jak zadzwonisz do kuratorium oświaty w Twoim województwie i wtedy uzyskach pełną informację. Jak już będziesz ją miał to podziel się tą informacją z innymi.

  22 wrzesień 2013 21:25
 • Avatar
  Filip

  Skończyłem szkołę rok temu, czy po 30 września jest jeszcze szansa na zapisanie sie na maturę?

  21 październik 2013 10:27
 • Avatar
  redakcja

  Skontaktuj się z Dyrekcją swojej szkoły. Może jeszcze uda się im coś załatwić bo ostateczne deklaracje dopiero w lutym.

  21 październik 2013 21:42
 • Avatar
  Daga

  Skończyłam liceum ogólnokształcące 11 lat temu, nie przystępowałam wówczas do matury. Teraz chcę nadrobić zaległości. W LO uczyłam się angielskiego i niemieckiego a na maturze chciałabym zdawać angielski – jako język obcy i rosyjski – jako wybrany przedmiot. Rosyjskiego nie uczyłam się w szkole, tylko na kursach... Chciałabym dowiedzieć się czy można zdawać, jako wybrany przedmiot język obcy który nie był nauczany w szkole?

  8 sierpień 2014 10:53
 • Avatar
  Nana

  Mam pyt. podobnie jak Daga. Czy jeśli ktoś ukończył wieczorowe liceum jakies 5 lat temu, ale nie przystąpił do egzaminu to czy musi powtórzyć kurs czy tylko sam egzamin?

  16 listopad 2014 20:01
 • Avatar
  janek

  czy za szkoly dla dorosłych się płaci czy sa one bezpłatne?

  20 luty 2015 1:49
 • Avatar
  hanka22

  ja chodzę do liceum dla dorosłych w Sopocie przy ul. Al.Niepodległości 751 w formie zajęć weekendowych. Jakies oplaty są ale nie wielkie wiec powinno cie stac na nauke. Są tez na pewno jakies dofinansowania na nauke z rozruch srodkow wiec jeśli tylko będziesz chciał na pewno ci się uda.

  20 luty 2015 23:41
 • Avatar
  dorkax

  Mąż będzie zdawał w maju. Trzeba we wrzesniu zgłosić sie do szkoły macierzystej a jeśli juz ta szkoła nie istnieje to do cke. W szkole macierzystej trzeba zlozyc deklaracje maturalną i w maju przystepujesz. Nawet jesli matura byla zdana 10 lat temu pozytywnie. Taka informacje dostalam w cke. Moze komus sie przyda

  30 czerwiec 2015 10:02
 • Avatar
  Poznanianka

  Są szkoły bezpłatne i płatne. Najlepiej jeśli nie jest się pewnym co do opłat itp... to zadzwonić lub wysłać na pocztę elektroniczną @.. Z pytaniami do szkół. COSINUS, ŻAK , PERSONA.

  28 wrzesień 2015 7:29
 • Avatar
  Monika

  Ja zdawałam maturę 22 lata temu, chciałabym zdać maturę z angielskiego, czy jest możliwość podejścia do matury po tylu latach?

  19 październik 2015 0:35
 • Avatar
  Sylwia

  5 lat temu skończyłam liceum. Niestety nie podchodziłam do matury,, chciałabym teraz. Gdzie powinnam się udać żeby załatwić wszystko? Czy muszę zdawać maturę w szkole którą ukończyłam?

  9 grudzień 2015 14:01
 • Avatar
  Regina

  Uczęszczałem do technikum hotelarskiego
  1993-1995
  Ukończyłam szkołę dyplomem ale nie zdałam matury.
  Zdałam pisemny egzamin z matematyki ale oblalam język Polski.
  Mieszkam za granicą.
  Chciałabym zdać maturę.
  Co mam robić?
  Jak i gdzie?

  6 luty 2016 21:53
 • Avatar
  Joanna

  Witam serdecznie, obecnie chodzę do liceum we Francji i został mi ostatni rok. Wątpię że uda mi się zdać maturę francuska więc chciałam ukończyć tutaj liceum i wrócić do Polski aby tam zdać maturę. Czy jest taka możliwość? Mogę ukończyć liceum we Francji ale maturę zdać w Polsce?

  3 marzec 2016 15:28
 • Avatar
  J.

  Ludzie, zadzwońcie do oddziału OKE w waszym mieście (lub najbliższym). OKE to Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Oddziały są wypisane na stronie, a w zakładce kontakt jest spis telefonów do konkretnych ludzi, nie do sekretariatu.
  Tam wam wszystko powiedzą. Jeden telefon. Pracują tam kompetentne osoby które odpowiedzą na wszystkie wasze pytania. Warto dzwonić bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za dany przedmiot, bo reguły chyba troszkę się różnią.
  Powodzenia!
  p.s. wiem że sytuacja ma się różnie zależnie od przepisów w danym roku. Dlatego trzeba dzwonić do OKE.

  13 kwiecień 2016 19:33
 • Avatar
  Artur

  Szanowna redakcjo.
  Mam ukonczoną zasadniczą szkołę zawodową, a było to około 20 lat temu. Teraz pragnę iść na studia. Dlatego chciałbym zdać najpierw maturę, najlepiej eksternistycznie (lecz nie przez internet). Proszę o wskazówki gdzie się udać i co należy zrobić aby zacząć naukę. Interesuje mnie szkoła do której mógłbym uczęszczać i płacić za wykłady w Krakowie. Cena nie gra roli poprostu jestem głodny wiedzy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  21 grudzień 2016 1:40
 • Avatar
  lena

  Pisalam mature w 2011 oblalam jeden przedmiot czy teraz musze zdawac cala jeszcze raz ?

  28 styczeń 2017 19:29
 • Avatar
  Marta

  Lena na poprawę matury masz 5 lat od dnia pisania. Jezeli w tym czasie nie poprawiałaś egzaminu dojrzałości z tego jednego przedmiotu to musisz pisac maturę od początku plus egzaminy ustne w nowej formule.

  3 luty 2017 0:00
 • Avatar
  Marek

  Skończyłem technikum Rolnicze w Bogdańczowicach 4 Lata temu nie podchodziłem wówczas do Matury chciał bym spróbować w przyszłym Roku Podejść bo w tym roku na przygotowanie zostało za mało czasu czy jest taka możliwość czy jeśli chcę muszę podejść jeszcze w tym Roku

  21 marzec 2017 5:56

Dodaj swój komentarz *: