Studia archeologia
Archeologia to kierunek niezwykle specyficzny, który wiąże się z bardzo ścisłym wykonywaniem zawodu w przyszłości. Dlatego powinni ją wybierać pasjonaci, osoby żywo zainteresowane kulturą i sztuką starożytną, historią, a także geografią i nastawione na pracę archeologa całym sercem. Studenci archeologii powinni zdawać sobie sprawę z tego, w jakich warunkach przyjdzie im w przyszłości pracować – niech więc odpuszczą sobie ten kierunek osoby z chorobami płuc, alergicy i osoby źle znoszące zmiany klimatu, gdyż zawód archeologa to głównie praca w terenie, w kurzu, stojącym powietrzu i niejednokrotnie w odległych zakątkach świata. Jest to jednak ogromnie pasjonujący kierunek, który pozwoli na odkrywanie historii własnymi rękami, odkopywanie zabytków w takiej postaci, w jakiej zostały pozostawione setki, a nawet tysiące lat temu!
Doskonałe w pracy archeologa będą osoby skupione, pracowite, potrafiące wyciągać logiczne wnioski i porządnie zaopatrzone w wiedzę historyczną, stale poszerzaną.
Studia z archeologii - jak wyglądają?
Studia na kierunku archeologia to przede wszystkim teoria. Jest to kierunek bardzo humanistyczny i większość przedmiotów, z jakimi będziesz się spotykał podczas studiów, czyli przez 3 lata licencjatu i 2 lata magisterium, są ściśle historyczne. Możesz podjąć naukę w trybie dziennym bądź zaocznym, w systemie I (licencjat) i II (magisterium) stopnia.
Przedmioty, z którymi będziesz miał do czynienia, to głównie historia starożytna i średniowieczna, na której dowiesz się wszystkiego o życiu naszych przodków, ale także na przykład język łaciński – niezwykle interesujący, a przy tym bardzo przydatny przy rozszyfrowywaniu niektórych zapisków w odnalezionych zabytkowych materiałach. Ponadto będziesz studiował zajęcia ściśle związane z kierunkiem archeologia, tak więc archeologia: pradziejowa, śródziemnomorska, starożytna i Nowego Świata. Dodatkowo jednym z ciekawszych przedmiotów na kierunku archeologia jest informatyka w archeologii. Jak w niemal każdym innym zawodzie będziesz posługiwał się w pracy komputerem, a więc i specjalistycznymi, archeologicznymi programami.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po archeologii
Po studiach na tym kierunku możesz pracować jako pracownik muzeum w dziale archeologicznym, jako wykładowca archeologii na uniwersytecie, w archiwum, w ośrodkach kultury regionalnej. Zajęcie to jest niezwykle ciekawe i wciągające, dlatego powinieneś oprócz rzetelnego studiowania, poświęcić się mu z prawdziwą pasją. Jest to również praca, w której niejednokrotnie potrzebna będzie spora dyspozycyjność, na przykład na wszelkie zagraniczne wyjazdy i pracę w terenie. Zastanów się więc, czy byłbyś skłonny do takiego poświęcenia. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to przystąp do rekrutacji na którąś z uczelni oferujących kierunek archeologia!
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz *: