Studia kierunek dentystyczny

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Kierunek dentystyczny przygotowuje do pracy jako stomatolog. Zajmuje się on chorobami zębów i przyzębia, protetyką i chirurgią szczękową, w zależności od specjalizacji, jaką się obierze po studiach. Kandydat na te studia powinien cechować się kilkoma ważnymi rzeczami: przede wszystkim musi mieć dobry kontakt z pacjentami, którym najczęściej wizyta u dentysty kojarzy się negatywnie, z bólem i strachem. Musi więc wzbudzać zaufanie i sprawiać wrażenie profesjonalnego. Powinien też być bardzo sprawny manualnie, oraz nie poddawać się drżeniu dłoni. Stomatolog musi precyzyjnie, bez zawahania używać narzędzi dentystycznych w taki sposób, by nie popełniać błędów, które mogą narazić pacjenta na ból. Musi też wykonywać swoją pracę szybko, chłodno i jak najdokładniej, być niezwykle cierpliwy. Potrzebna mu też zdolność do koncentracji, nawet w trudnych warunkach, szybkość podejmowania trafnych decyzji, spostrzegawczość i dokładność.

Studia z kierunku dentystycznego - jak wyglądają?

Kierunek lekarsko-dentystyczny jest obierany przez niewielkie grono absolwentów szkół średnich, zazwyczaj przez osoby, które od dłuższego czasu interesują się stomatologią lub ktoś w ich rodzinie jest dentystą. Zawód ten przynosi duży prestiż i może się okazać bardzo dochodowy, jednak kojarzy się ze stresem i sprawianiem bólu, co dla wielu kandydatów na studia może być odstraszające. Ponadto studia trwają około pięciu lat – jest to tryb jednolity magisterski. Studiować można na uczelniach publicznych, w trybie dziennym i wieczorowym. Nie ma w nim podziału na specjalizacje w trakcie studiów – są one podejmowane dopiero po ich ukończeniu.

Przedmioty, jakie będziesz realizować na studiach, gdy wybierzesz kierunek lekarsko-dentystyczny, to przede wszystkim biologia i biofizyka, ale także ortodoncja – czyli znajomość technik prostowania wad zgryzu oraz na przykład choroby przyzębia, gdyż stomatolog zajmuje się całą jamą ustną, a nie tylko zębami. Będziesz też odbywał dużo ćwiczeń praktycznych na przedmiocie manualne ćwiczenia stomatologiczne, gdzie nauczysz się właśnie precyzji ruchów i wykonywania swojej pracy tak, by wykonawszy jak najmniejszą ilość ruchów pozwolić pacjentowi pozbyć się bólu czy schorzenia i oszczędzić mu nerwów.Poradniki dla maturzysty:Praca po kierunku dentystycznym

Osoby, które ukończyły kierunek lekarsko-dentystyczny powinny wybrać jedną ze specjalizacji, jaką jest na przykład chirurgia stomatologiczna, stomatologia dziecięca czy protetyka stomatologiczna i podjąć pracę w swoim zawodzie w jednej z placówek publicznych, lub niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej czy założyć własny, prywatny gabinet stomatologiczny. Może też pracować w instytucjach badawczych. Zawód dentysty jest dość trudny do zdobycia, wymaga wiele samodyscypliny i specjalnych predyspozycji do tego zawodu, jednak po jego ukończeniu nie ma wielkiego problemu ze znalezieniem dobrej i dobrze płatnej pracy, zwłaszcza że istnieje możliwość podjęcia pracy na własny rachunek.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Kierunek dentystyczny na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: