Niezdana matura to nie koniec świata

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Niezdana matura to nie koniec świata

Big_stop-reka

za dzień matura (o jejku co to będzie)
Za godzinę
Już niedługo, coraz bliżej - już za chwilę

I co dalej?

Znów za rok matura
Za rok cały
Już niedługo, coraz bliżej - za rok cały
Już niedługo, coraz blizej - za rok cały !

 

Ten przebój zna chyba każdy. Wbrew pozorom jest on także głębszy, niż to się na pozór wydaje. Pozytywne przesłanie dowodzi, że niezdana matura nie jest aż tak wielkim problemem, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Oczywiście, należy rozpatrywać to w kategoriach porażki, ale nie wolno się załamywać. Wbrew pozorom ten czas można bardzo dobrze i z korzyścią na przyszłość wykorzystać.

 

Podstawowe informacje

Egzamin dojrzałości uznawany jest za niezliczony jeśli punktacja z którykolwiek obowiązkowego przedmiotu nie przekracza 30% punktów, jakie były możliwe do uzyskania. Automatycznie oblewa także udaremniona próba ściągania.

Co dalej, jeżeli oblałeś maturę?

Wszystko zależy, na ilu przedmiotach powinęła Ci się noga. W przypadku niezaliczenia tylko jednego przedmiotu masz prawo do poprawki od sierpnia do września tego samego roku. Dokładny termin ustala dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Niezaliczenie większej ilości przedmiotów automatycznie odkłada egzamin maturalny na przyszły rok.

Przede wszystkim musisz pamiętać, by się nie załamywać. Niestety znane są przypadki targnięć się na życie maturzystów, którzy nie zaliczyli egzaminu. Myśl pozytywnie! Nie teraz, ale za rok – po takim czasie, na pewno mi się uda! Co więcej – Twoje szanse na wymarzony kierunek rosną.

Co zrobić bez matury?

Dobrym rozwiązaniem może być uczestnictwo w jednym z rozmaitych kursów organizowanych przez niektóre uczelnie, można też skorzystać z usług korepetytora.

Inną ewentualnością jest przejrzenie ofert – bardzo bogatych należy dodać – szkół policealnych. Wiele kierunków trwa tylko jeden rok, najczęściej są to bardzo interesujące, nowoczesne kierunku, związane choćby z informatyką czy grafiką.

Wielu niedoszłych maturzystów decyduje się także na podjęcie pracy zawodowej. Na ciepłą posadkę w budżetówce jeszcze raczej nie ma co liczyć, ale okazji do zarobienia całkiem godziwych pieniędzy, zwłaszcza w dużym mieście, wbrew pozorom nie brakuje. Co więcej – jak wskazuje przykład Joanny – taka praca może okazać się dobrym biletem do awansu zawodowego. Po niezdanej maturze z matematyki podjęła pracę w sieci Fast – food. Wydajna, bystra i zaangażowana szybko awansowała w hierarchii. Teraz kończy zaocznie zarządzanie, a po studniach w perspektywie ma intratny awans. Czego Wam wszystkim życzymy.

Podziel się z innymi

Komentarze (31)

 • Avatar
  ev.

  no właśnie !! ja się i tak wybieram do jednorocznej szkoły policealnej , matura jest mi defakto do niczego niepotrzebna , dlatego tylko patrzę na wszystkie moje spinające dupska koleżanki i pękam ze śmiechu :P

  5 maj 2013 14:31
 • Avatar
  Vera

  Matury robią coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane, zamiast pomagać młodym i dawać im otwartą furtkę utrudniają. Wiecie co? Olać to! Po studiach i tak wysoko nie zajedziecie, idźcie do szkoły policealnej, zdobądźcie zawód i pracuje w nim, kształćcie się dalej w tym kierunku kursami, bądźcie zawodowcami, a nie magistrami którzy nie mają absolutnie nic. Maturę fajnie mieć, ale by kilka razy ją poprawiać to już lepiej dać spokój i nie marnować nerwów.

  27 czerwiec 2014 16:38
 • Avatar
  Dawido

  Nie zdałeś matury? To nie koniec świata... www.o****.pl
  [red. umieszczanie linków tylko za zgodą redakcji]

  30 czerwiec 2014 10:11
 • Avatar
  MARINA

  GDYBY MATURY Z MATEMATYKI NIE WPROWADZILI, Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ WIELE LUDZI ZREALIZOWAŁOBY SWOJE PLANY"STUDENCKIE" O WYMARZONYM KIERUNKU:(A CO MA POWIEDZIEĆ KTOŚ KTO ZA 3 RAZEM TYLKO Z MATMY NIE ZDAŁ, A NAWET DODATKOWY PRZEDMIOT ZALICZONY:)EHHH...3 LATA W TYŁ(W TYM CZASIE LICENCJAT NP.Z POLITOLOGII, HISTORII, KULTUROZNAWSTWA, PEDAGOGIKI I WIELLLE INNYCH HUMANISTYCZNYCH KIERUNKÓW! JUŻ BY SIĘ MOGŁO ZROBIĆ, A NIE POPRAWKA, POPRAWKA I POPRAWKA Z MATMY!!!! I CIĄGŁY NIEDOSYT:/

  20 lipiec 2014 23:34
 • Avatar
  ola

  Matura z matematyki to totalna bzdura!

  21 lipiec 2014 0:04
 • Avatar
  magda

  Ja po rocznej policealnej psychologii biznesu i reklamy oraz żywiena, ogólnej...i co ok:) praca w agencji reklamowej 2 tys. prawie na miesiąc, a planuje jeszcze coś innego...<do odważnych świat należy i kreatywnych>

  21 lipiec 2014 0:06
 • Avatar
  magda

  ev. ma rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  21 lipiec 2014 0:09
 • Avatar
  MARTUSKA

  NIE ZDANA MATURA Z MATMY!! TO NIE PROBLEM, PLANOWALIŚCIE STUDIA ARCHITEKTURA, REZERWOWO DO TECH.ARCH KRAJOBRAZU LUB WNĘTRZ MOŻNA IŚĆ. PLANOWALIŚCIE FARMACJĘ, REZERWOWO DO TECH.FARMACJI MOŻNA IŚĆ,PLANOWALIŚCIE PRAWO, NIE STUDIA TO ZAWSZE TECH.ADMINISTRACJI ZE SPECJALIZACJĄ ADM.EUROPEJSKA NAJLEPIEJ:) PLANOWAŁ KTOŚ KIERUNEK ARTYSTYCZNY POLICEALNA TEZ OFERUJE...NIC STRACONEGO W ŻYCIU NIE MA.

  21 lipiec 2014 0:13
 • Avatar
  Janek

  Nie zdana matura , to trzeba przysiąść i do przodu! No przecież nie ma co rozpatrzać i rostrząsać czemu tak się zdarzyło. Jak to była matematyka radzę poćwiczyć na takich stronkach jak ta http://funkcje.info.pl calkiem darmo :)

  23 lipiec 2014 13:14
 • Avatar
  Kaliff

  Mi się marzą studia na kierunku Transport na Akademii Morskiej w Szczecinie. Niestety, nie zdałem matury z matematyki, chociaż nie wiele brakowało... Mam nadzieję ,że uda mi się zdać poprawkowy egzamin i że dostanę się na studia w II naborze. (Patrzyłem na stronę www uczelni, są jeszcze wolne miejsca).

  25 lipiec 2014 16:12
 • Avatar
  Absolwentos

  Nie usprawiedliwiajcie się głąby. Matura jest potrzebna czy Wam się to podoba czy nie. To jest podstawa, zdajesz a potem robisz co chcesz, albo do roboty albo na studia.

  15 styczeń 2015 9:22
 • Avatar
  dhssf

  co jeśli teraz ma być nowa matura a ja nie zdałam z dwóch przedmiotów ??obejmie mnie nowy system czy jak to będzie ?

  9 wrzesień 2015 10:55
 • Avatar
  Marysia ma Rysia

  Absolwentos patrzysz na sprawę matur bardzo stereotypowo, matura umożliwia tylko i wyłącznie dostęp na studia nic mniej nic więcej. Jeżeli myślisz że matura ułatwi dostęp do pracy jesteś w błędzie, były w polsce przypadki że z pracy wywalano osoby bez matury ale to była dyskryminacja bo czegoś te osoby nie miały, wiadomo czego. Jeżeli komuś zależy na studiach to niech stara się o mature a jeżeli komuś zależy na pracy matura nie jest żadną przeszkodą, lepiej sprawdź co MEN ma ten temat do powiedzenia. Dla mnie osobiście podstawą było ukończenie liceum i w związku z tym uzyskanie wykształcenia średniego. Radze ci i innym by porzucić myślenie stereotypami, nieważne gdzie, NAJWYŻSZY CZAS to całe paskudztwo trwa za długo.

  5 styczeń 2016 12:48
 • Avatar
  bazyliszontko

  Tak samo jak zdana słabo matura to nie koniec świata. Teraz studia już nie są tak pożądane jak kiedyś. Ja to nawet gdybym mogła się cofnąć w czasie to nie wybrałabym studiów a szkołę policealną. U nas we Wrocku jest zachwalana kreatoredukacja- mnóstwo fajnych kierunków a robiąc taką szkołę przecież można od razu do pracy iść :)

  20 czerwiec 2017 14:06
 • Avatar
  poncjusz

  Dużo w tym racji. Studia się zmieniły. Szkoły policealne znowu robią się na topie i jest tutaj walka o to, która ma lepsze opinie. Cosinusy i inne sieciówki to dno gdzie nic nie uczą. Dobre są te szkoły z praktycznymi zajęciami i tutaj kreatoredukacja faktycznie ma się czym chwalić :)

  26 czerwiec 2017 11:10
 • Avatar
  barbadoska

  Widzę, że wszyscy się zgadzamy w temacie. Ja właśnie szukam dla siebie szkoły policealnej- co do wymienionej kreatoredukacji póki co mam ją na pierwszym miejscu tylko, że trochę daleko ode mnie;/

  3 lipiec 2017 11:32
 • Avatar
  Renata

  Jeśli można, trzeba zdawać poprawkę. Osoby, którym ciężko samamu przygotować się do egzaminu sierpniowego mogą skorzystać z korepetycji i kursów dla poprawkowiczów. Ofert jest całkiem sporo, są nawet i zajęcia bezpłatne (np. w WSFiZ Warszawa) i warto z nich skorzystać, bo chodzi o Waszą przyszłość :) Nie ma sensu marnować roku!!!! :) :)

  6 lipiec 2017 9:58
 • Avatar
  Wioletta

  Gdyby mi poszła źle matura to bym poszła do szkoły policealne. Tam się łatwiej dostać a wcale nie jest powiedziane, że się na tym gorzej wyjdzie niż na studiach. Można iść od razu do pracy, zdobywać wykształcenie i się uczyć jednocześnie. Kreatoredukacja? Na pewno lepszy wybór niż cosinus itp. pozdrawiam

  11 lipiec 2017 15:45
 • Avatar
  magdapist

  Matematyka dla mnie to czarna magia. Zapisałam się na korepetycje matematyka przed maturą. Polecam Preply https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-matematyka Tu znalazłam profesjonalnego nauczyciela, a co najważniejsze przez Skype, bez wychodzenia z domu!

  23 lipiec 2017 9:55
 • Avatar
  Klaudia

  Nienawidzę matematyki. Jestem ambitna z biologii, chemii. Marzy mi się fizjoterapia bo pięknie zdałam te dwa przedmioty. Tymczasem kibluje rok bo z matmy w maju zabrakło mi punkta. Na poprawkowej tak samo. Tak dlugo nie bylo matmy jakos nikt nie narzekał. Tyle ludzi się prześlizgnęło. A teraz to gówno psuje plany wielu mądrym osobą. pozdrawiam

  7 czerwiec 2018 18:52
 • Avatar
  ziomq88

  Święte słowa Klaudia sam nie zdałem matury właśnie dziś się dowiedziałem 11 września pechowy dzień atak na amerykańców hehehehe i powiem ci że mam kolegów roczniki 86 88 i oni nie mieli matematyki na maturze ale tępaki z nich ci mówię i zobacz oni mają maturę gdzie tu sprawiedliwość a ja np nie umiem matmy zabrakło mi 3 pkt na tej je*anej poprawce i niestety to zaje*ane państwo polaczkowe katolskie tego nie widzi ludzie jak nie zdaliście wyjeżdżajcie z kraju na zawsze polecam to tylu ludzi nie ma matury przez je*aną matmę a są zdolni z innych dziedzin plastyka malowanie pisanie tekstów i oni już nie pójdą na studia ten kraj jest chory

  11 wrzesień 2018 12:52
 • Avatar
  Monika

  ziomku88. Nie zdales matmy tylko I co mozesz tylko z tego przedmiotu podejsc w przyszlym roku? Mi powiedziano ze nie moge I mam wszystko zdawac od nowa i to w nowej formule. Poszlam do prawnika bo ustawa nie dziala wstecz.

  20 wrzesień 2018 23:10
 • Avatar
  ziomq88

  przykro mi no ja niby mam jeden przedmiot ale najgorszy i za cholerę nie chce mi się siedzieć po kilka godzin nad matmą bo wiesz w czym twki problem że angola polaka czy bioli nauczysz się po 5 minut dziennie wystarczy ja np robiłem tak gram na kompie 5 minut słówka angol gram na kompie 5 minut polak z matma tak nie jest przez co jestem załamany co za zje8 wymyślił żeby to było na maturze i co u prawnika załatwiłaś ?

  8 luty 2019 22:01
 • Avatar
  Piotrek

  Matura z matmy jest żenująca nie zdałem tego cholerstwa i jakoś teraz robię to co kocham a mianowicie zostałem trenerem piłkarskim (IV liga) i nie pozdrawiam mojej pani z liceum co mówiła że nic nie osiągnę bo nie zdałem matury z matematyki. Można bez matury robić to co się kocha? MOŻNA!

  21 lipiec 2019 14:50
 • Avatar
  Dawid

  Matury nie mam ,ukończyłem dwie szkoły policealne.Obecnie studia nie mają wartości jak dawniej.Kiedyś studia to było coś.Technikum też straciło na wartości.Obecnie szkoły policealne zyskały na wartości.W przyszłości średnie branżowe może być lepsze niż technikum.Ale po średniej szkole warto ukończyć szkołe policealną.W pracy po studiach czy po technikum sobię nie radzą.

  24 grudzień 2019 1:13
 • Avatar
  Justyna

  Niestety najgorsze jest to,że trzeba trafić się w głupi klucz egzaminatora

  11 czerwiec 2020 9:02
 • Avatar
  Michał

  Bez matury też można spoko sobie radzić. Ja nie mam a zostałem technikiem BHP z Cosinus Kraków i sobie chwalę. Matura nie zawsze jest potrzebna, zajęcia super, polecam. A maturę zawsze można zdać, zawód już mam

  11 sierpień 2020 16:51
 • Avatar
  Urszula

  Hah, czytam ten artykuł w wakacje przed 2 LO. Pierwszą klasę skończyłam z dwóją na koniec, w wakacje próbuję nadrabiać, ale coś mi nie idzie... Na pewno nie zdam tej okropnej matury z matematyki, po co w ogóle poszłam do liceum...

  13 sierpień 2020 11:29
 • Avatar
  Miłosz

  Jest 3 w nocy i ze stresu o maturze nie moge spać. Pomimo tego ze mam ją dopiero za rok. Szukam po Internecie bo boje sie ze matura i egzaminów zawodowych ktore mnie czekają, że zrójnują mi życie jak ich nie zdam. Marzę o karierze filmowej a poszedłem do technikum informatyczngo w którym sobie uświadomiłem ze nie chce być informatykiem.. ale jest za późno zeby zmienić kierunek. Trzeba tylko zdać matury. Miły artykuł który mnie podtrzymał na duchu o tej późnej godzinie.

  14 styczeń 2021 3:32
 • Avatar
  ethineara

  Potential Targets of Icariin in Neurologic Diseases <a href=https://buycialis.yachts>cialis viagra combo pack</a>

  22 kwiecień 2023 11:12
 • Avatar
  HMvWvLQ

  <a href=https://cials.top>buy cialis pills</a> Section of Cardiovascular Diseases, Department of Experimental and Applied Medicine, University of Brescia, Brescia, Italy

  3 lipiec 2023 4:59

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem