Podstawowe ćwiczenia odprężające przy nauce.

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Podstawowe ćwiczenia odprężające przy nauce.

Big_22

Z pewnością każdy z nas wie jak to jest – za rok, pół roku, miesiąc czy tydzień matura, a my wciąż jesteśmy daleko w lesie z nauką. A tu jeszcze wiosna, coraz piękniejsza pogoda, dni dłuższe, a chęci do nauki coraz mniej. Warto odpowiednio zmobilizować się do nauki, ale jak?

Jak wiadomo, każda nauka wymaga intensywnego wysiłku umysłowego, treningu pamięci, koncentracji i wyłączenia się na kilka godzin, by móc skupić się wyłącznie na treściach zawartych w notatkach. Dlatego warto zanim się przystąpi do tego jakże trudnego zadania, wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pomogą lepiej skupić się na czekającym zadaniu, a także odprężyć po wykonaniu męczących ćwiczeń. Ćwiczenia takie są niezbędne, gdy chcemy przyswoić dużą partię materiału, a po godzinie intensywnego wkuwania nie mamy już kompletnie chęci na nic.

Rób przerwy w nauce

Należy przede wszystkim robić sobie przerwy w nauce równo co pół godziny, gdyż mózg nie przyswaja informacji cały czas na tym samym poziomie, a najlepiej zapamiętuje początkowe 20 minut nauki. Można na ten czas położyć się do łóżka, zamknąć oczy i leżeć tak na wznak nie myśląc o nauce, starając się na kilka minut o niej zapomnieć.

Gdy boli kręgosłup, a głowa jest przemęczona, warto otworzyć szeroko okno i wykonać kilka przysiadów, głębokich wdechów, skłonów i innych ćwiczeń. Dobrym ćwiczeniem na zmęczony wzrok jest spoglądanie na pustą, białą i gładką ścianę oraz zataczanie na niej oczami znaku nieskończoności (odwrócona ósemka).

Ważne jest, by oddychać przy otwartym oknie przeponą, czyli tak, by poruszał się brzuch, a nie klatka piersiowa. Wówczas dostarczamy do płuc większej ilości tlenu. Dobrym pomysłem jest medytacja – warto przez kilka dni potrenować ciekawe techniki medytacyjne, które później w odpowiednim momencie pozwolą szybko, w ciągu kilku minut odprężyć się i wypocząć od nauki.

Nie odkładaj nauki do matury na ostanią chwilę

Przypominamy też starą dobrą zasadę, którą uczniowie przygotowujący się do matury stosują bardzo chętnie – nigdy nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę i nie ucz się do ostatniej chwili. To nic nie da, a najlepsze rezultaty odniesiesz, gdy dzień przed maturą udasz się ze znajomymi popływać na basen albo pograć w koszykówkę, a później dobrze się wyśpisz. Jak widać, ćwiczenia odprężające podczas nauki dotyczą głównie mózgu. Warto dbać o jego higienę cały czas i nie tylko wymagać od niego wiele, ale również dawać mu się zrelaksować – tylko wtedy będzie można mieć najlepsze rezultaty z jego funkcjonowania.

Ważne jest abyś uczył się efektywnie, a nie dużo

Często wydaje się nam, że jak się dużo uczymy to będziemy mieli lepszy wynik. Jest w tym trochę prawdy, jednak ważniejsze jest abyśmy się uczyli efektywnie. Wówczas tą samą partię materiału możemy opanować w czasie nawet trzy razy krótszym niż przy radycyjnej nauce. Dlatego stosuj różne techniki, które urozmaicają naukę i przede wszsytkim pomagają Twojemu mózgowi lepiej przyswajać wiedzę.

Zobacz nasz poradnik Jak uczyć się efektywnie?

Znajdziesz tam wiele technik nauki, dzięki którym możesz skrócić czasu nauki nawet o 300%.

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem