Jak zarządzać czasem przed maturą, Część 2

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak zarządzać czasem przed maturą, Część 2

Big_zarzadzanie_czasem

Zarządzanie czasem przed maturą będzie miało wpływ na stan posiadanej i przede wszystkim utrwalonej wiedzy. Ważne jest nie tylko to, ile się uczymy poszczególnych przedmiotów, ale również to, w jaki sposób to robimy.

Powtórki do matury powinny być zatem ściśle kontrolowane, a nie przypadkowe. Najpierw należy realnie ocenić swoje możliwości i czas. W tym celu zastanów się nad tym, ile czasu pozostało do egzaminów i ile godzin dziennie możesz przeznaczyć na naukę. Wówczas łatwiej będzie rozplanować każdy dzień, a dzięki temu cały materiał powtórzysz, zanim pójdziesz na maturę.

Zaplanuj naukę w realny sposób

Nie ustalaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Realna ocena własnych możliwości jest znacznie więcej warta, niż założenia, których spełnić nie dasz rady. W ciągu każdego dnia powinieneś wyznaczyć czas na przerwy, kiedy to odetchniesz od nauki i zrelaksujesz się. Ten czas poświęć na spacer po świeżym powietrzu, a nawet leniuchowanie. Wówczas odpoczniesz i z nowymi siłami wrócisz do nauki. Ponadto, takie przerwy w nauce pozwolą na utrwalenie się materiału w głowie.

Ustalenie planu na każdy dzień nauki pozwoli Ci zagospodarować czas pozostały do egzaminu. Dzięki temu będziesz wiedział, ile materiału zostało Ci do przerobienia i z powodzeniem go wykonasz. Skoro już wiesz, jakie przedmioty będziesz zdawał na maturze, możesz rozplanować plan działania, który ułatwi Ci naukę i powtórzenie materiału. Rozpisując swój szczegółowy plan pamiętaj, aby planować naukę w 45 minutowych porcjach, a później 10-15 minut przerwy. Twój mózg może efektywnie pracować tylko przez mniej więcej taki okres czasu. Zbyt długie siedzenie przy książkach bez żadnej przerwy powoduje tylko większe zmęczenie i znużenie materiałem. Pamiętaj o tym!

Skorzystaj z kalendarza lub zrób własny na kartce papieru

Dobrze jest zaopatrzyć się w podręczny kalendarz. To w nim mamy rok podzielony na tygodnie i dni. Każdego dnia powinniśmy mieć szczegółowy opis nauki. W ciągu jednego dnia nauki ustal ile slotów 45 minutowych możesz wygospodarować na naukę. Jężeli będzie to więcej niż jeden to w zależności od przedmiotów jakich się uczysz dobrym pomysłem może być, aby w kolejnych slotach uczyć się różnych przedmiotów.

Jeżeli uczysz się matematyki wówczas możesz przesz cały dzień uczyć się tylko tego przedmiotu, bo rozwiązywanie zadań zajmuje sporo czasu. Jeżeli jednak uczysz się czegoś na pamięć to wówczas lepiej jest zmieniać przedmioty. Mózg lubi gdy zmieniamy mu żródła informacji i przyswajanych wiadomości.

Na koniec każdego dnia zrób szybką powtórkę tego czego się uczyłeś. To pierwszy krok do utrwalenia materiału.

W każdym tygodniu musisz znaleźć jeden dzień, kiedy to powtórzysz cały materiał ostatnio przerobiony. Powtórki nie są bowiem stratą czasu, a pomagają nam utrwalać zdobywaną wiedzę. Dzięki temu z całą pewnością wiedza zostanie usystematyzowana, a przy tym również będzie czas na powtórzenie materiału, którego nie zapamiętałeś podczas tygodnia nauki.

Efektywne uczenie się to nie ślęczenie nad książkami kilkanaście godzin dziennie. Naukę warto rozpoczynać od rana, kiedy to nasz umysł jest wypoczęty i najbardziej chłonny. Wówczas nauka idzie nam szybko i dużo materiału jesteśmy w stanie zapamiętać. Nie powinniśmy również przeciążać naszego mózgu. Skupmy się na nauce przez 2-3 sloty po 45 minut, a następnie zróbmy sobie półgodzinną przerwę na odpoczynek. W nocy nie siedź nad książkami. To nie przyniesie żadnych efektów. W nocy powinieneś spać, a Twój mózg odpoczywać. Jeśli będziesz niewyspany, to i nauka będzie mniej skuteczna.

Techniki uczenia się do matury

Jedną z najbardziej skutecznych metod nauki są mapy myśli. Dzięki nim wiesz, jakie jest główne zagadnienie z poszczególnych przedmiotów, jak również ściśle wiążące się z nim zagadnienia poboczne.

Do nauki języków obcych przydatne jest tworzenie malutkich karteczek, na których z jednej strony jest pytanie, a z drugiej odpowiedź. Taki trik również przydatny będzie do powtórek materiałów.

Przygotowując się do nauki z języka polskiego należy korzystać z notatek z lekcji, a także samemu analizować wyznaczone lektury. Maturzyści często korzystają ze ściąg i bryków, w których niestety jest sporo błędów.

Matura z chemii wymaga wprawy w rozwiązywaniu zadań. Można na egzaminie korzystać z układu okresowego pierwiastków, stałych dysocjacji czy tabeli rozpuszczalności. Podczas nauki staraj się z nich korzystać, aby na egzaminie nie tracić czasu na zaznajamianie się z nimi.

Nauka matematyki to przede wszystkim zadania, na których należy się skupić. Najlepiej jest rozwiązywać zadania z poprzednich lat, które pojawiały się na maturze. Jeśli pojawią się trudności z rozwiązaniem któregoś z nich, będzie jeszcze czas skonsultować to z nauczycielem.

Masz plan, więc zacznij uczyć się efektywnie

To poradnik skierowany do maturzystów, aby opanowali w kilka godzin lub dni techniki dzięki, którym zwiększą efektywność swojej nauki nawet o 300%.

Zobacz poradnik

Podziel się z innymi

Komentarze (4)

  • Avatar
    Monika

    Polecam artykuł o głównych zmianach na Maturę 2015 http://edukacja.net/jak-zaplanowac-nauke/ :)

    4 sierpień 2014 16:15
  • Avatar
    Kordian

    Polecam koniecznie przetestowa afirmacje do nauki. Mi pomogło przed maturą. Tak ze 3 razy szybsza nauka.

    21 luty 2017 23:23
  • Avatar
    Reorymn

    J Clin Oncol 23 22 5061 6, 2005 <a href=http://priligy.skin>buy priligy</a>

    19 marzec 2023 21:31
  • Avatar
    Suizecy

    Results In all, 43 patients median age 56 years 31 71 were treated, 25 58 received prior adjuvant tamoxifen, 29 67 failed one prior chemotherapy regimen, 42 98 progressed after one, and 23 54 after two aromatase inhibitors <a href=https://vardenafil.top>acheter levitra pour</a>

    12 maj 2023 7:08

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem