Jak zarządzać czasem przed maturą, Część 2

Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak zarządzać czasem przed maturą, Część 2

Big_zarzadzanie_czasem

ZarzÄ…dzanie czasem przed maturÄ… bÄ™dzie miaÅ‚o wpÅ‚yw na stan posiadanej i przede wszystkim utrwalonej wiedzy. Ważne jest nie tylko to, ile siÄ™ uczymy poszczególnych przedmiotów, ale również to, w jaki sposób to robimy.

Powtórki do matury powinny być zatem Å›ciÅ›le kontrolowane, a nie przypadkowe. Najpierw należy realnie ocenić swoje możliwoÅ›ci i czas. W tym celu zastanów siÄ™ nad tym, ile czasu pozostaÅ‚o do egzaminów i ile godzin dziennie możesz przeznaczyć na naukÄ™. Wówczas Å‚atwiej bÄ™dzie rozplanować każdy dzieÅ„, a dziÄ™ki temu caÅ‚y materiaÅ‚ powtórzysz, zanim pójdziesz na maturÄ™.

Zaplanuj naukÄ™ w realny sposób

Nie ustalaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Realna ocena wÅ‚asnych możliwoÅ›ci jest znacznie wiÄ™cej warta, niż zaÅ‚ożenia, których speÅ‚nić nie dasz rady. W ciÄ…gu każdego dnia powinieneÅ› wyznaczyć czas na przerwy, kiedy to odetchniesz od nauki i zrelaksujesz siÄ™. Ten czas poÅ›więć na spacer po Å›wieżym powietrzu, a nawet leniuchowanie. Wówczas odpoczniesz i z nowymi siÅ‚ami wrócisz do nauki. Ponadto, takie przerwy w nauce pozwolÄ… na utrwalenie siÄ™ materiaÅ‚u w gÅ‚owie.

Ustalenie planu na każdy dzieÅ„ nauki pozwoli Ci zagospodarować czas pozostaÅ‚y do egzaminu. DziÄ™ki temu bÄ™dziesz wiedziaÅ‚, ile materiaÅ‚u zostaÅ‚o Ci do przerobienia i z powodzeniem go wykonasz. Skoro już wiesz, jakie przedmioty bÄ™dziesz zdawaÅ‚ na maturze, możesz rozplanować plan dziaÅ‚ania, który uÅ‚atwi Ci naukÄ™ i powtórzenie materiaÅ‚u. RozpisujÄ…c swój szczegóÅ‚owy plan pamiÄ™taj, aby planować naukÄ™ w 45 minutowych porcjach, a później 10-15 minut przerwy. Twój mózg może efektywnie pracować tylko przez mniej wiÄ™cej taki okres czasu. Zbyt dÅ‚ugie siedzenie przy książkach bez żadnej przerwy powoduje tylko wiÄ™ksze zmÄ™czenie i znużenie materiaÅ‚em. PamiÄ™taj o tym!

Skorzystaj z kalendarza lub zrób wÅ‚asny na kartce papieru

Dobrze jest zaopatrzyć siÄ™ w podrÄ™czny kalendarz. To w nim mamy rok podzielony na tygodnie i dni. Każdego dnia powinniÅ›my mieć szczegóÅ‚owy opis nauki. W ciÄ…gu jednego dnia nauki ustal ile slotów 45 minutowych możesz wygospodarować na naukÄ™. Jężeli bÄ™dzie to wiÄ™cej niż jeden to w zależnoÅ›ci od przedmiotów jakich siÄ™ uczysz dobrym pomysÅ‚em może być, aby w kolejnych slotach uczyć siÄ™ różnych przedmiotów.

Jeżeli uczysz siÄ™ matematyki wówczas możesz przesz caÅ‚y dzieÅ„ uczyć siÄ™ tylko tego przedmiotu, bo rozwiÄ…zywanie zadaÅ„ zajmuje sporo czasu. Jeżeli jednak uczysz siÄ™ czegoÅ› na pamięć to wówczas lepiej jest zmieniać przedmioty. Mózg lubi gdy zmieniamy mu żródÅ‚a informacji i przyswajanych wiadomoÅ›ci.

Na koniec każdego dnia zrób szybkÄ… powtórkÄ™ tego czego siÄ™ uczyÅ‚eÅ›. To pierwszy krok do utrwalenia materiaÅ‚u.

W każdym tygodniu musisz znaleźć jeden dzieÅ„, kiedy to powtórzysz caÅ‚y materiaÅ‚ ostatnio przerobiony. Powtórki nie sÄ… bowiem stratÄ… czasu, a pomagajÄ… nam utrwalać zdobywanÄ… wiedzÄ™. DziÄ™ki temu z całą pewnoÅ›ciÄ… wiedza zostanie usystematyzowana, a przy tym również bÄ™dzie czas na powtórzenie materiaÅ‚u, którego nie zapamiÄ™taÅ‚eÅ› podczas tygodnia nauki.

Efektywne uczenie siÄ™ to nie Å›lÄ™czenie nad książkami kilkanaÅ›cie godzin dziennie. NaukÄ™ warto rozpoczynać od rana, kiedy to nasz umysÅ‚ jest wypoczÄ™ty i najbardziej chÅ‚onny. Wówczas nauka idzie nam szybko i dużo materiaÅ‚u jesteÅ›my w stanie zapamiÄ™tać. Nie powinniÅ›my również przeciążać naszego mózgu. Skupmy siÄ™ na nauce przez 2-3 sloty po 45 minut, a nastÄ™pnie zróbmy sobie póÅ‚godzinnÄ… przerwÄ™ na odpoczynek. W nocy nie siedź nad książkami. To nie przyniesie żadnych efektów. W nocy powinieneÅ› spać, a Twój mózg odpoczywać. JeÅ›li bÄ™dziesz niewyspany, to i nauka bÄ™dzie mniej skuteczna.

Techniki uczenia siÄ™ do matury

JednÄ… z najbardziej skutecznych metod nauki sÄ… mapy myÅ›li. DziÄ™ki nim wiesz, jakie jest gÅ‚ówne zagadnienie z poszczególnych przedmiotów, jak również Å›ciÅ›le wiążące siÄ™ z nim zagadnienia poboczne.

Do nauki jÄ™zyków obcych przydatne jest tworzenie malutkich karteczek, na których z jednej strony jest pytanie, a z drugiej odpowiedź. Taki trik również przydatny bÄ™dzie do powtórek materiaÅ‚ów.

PrzygotowujÄ…c siÄ™ do nauki z jÄ™zyka polskiego należy korzystać z notatek z lekcji, a także samemu analizować wyznaczone lektury. MaturzyÅ›ci czÄ™sto korzystajÄ… ze Å›ciÄ…g i bryków, w których niestety jest sporo błędów.

Matura z chemii wymaga wprawy w rozwiÄ…zywaniu zadaÅ„. Można na egzaminie korzystać z ukÅ‚adu okresowego pierwiastków, staÅ‚ych dysocjacji czy tabeli rozpuszczalnoÅ›ci. Podczas nauki staraj siÄ™ z nich korzystać, aby na egzaminie nie tracić czasu na zaznajamianie siÄ™ z nimi.

Nauka matematyki to przede wszystkim zadania, na których należy siÄ™ skupić. Najlepiej jest rozwiÄ…zywać zadania z poprzednich lat, które pojawiaÅ‚y siÄ™ na maturze. JeÅ›li pojawiÄ… siÄ™ trudnoÅ›ci z rozwiÄ…zaniem któregoÅ› z nich, bÄ™dzie jeszcze czas skonsultować to z nauczycielem.

Masz plan, więc zacznij uczyć się efektywnie

To poradnik skierowany do maturzystów, aby opanowali w kilka godzin lub dni techniki dziÄ™ki, którym zwiÄ™kszÄ… efektywność swojej nauki nawet o 300%.

Zobacz poradnik

Podziel siÄ™ z innymi

Komentarze (2)

  • Avatar
    Monika

    Polecam artykuł o głównych zmianach na Maturę 2015 http://edukacja.net/jak-zaplanowac-nauke/ :)

    4 sierpień 2014 16:15
  • Avatar
    Kordian

    Polecam koniecznie przetestowa afirmacje do nauki. Mi pomogło przed maturą. Tak ze 3 razy szybsza nauka.

    21 luty 2017 23:23

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem