GIS - System Informacji Geograficznej
Definicja GIS
System Informacji Geograficznej (GIS, ang. Geographic Information System) – system informacyjny sÅ‚użący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, którego jednÄ… z funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego. W przypadku, gdy System Informacji Geograficznej gromadzi dane opracowane w formie mapy wieloskalowej może być nazywany Systemem Informacji o Terenie (LIS, ang. Land Information System). GIS sÄ… efektem rewolucji w geografii dokonujÄ…cej siÄ™ w ciÄ…gu ostatnich kilkunastu lat, jak również oczywiÅ›cie wynikiem gwaÅ‚townego rozwoju informatyki i metod zarzÄ…dzania bazami danych (zbiorami informacji). Powstanie GIS jest wynikiem połączenia prac prowadzonych w różnych dziedzinach: geografii, kartografii, geodezji, informatyce i elektronice.
Zastosowania GIS
Systemy GIS znajdujÄ… praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. StÄ…d bierze siÄ™ różnorodność terminów okreÅ›lajÄ…cych systemy przetwarzajÄ…ce informacje geograficzne, jak system informacyjny bazy danych geograficznych, system danych geograficznych i system informacji przestrzennej. Każde z tych okreÅ›leÅ„ przybliża w pewien sposób funkcje realizowane przez poszczególne systemy. W praktyce najczęściej spotykane sÄ… systemy specjalizowane, ukierunkowane na wÄ…skÄ… grupÄ™ zastosowaÅ„, jednakże istniejÄ… również wielozadaniowe GIS ogólnego zastosowania. Geograficzny system informacyjny skÅ‚ada siÄ™ z kilku grup programów realizujÄ…cych odrÄ™bne funkcje.
SÄ… to:
- procedury wprowadzania i weryfikacji danych wejściowych, procedury zarządzania i przetwarzania w obrębie bazy danych (system zarządzania bazą danych),
- procedury przetwarzania i analizy danych geograficznych,
- procedury wyjściowe: prezentacji graficznej, kartograficznej i tekstowej danych,
- procedury komunikacji z użytkownikiem.
SzerokÄ… grupÄ™ zastosowaÅ„ GIS stanowi wszelki rodzaj zasobów. SzczegóÅ‚owe informacje tego typu wykorzystujÄ… urbaniÅ›ci, geodeci, konstruktorzy. Zastosowanie warstwowej organizacji map umożliwia Å‚atwÄ… modyfikacjÄ™ jedynie wybranych obiektów, bez koniecznoÅ›ci przerysowywania caÅ‚ej mapy. Komputerowa ewidencja wÅ‚asnoÅ›ci gruntów z powodzeniem może zastÄ…pić tradycyjnÄ…, prowadzonÄ… za pomocÄ… rejestrów i map katastralnych. InnÄ… grupÄ™ zastosowaÅ„ stanowi wykorzystanie GIS do przetwarzania informacji o lokalizacji wszelkiego rodzaju zjawisk, zwÅ‚aszcza tych cechujÄ…cych siÄ™ znacznÄ… zmiennoÅ›ciÄ… w czasie. GIS sÄ… bardzo wygodnym zjawiskiem w rejestracji poziomów emisji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeÅ„. Dla potrzeb monitoringu Å›rodowiska naturalnego akwizycja danych dla GIS może być prowadzona z wykorzystaniem zdalnych czujników i urzÄ…dzeÅ„ pomiarowych sterowanych komputerowo. W tej grupie zastosowaÅ„ mieÅ›ci siÄ™ również wykorzystanie GIS do analizy i obrazowania danych o charakterze statystycznym, takich jak, np. zagrożenie przestÄ™pczoÅ›ciÄ…, wystÄ™powanie chorób, struktura użytkowania gruntów. GIS mogÄ… również być bardzo wygodnym narzÄ™dziem do przetwarzania danych o infrastrukturze technicznej terenu, tj. o sieciach wodociÄ…gowych, gazowniczych, energetycznych, liniach komunikacyjnych. Dane tego typu wymagajÄ… czÄ™stych modyfikacji.
System przetwarzania danych do wizualizacji (np. do produkcji map, do wizualizacji w 3D), system informacyjny (np. w dokumentacji, w usługach), system zarządzania (np. do zarządzania nieruchomościami, zasobami naturalnymi), system planowania (np. w pracach budowlanych, drogowych, przy dostarczaniu wody, gazu, energii dla ludności, w operacjach ratunkowych), system nawigacji (dla transportu morskiego, lotniczego i drogowego), system analizy danych (np. w zagadnieniach optymalizacji, w rozwiązywaniu zagadnień dotyczących środowiska).
Dlaczego zostały stworzone systemy GIS?
Systemy GIS zostaÅ‚y stworzone, aby udzielać odpowiedzi na pytania majÄ…ce kontekst przestrzenny, czyli pytania o lokalizacjÄ™ obiektów lub zjawisk (gdzie?); pytania o cechy charakterystyczne obiektów lub zjawisk, czyli mówiÄ…c jÄ™zykiem baz danych pytania o atrybuty opisowe (jaki?); pytania o relacje przestrzenne obiektów (na zewnÄ…trz?, wewnÄ…trz?, jak daleko?); zapytania o transport ludzi lub materiaÅ‚ów wzdÅ‚uż okreÅ›lonych szlaków (którÄ™dy?). System informacji geograficznej jest to zorganizowany zestaw sprzÄ™tu komputerowego, oprogramowania, danych odniesionych przestrzennie oraz osób i wykonawców i użytkowników) stworzony w celu efektywnego:
- gromadzenia,
- magazynowania,
- udostępniania,
- obróbki,
- analizy,
- wizualizacji wszystkich danych geograficznych.
GIS może być wykorzystywany do badaÅ„ naukowych, archeologii, logistyki, oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko oraz do innych celów. GIS mógÅ‚by również obliczyć czas reagowania w przypadku klÄ™ski żywioÅ‚owej. Może też być użyty do znalezienia terenów podmokÅ‚ych, wymagajÄ…cych ochrony przed zanieczyszczeniami.
Modele danych
Do przedstawienia Å›wiata rzeczywistego używa siÄ™ najczęściej w Systemach Informacji Geograficznej jednego z dwóch tak zwanych modeli danych - wektorowego lub rastrowego. W modelu wektorowym poÅ‚ożenie obiektów opisywane jest za pomocÄ… dokÅ‚adnych wspóÅ‚rzÄ™dnych przypisanych poszczególnym punktom. Obiekty mogÄ… mieć w tym przypadku postać pojedynczych punktów, linii (powstajÄ…cych z połączenia punktów) lub poligonów (obszarów) tworzonych jako domkniÄ™te ciÄ…gi linii. Dane w modelu wektorowym posiadać mogÄ… również relacje przestrzenne pomiÄ™dzy obiektami.
W modelu rastrowym przestrzeÅ„ dzielona jest na regularne wypeÅ‚niajÄ…ce jÄ… w caÅ‚oÅ›ci elementy (tzw. komórki rastra lub piksele). Zwykle majÄ… one postać kwadratów. ZakÅ‚ada siÄ™, że każda komórka jest homogeniczna - jednolita pod wzglÄ™dem opisujÄ…cego jÄ… atrybutu. Rozmiar pojedynczej komórki różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od stopnia szczegóÅ‚owoÅ›ci danych w systemie - mogÄ… to być zarówno centymetry jak i setki kilometrów.
Obydwa modele danych posiadajÄ… swoje wady i zalety, a wybór modelu zależy od przeznaczenia systemu. NiewÄ…tpliwie systemy rastrowe nadajÄ… siÄ™ lepiej do analizy zjawisk ciÄ…gÅ‚ych w przestrzeni, jak np. opady atmosferyczne czy stężenie zanieczyszczenia w powietrzu. Struktury rastrowe mogÄ… być również wydajniej przetwarzane cyfrowo, w zwiÄ…zku z czym lepiej sprawdzajÄ… siÄ™ w zastosowaniach wymagajÄ…cych zaawansowanych operacji matematycznych z wykorzystaniem różnych warstw danych, np. modelowania procesów przyrodniczych (erozji gleb, podatnoÅ›ci wód odziemnych na zanieczyszczenie, itp.). W systemach rastrowych Å‚atwiej również integrować można dane teledetekcyjne, które również posiadajÄ… przecież charakter rastrowy (piksele). Systemy wektorowe z kolei posiadajÄ… przewagÄ™ tam, gdzie ważne jest dokÅ‚adne odwzorowanie granic obiektów (np. w ewidencji gruntów), szybkie sporzÄ…dzanie różnego rodzaju map zawierajÄ…cych wybrane warstwy tematyczne czy tzw. analizy sieciowe (zwiÄ…zane z obiektami o charakterze sieci, np. drogowej, energetycznej, komunikacyjnej, itp.).
Podsumowanie
"Unikalność GIS polega nie tylko na możliwoÅ›ci łączenia danych przestrzennych i atrybutów opisowych pochodzÄ…cych z różnych źródeÅ‚, lecz przede wszystkim na możliwoÅ›ci prowadzenia różnego typu analiz przestrzennych. (…) MożliwoÅ›ci technologii GIS wykorzystywane sÄ… m.in. w: administracji, ochronie przyrody, planowaniu przestrzennym, monitoringu zanieczyszczeÅ„, ochronie zdrowia, geomarketingu, systemach lokalizacyjnych, wojsku, edukacji i nauce". (definicja opracowana przez: Dariusza Gotliba i Roberta Olszewskiego). W skrócie, GIS jest wykorzystywany za równo do łączenia danych przestrzennych, jak i do różnego rodzaju analiz. System Informacji Geograficznej przydaje siÄ™ również w codziennych zjawiskach, takich jak edukacja i nauka oraz ochrona przyrody i monitoring.
Bibliografia:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/System_Informacji_Geograficznej
- http://www.wseiz.pl/pages/4/wyklady/GISwyklad1.pdf
- http://home.agh.edu.pl/~zfiit/mat_dydaktyczne_pliki/GIS%20w%20skrocie.pdf
- http://www.geoforum.pl/pages/index.php?page=GIS_definicja&id_catalog_text=2275
- http://en.wikipedia.org/wiki/Geographic_information_system
Autor: Monika Morawiec
Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl
Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @