Jak zarządzać czasem przed maturą?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak zarządzać czasem przed maturą?

Big_id-10049543

W kwestii zarządzania swoim czasem są w zasadzie dwie szkoły: jedna – ta starsza i zdecydowanie częściej wybierana – to zakuwanie materiału do samego sądnego dnia, czyli matury. Druga, znacznie przyjemniejsza, bardziej nowoczesna, ale niestety ryzykowna – zaleca się, by uczyć się nie do ostatniej chwili, ale do pewnego ustalonego dnia, po czym pozostałych kilka dni poświecić wyłącznie na relaks, ewentualnie swobodne powtarzanie materiału, który się już przecież umie.

Najważniejsze jest jednak to, aby nie przesadzić zbytnio z żadną z tych metod. Psychologowie zalecają więc przede wszystkim umiar – zarówno w odpoczynku, jak i w nauce. Odpowiedni nakład pracy rozłożony równomiernie na kilka tygodni wstecz przed maturą pozwoli zdobyć niezbędne zasoby wiedzy. Z kolei unikanie przemęczania się, picia kawy za kawą, wspomagania używkami i odpowiednia ilość snu to przepis na świeży umysł w dniu matury.

Rozsądnie jest jeszcze w trakcie trwania roku szkolnego zaplanować naukę i relaks. Wszyscy wiemy, jak pięknym okresem jest przełom maja i kwietnia i jak szkoda go poświęcać wyłącznie na ślęczenie przed książkami. Dlatego najlepiej wygospodarować sobie godzinę po zajęciach w szkole, poświęconą wyłącznie na powtarzanie zagadnień maturalnych i rozwiązywanie zadań. Niech to będzie godzina, która Tobie najbardziej odpowiada – może tuż po szkole, a może właśnie gdy już skorzystasz z uroków wiosny, późnym wieczorem?

Gdy przyjdzie czas między końcem roku szkolnego a maturą, zwiększ częstotliwość uczenia się do, powiedzmy, dwóch godzin dziennie i godziny wieczorem, z kolei dzień przed maturą nie ucz się wcale – spędź go na świeżym powietrzu nie myśląc wcale o tym, co czeka Cię jutro!

Ucz się efektywnie

Prócz ilości czasu jaką poświęcasz na naukę, ważna jest też jej efektywność. Jeżeli zdajesz kilka przedmiotów na maturze to rób sobie przerwy i zmieniaj co jakiś czas przedmiot na inny. Twój umysł się wtedy przestawia na nowy materiał i nie jest, aż tak zmęczony ciągłym zakuwaniem matematyki czy chemii. Dodatkowo warto opanować kilka technik nauki, które w szybki sposób pomogą Ci lepiej się przygotować do matury.

Gdy masz już mało czasu ważna jest efektywność, a nie ilość czasu spędzona na nauce.

Zobacz jak uczyć się efektywnie do matury?

Podziel się z innymi

Komentarze (3)

 • Avatar
  Advifefek

  Bromfield, E <a href=https://clomid.homes>clomiphene citrate 25 mg uses for male</a> For individuals with prostate cancer who undergo surgical castration or are medically rendered hypogonadal, low dose radiation therapy has been prospectively used to prevent gynecomastia Gagnon et al

  18 marzec 2023 11:28
 • Avatar
  Louttdele

  <a href=http://buycialis.pics>cialis generic best price</a> 2A left for selected samples

  11 maj 2023 5:22
 • Avatar
  ymGuiCae

  Dwain KqVVSkMaxUgNlN 6 27 2022 <a href=https://acialis.sbs>best place to buy cialis online reviews</a>

  24 lipiec 2023 4:33

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem