Matura z matematyki po latach

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Matura z matematyki po latach

Big_matura_z_matematyki_po_latach

Matematyka przedmiotem obowiązkowym na maturze

Matematyka jeszcze całkiem niedawno wcale nie była przedmiotem obowiązkowym na maturze. Od 2010 roku jednak wszyscy maturzyści muszą zmierzyć się z zadaniami matematycznymi. Niegdyś matematykę na egzaminie dojrzałości zdawali jedynie ci, którzy wiązali swoją przyszłość z tym przedmiotem, planowali studia matematyczne. Dziś każdy maturzysta powinien solidnie się do tego egzaminu przygotować, by w określonym czasie rozwiązać wszystkie zadania.

Matematyka na maturze może być zdawana na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Na poziomie podstawowym jest zdawana jako przedmiot obowiązkowy. Sam egzamin trwa 170 minut i choć mogłoby się zdawać, że to całkiem sporo czasu, to jednak wcale tak nie jest. Prawie 3 godziny ma każdy maturzysta na rozwiązanie 25 zadań zamkniętych. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi, z czego tylko jedna jest prawidłowa. Następnie musi on również rozwiązać zadania otwarte o krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi.

Ze względu na pytania zamknięte oraz określoną z góry liczbę zadań otwartych matura na poziomie podstawowym powinna być łatwiejsza niż kilkanaście lat temu. Nie znaczy to jednak, że zdaję ją każdy kto podchodzi do egzaminu. Co roku odsetek osób, które oblały egzamin z matematyki przekracza 20% czyli de facto co piąty maturzysta nie zdaje matury. Dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć przygotowania do egzaminu maturalnego z matematyki bo sprawia on najwięcej kłopotów ze wszystkich przedmiotów.

Matematyka jako przedmiot dodatkowy

Jako przedmiot dodatkowy matematyka może być zdawana na poziomie rozszerzonym. Wówczas każdy maturzysta ma 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Najważniejsze jest jednak to, że punktowany jest sam wynik końcowy, który powinien zostać poprawnie podany, a nie sposób, w jaki zostało rozwiązane zadanie.

Do rozwiązania tych wszystkich zadań konieczne jest dobre przygotowanie się z wybranych zagadnień matematycznych. Warto zatem już wcześniej zacząć przygotowywać się, aby na samym egzaminie nie było zaskoczenia. Najlepiej jest również przygotowywać się z kimś, kto sprawdzałby i podpowiadał, jak zabrać się do rozwiązywania zadań. Samodzielna nauka będzie bardzo trudna.

Pomoce naukowe na maturze z matematyki

Na maturze z matematyki dozwolone jest posiadanie pewnych pomocy naukowych, jak linijka, cyrkiel, wybrane wzory matematyczne zapewnione przez szkołę oraz proste kalkulatory.

Aby matura z tego przedmiotu została zdana, maturzysta powinien uzyskać co najmniej 30% wszystkich możliwych do zdobycia punktów. Dla wielu maturzystów zapewne również pocieszający jest fakt, że matematykę na maturze zdaje się jedynie jako egzamin pisemny.

Matematyka nigdy nie była ulubionym przedmiotem maturalnym. Obecnie jest ona przedmiotem obowiązkowym, a solidne przygotowanie z tego przedmiotu ułatwi zdawanie egzaminu i uzyskanie upragnionego dyplomu.

Zobacz: Kurs maturalny z matematyki dla dorosłych

Podziel się z innymi

Komentarze (1)

  • Avatar
    karol

    tu znajdziecie odpowiedzi do arkuszy z matury z matematyki http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/489966,matura-2013-test-z-matematyki-pytania-odpowiedzi,id,t.html

    7 maj 2013 10:39

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem