Matura z języka polskiego po latach - od czego zacząć?

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Matura z języka polskiego po latach - od czego zacząć?

Big_matura_z_jezyka_polskiego

Język polski od zawsze na maturze

Język polski od zawsze był przedmiotem obowiązkowym na maturze. Kiedyś język polski wszyscy maturzyści zdawali w formie pisemnej, a w zależności od uzyskanego stopnia, niektórzy musieli również zdawać egzamin ustny. W dzisiejszych czasach matura z języka polskiego jest obowiązkowa dla wszystkich – zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Ustny egzamin z języka polskiego

W części ustnej egzaminu z języka polskiego niegdyś losowało się trzy pytania i należało na nie poprawnie odpowiedzieć. Obecnie egzamin ustny to prezentacja na wybrany uprzednio temat. Każda szkoła ma już we wrześniu przygotowane tematy do opracowania. Warto zatem wcześniej wybrać najlepszy dla siebie, by mieć odpowiednio dużo czasu na jego dokładne opracowanie.

Na około miesiąc przed maturą każdy uczeń powinien przedstawić nauczycielowi języka polskiego bibliografię, z której korzystał tworząc własną prezentację. Sama prezentacja pracy na egzaminie powinna trwać około 15 minut. Przez kolejne 10 minut egzaminatorzy zadają pytania odnośnie prezentacji, a maturzysta powinien na nie poprawnie odpowiadać. Maturzysta uzyskuje ocenę za treści merytoryczne (do 8 punktów), poprawne odpowiedzi na pytania komisji (do 4 punktów) oraz za język i styl (do 8 punktów). Aby ta część egzaminu była zdana, maturzysta powinien uzyskać co najmniej 6 punktów.

Część pisemna matury dla dorosłych z języka polskiego

Częśc pisemna matury z jęzka polskiego jest identyczna dla dorosłych jak i licealistów. Może ona obejmować zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony. W pierwszej wersji maturzysta ma 170 minut, a w drugiej 180 minut. Wybór poziomu maturzysta powinien zgłosić na trzy miesiące przed egzaminem dojrzałości.

Poziom podstawowy matury z języka polskiego to dwa zadania – czytanie ze zrozumieniem oraz wypracowanie. Do czytania ze zrozumieniem komisja zadaje maturzyście 15 pytań, a za poprawne odpowiedzi można uzyskać nawet 20 punktów. Za napisanie wypracowania można zdobyć nawet 50 punktów. Wypracowanie obejmuje dwa tematy do wyboru i polega na interpretacji wybranego utworu literackiego. Wypracowanie powinno zawierać co najmniej 250 słów.

Część rozszerzona matury z języka polskiego to wypracowanie na co najmniej dwie strony arkusza. Do wyboru są również dwa tematy, a maksymalna liczba punktów do uzyskania to 40.

30% punktów uzyskanych gwarantuje zdanie matury. Pomoce, z jakich można korzystać to słownik poprawnej polszczyzny oraz słownik ortograficzny.

Język polski zawsze był przedmiotem obowiązkowym. Przygotowując się do matury po latach trzeba powrócić do czytania i interpretowania utworów literackich, jak również ćwiczyć pisanie wypracowań. Najlepiej jest przygotowywać się do tego egzaminu z kimś, kto sprawdziłby poprawność naszych prac pisemnych i wskazał na co warto zwrócić uwagę opracowując materiał.

Zobacz: Kurs maturalny z matematyki dla dorosłych

Podziel się z innymi

Komentarze (2)

 • Avatar
  jork

  8888888888888888888888888888888

  3 maj 2014 20:59
 • Avatar
  Julka

  Czy to możliwe?
  Pomoce, z jakich można korzystać to słownik poprawnej polszczyzny oraz słownik ortograficzny.
  Nie zdałam matury z języka polskiego z powodu błędów ortograficznych.Kiedyś nie diagnozowano dysgrafii.Nauczycielka poniżała mnie przy wszystkich i wspominam to jako traumę choć minęło 25 lat.Do tej pory nie potrafię zrozumieć dlaczego przeczytawszy dużo książek nie jestem w stanie poprawnie pisać.Chciałabym zdać maturę ,ale nie w swojej starej szkole ,bo to miejsce przyprawia mnie o dreszcze.Jak myślicie podołałabym ? Chcę się pozbyć kompleksu.

  13 marzec 2016 14:28

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem