Matura z języka angielskiego dla dorosłych - od czego zacząć?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Matura z języka angielskiego dla dorosłych - od czego zacząć?

Big_matura_z_jezyka_angielskiego

Język obcy na maturze to żadna nowość. Jeszcze kilka lat temu wszyscy maturzyści musieli zdawać go w formie ustnej, a niektórzy mogli go również wybrać jako drugi przedmiot na maturę pisemną. Obecnie język obcy jest przedmiotem obowiązkowym, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Do matury z języka obcego nie jest łatwo się przygotować, zwłaszcza, jeśli do egzaminu dojrzałości podchodzą dorośli maturzyści, którzy wcześniej nie uczyli się żadnego języka. Najlepiej jest poświęcić na naukę co najmniej pół roku. Można się przygotowywać samemu lub też wybrać konkretny kurs w centrum edukacyjnym. Ważne, aby kurs był ukierunkowany na przygotowanie do zdania matury.

Język angielski w formie ustnej

Matura z angielskiego dla dorosłych

W formie ustnej język obcy ma przedstawiać, w jakim stopniu maturzysta opanował komunikowanie się. Ta część egzaminu trwa 15 minut. Jeden egzaminator prowadzi rozmowę z maturzystą, a drugi przysłuchuje się jej, jednakże nie bierze czynnego udziału. Zestaw pytań jest losowany, a więc uczeń nie wie, na jakie pytania może trafić. W pierwszym zadaniu uczeń i egzaminator odgrywają scenkę. W drugim zadaniu maturzysta opisuje ilustrację i odpowiada na pytania związane z nią, a zadawane przez egzaminatora. W zadaniu trzecim maturzysta wypowiada się na temat materiału i również odpowiada na pytania egzaminatora. Ocena tej część egzaminu to: 8 punktów za sprawność komunikowania się, 8 punktów za struktury leksykalno-gramatyczne, 2 punkty za wymowę oraz 2 punkty za płynność odpowiedzi. Aby zdać tę część egzaminu z języka obcego należy zdobyć co najmniej 9 punktów.

Pisemna matura z języka angielskiego dla dorosłych

Pisemną maturę z języka obcego każdy maturzysta może zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Na poziomie podstawowym egzamin obejmuje trzy części: rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem oraz wypowiedź pisemną. Pierwsza część to 20 minutowe nagranie, po odsłuchaniu którego należy odpowiedzieć poprawnie na pytania. Następnie maturzysta otrzymuje tekst do przeczytania i ponownie ma odpowiedzieć na szczegółowe pytania. Wypowiedź pisemna obejmuje napisanie dwóch tekstów użytkowych – krótkiego i długiego. Za wszystkie te zadania można uzyskać 50 punktów, a czas przeznaczony na ich rozwiązanie to 120 minut.

W wersji rozszerzonej maturzysta rozwiązuje dwa arkusze zadań z pytaniami zamkniętymi i otwartymi oraz wypowiedzią pisemną.

Ustny i pisemny egzamin z języka obcego może okazać się trudny dla osób, które po latach chcą zdawać maturę, a nigdy nie uczyły się żadnego języka. Warto zapisać się już we wrześniu na kurs językowy w takiej grupie, w której wykładowca będzie przygotowywał do egzaminu maturalnego, a osoby w grupie będą również na tym samym poziomie zaawansowania.

Zobacz: Kurs maturalny z matematyki dla dorosłych

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem