Jak wybrać studia?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak wybrać studia?

Big_jak_wybrac_studia

Wybierasz kierunek studiów?  Przed Tobą jedna z najważniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmiesz. Istnieje oczywiście możliwość zmiany kierunku studiów, ale zawsze łączy się to ze stratą cennego czasu. Pamiętaj, że to właśnie wybór kierunku zaważy na Twojej przyszłości zawodowej i co za tym idzie – na całym życiu.

Większość trzecioklasistów nie jest w pełni przekonana, co chcieliby w swoim życiu zawodowym, tak z całą pewnością, robić – to błąd. Idealnym tego przykładem może być sam autor niniejszego tekstu – studiowałem biologię, po roku odchodząc na psychologię, a skończyłem studia z tytułem magistra polonisty, z czego akurat jestem bardziej niż zadowolony. Niczego w zasadzie nie żałuję, poznałem wielu interesujących ludzi, ale strata dwóch lat była i jest już nie do odrobienia. Dlatego też zaleca się pomyśleć o tym już w gimnazjum – wybór profilowanego liceum w zasadzie zamyka drogę na wiele innych kierunków np. profil matematyczno – fizyczny sprawia, że medycyna jest już w zasadzie nieosiągalna.

Wybór studiów – krok po kroku

 

Podstawowym krokiem winno być poznanie siebie – swych mocnych i słabych stron. Sam/a doskonale wiesz w czym jesteś mocny, a z czym do końca sobie nie radzisz. Z drugiej strony jednak warto zdać się na bardziej obiektywne (choć nie w 100%) testy predyspozycji zawodowych. Wystarczy spytać o nie szkolnego pedagoga, ewentualnie odwiedzić Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.

 

Następnie zalecam wypisanie zawodów czy czynności, które sprawiają Wam najwięcej satysfakcji, jakie kryteria są ważne dla Was w przyszłej pracy. Gdy to niewystarcza, warto w ogóle zapoznać z katalogiem zawodów – obecnie liczy on ponad 2400, co – musicie przyznać – jest liczbą całkiem sporą.

Ostatnią, bardzo istotną, aczkolwiek nie najważniejszą kwestią, jest zbadanie rynku pracy. Niestety, bardzo często zdarza się, że jest to jedyne kryterium, jakiem kierują się przyszli studenci. Nie wiadomo o co chodzi? A więc chodzi o pieniądze. Oczekiwania finansowe to niezmiernie istotna sprawa, o tym nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie wolno przedkładać ich ponad zainteresowania czy nawet marzenia. Na świecie jest wystarczająco dużo zgorzkniałych, zdemotywowanych osób, które pracę traktują jako karę. Nie popełnijcie tego błędu.  Z drugiej strony istnieją ludzie (a nawet jest ich za dużo), dla których kwestia mieć czy być nie ma najmniejszego znaczenia.

Gdy już zacznie świtać Wam jakaś wizja przyszłości, koniecznie odwiedzajcie targi edukacyjne, które odbywają się kilka razy do roku w każdym mieście akademickim. Macie tam możliwość zebrania ulotek i prospektów, a także – co najważniejsze – porozmawiania z aktualnie uczącymi się tam studentami i wykładowcami. Powiedźcie im szczerze, jakie macie oczekiwania, a oni z pewnością się do tego ustosunkują.

Na zakończenie jeszcze jedna porada – od czego mamy Internet? W zasadzie każda uczelnia ma strony internetowe, prężnie działają fora i serwisy przeznaczone dla studentów – szukajcie, pytajcie.

 

Dostępny jest także obszerny poradnik na temat wyboru studiów, który przeprowadzi Cię przez ten skomplikowany proces krok po kroku. Ten artykuł to tylko wierzcholek góry lodowej.

Przejdź do strony z poradnikiem

Podziel się z innymi

Komentarze (16)

 • Avatar
  kornik

  ja planuję studia na WSB w Gdańsku, wydaje mi się że informatyka to będzie najlepszy kierunek dla mnie :)

  20 czerwiec 2014 9:27
 • Avatar
  oewsb

  Dzień dobry,

  Informatyka to na pewno bardzo przyszłościowy kierunek. Gratulujemy wyboru! :)

  Z ramienia Online Eksperta WSB chciałam jeszcze tylko
  przypomnieć o
  promocji - do 19 września obowiązuje zniżka za czesne wynosząca 695 zł.
  Zniżka obowiązuje na KAŻDY kierunek w KAŻDEJ placówce. Zapraszamy! :)  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
  Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia

  20 czerwiec 2014 16:05
 • Avatar
  Marecki

  Fakt, Informatyka jest na pewno dobrym wyborem, ale jest jeszcze lepiej, gdy się zdobywa na niej konkretną specjalizację. Ja składam papiery na Informatykę na Wydziale Nawigacyjnym na Akademii Morskiej w Szczecinie. Po tym kierunku (tak czytałem) można pracować jako projektant - programista systemów informatycznych, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach branży morskiej.

  23 czerwiec 2014 12:49
 • Avatar
  łucja

  A ja planuję studia bankowość i finanse między narodowe a co! tylko czy WSB w Gdańsku ma ten kierunek??:

  20 lipiec 2014 23:49
 • Avatar
  kama

  a ja matematykę stosowaną :) heheheh

  20 lipiec 2014 23:50
 • Avatar
  kama

  Moja kol jest na inf na Jagielońskim i ma stypendium, co z tego jak nie robi inż tylko licencjata, a teraz mag z informatyki:D

  20 lipiec 2014 23:52
 • Avatar
  prawda

  Po co studia, po policealnej jest taka praca jak po studiach(bo studia to tylko papierek) a policealna to zawód:) <serio>uszy do góry dla maturzyst ów z niezdana matura z matmy!!!!!!!!!!!:)

  20 lipiec 2014 23:58
 • Avatar
  Daniela

  A ja zapisałam się na kosmetologię na PWSBiA. Bo przecież trzeba w życiu robić to, co się lubi :)

  28 lipiec 2014 10:02
 • Avatar
  oewsb

  Dobry wieczór,

  @Łucja: Tutaj link do wszystkich kierunków na wszystkich uczelniach Wyższej Szkoły Bankowej: http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci

  Z ramienia Online Eksperta WSB pozwolę sobie przypomnieć, iż nasza szkoła posiada 11 oddziałów w całej Polsce - w Bydgoszczy, Chorzowie, Gdansku, Gdyni, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu,
  Warszawie i Wrocławiu.

  Zapraszamy!


  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
  Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia

  28 lipiec 2014 18:04
 • Avatar
  Kasia

  "profil matematyczno – fizyczny sprawia, że medycyna jest już w zasadzie nieosiągalna" - zupełnie się nie zgadzam! znam wiele osób, które poszły po tym profilu na medycynę

  3 wrzesień 2014 8:10
 • Avatar
  marnowski

  a jak wygląda sprawa z inżynierią środowiska?

  13 wrzesień 2014 20:38
 • Avatar
  kalifornia

  hmmm padają tu różne Uczelnie, jednak moim zdaniem warto postawić na praktykę i konkretne umiejętności, a te faktycznie oferuje wyższa szkoła bezpieczeństwa.

  28 wrzesień 2014 21:13
 • Avatar
  Adam

  Ide na uczelnie która ma realny program studiów i doświadczenie w kształceniu. Mój kolega juz pracuje, skonczył wyzsza szkole bezpieczenstwa i ide w jego slady

  26 październik 2014 13:40
 • Avatar
  Sylwia

  Witam. Bardzo chciałabym pracować z dziećmi niepełnosprawnymi dlatego tez myślę o pedagogice specjalnej. Jestem w ostatniej klasie technikum i od października planuje studia, nie jestem do końca pewna czy po pedagogice mam szanse znaleźć prace, patrząc na to, ze dzieciaków jest coraz mniej.

  7 grudzień 2014 12:43
 • Avatar
  alkasa

  jak sie tak zastanawiam to chyba wybiorę wyższą szkołę bezpieczeństwa, kumpela tam studiuje i jest zadowolona

  28 kwiecień 2015 20:53
 • Avatar
  wika

  Czy bardzo ciężko dostać się na stomatologie?

  17 wrzesień 2015 23:17

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem