Jak wybrać studia?
Wybierasz kierunek studiów? Przed Tobą jedna z najważniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmiesz. Istnieje oczywiście możliwość zmiany kierunku studiów, ale zawsze łączy się to ze stratą cennego czasu. Pamiętaj, że to właśnie wybór kierunku zaważy na Twojej przyszłości zawodowej i co za tym idzie – na całym życiu.
Większość trzecioklasistów nie jest w pełni przekonana, co chcieliby w swoim życiu zawodowym, tak z całą pewnością, robić – to błąd. Idealnym tego przykładem może być sam autor niniejszego tekstu – studiowałem biologię, po roku odchodząc na psychologię, a skończyłem studia z tytułem magistra polonisty, z czego akurat jestem bardziej niż zadowolony. Niczego w zasadzie nie żałuję, poznałem wielu interesujących ludzi, ale strata dwóch lat była i jest już nie do odrobienia. Dlatego też zaleca się pomyśleć o tym już w gimnazjum – wybór profilowanego liceum w zasadzie zamyka drogę na wiele innych kierunków np. profil matematyczno – fizyczny sprawia, że medycyna jest już w zasadzie nieosiągalna.
Wybór studiów – krok po kroku
Podstawowym krokiem winno być poznanie siebie – swych mocnych i słabych stron. Sam/a doskonale wiesz w czym jesteś mocny, a z czym do końca sobie nie radzisz. Z drugiej strony jednak warto zdać się na bardziej obiektywne (choć nie w 100%) testy predyspozycji zawodowych. Wystarczy spytać o nie szkolnego pedagoga, ewentualnie odwiedzić Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.
Następnie zalecam wypisanie zawodów czy czynności, które sprawiają Wam najwięcej satysfakcji, jakie kryteria są ważne dla Was w przyszłej pracy. Gdy to niewystarcza, warto w ogóle zapoznać z katalogiem zawodów – obecnie liczy on ponad 2400, co – musicie przyznać – jest liczbą całkiem sporą.
Ostatnią, bardzo istotną, aczkolwiek nie najważniejszą kwestią, jest zbadanie rynku pracy. Niestety, bardzo często zdarza się, że jest to jedyne kryterium, jakiem kierują się przyszli studenci. Nie wiadomo o co chodzi? A więc chodzi o pieniądze. Oczekiwania finansowe to niezmiernie istotna sprawa, o tym nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie wolno przedkładać ich ponad zainteresowania czy nawet marzenia. Na świecie jest wystarczająco dużo zgorzkniałych, zdemotywowanych osób, które pracę traktują jako karę. Nie popełnijcie tego błędu. Z drugiej strony istnieją ludzie (a nawet jest ich za dużo), dla których kwestia mieć czy być nie ma najmniejszego znaczenia.
Gdy już zacznie świtać Wam jakaś wizja przyszłości, koniecznie odwiedzajcie targi edukacyjne, które odbywają się kilka razy do roku w każdym mieście akademickim. Macie tam możliwość zebrania ulotek i prospektów, a także – co najważniejsze – porozmawiania z aktualnie uczącymi się tam studentami i wykładowcami. Powiedźcie im szczerze, jakie macie oczekiwania, a oni z pewnością się do tego ustosunkują.
Na zakończenie jeszcze jedna porada – od czego mamy Internet? W zasadzie każda uczelnia ma strony internetowe, prężnie działają fora i serwisy przeznaczone dla studentów – szukajcie, pytajcie.
Dostępny jest także obszerny poradnik na temat wyboru studiów, który przeprowadzi Cię przez ten skomplikowany proces krok po kroku. Ten artykuł to tylko wierzcholek góry lodowej.
Komentarze (16)
ja planuję studia na WSB w Gdańsku, wydaje mi się że informatyka to będzie najlepszy kierunek dla mnie :)
20 czerwiec 2014 9:27Dzień dobry,
20 czerwiec 2014 16:05Informatyka to na pewno bardzo przyszłościowy kierunek. Gratulujemy wyboru! :)
Z ramienia Online Eksperta WSB chciałam jeszcze tylko
przypomnieć o
promocji - do 19 września obowiązuje zniżka za czesne wynosząca 695 zł.
Zniżka obowiązuje na KAŻDY kierunek w KAŻDEJ placówce. Zapraszamy! :)
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia
Fakt, Informatyka jest na pewno dobrym wyborem, ale jest jeszcze lepiej, gdy się zdobywa na niej konkretną specjalizację. Ja składam papiery na Informatykę na Wydziale Nawigacyjnym na Akademii Morskiej w Szczecinie. Po tym kierunku (tak czytałem) można pracować jako projektant - programista systemów informatycznych, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach branży morskiej.
23 czerwiec 2014 12:49A ja planuję studia bankowość i finanse między narodowe a co! tylko czy WSB w Gdańsku ma ten kierunek??:
20 lipiec 2014 23:49a ja matematykę stosowaną :) heheheh
20 lipiec 2014 23:50Moja kol jest na inf na Jagielońskim i ma stypendium, co z tego jak nie robi inż tylko licencjata, a teraz mag z informatyki:D
20 lipiec 2014 23:52Po co studia, po policealnej jest taka praca jak po studiach(bo studia to tylko papierek) a policealna to zawód:) <serio>uszy do góry dla maturzyst ów z niezdana matura z matmy!!!!!!!!!!!:)
20 lipiec 2014 23:58A ja zapisałam się na kosmetologię na PWSBiA. Bo przecież trzeba w życiu robić to, co się lubi :)
28 lipiec 2014 10:02Dobry wieczór,
28 lipiec 2014 18:04@Łucja: Tutaj link do wszystkich kierunków na wszystkich uczelniach Wyższej Szkoły Bankowej: http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci
Z ramienia Online Eksperta WSB pozwolę sobie przypomnieć, iż nasza szkoła posiada 11 oddziałów w całej Polsce - w Bydgoszczy, Chorzowie, Gdansku, Gdyni, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu,
Warszawie i Wrocławiu.
Zapraszamy!
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia
"profil matematyczno – fizyczny sprawia, że medycyna jest już w zasadzie nieosiągalna" - zupełnie się nie zgadzam! znam wiele osób, które poszły po tym profilu na medycynę
3 wrzesień 2014 8:10a jak wygląda sprawa z inżynierią środowiska?
13 wrzesień 2014 20:38hmmm padają tu różne Uczelnie, jednak moim zdaniem warto postawić na praktykę i konkretne umiejętności, a te faktycznie oferuje wyższa szkoła bezpieczeństwa.
28 wrzesień 2014 21:13Ide na uczelnie która ma realny program studiów i doświadczenie w kształceniu. Mój kolega juz pracuje, skonczył wyzsza szkole bezpieczenstwa i ide w jego slady
26 październik 2014 13:40Witam. Bardzo chciałabym pracować z dziećmi niepełnosprawnymi dlatego tez myślę o pedagogice specjalnej. Jestem w ostatniej klasie technikum i od października planuje studia, nie jestem do końca pewna czy po pedagogice mam szanse znaleźć prace, patrząc na to, ze dzieciaków jest coraz mniej.
7 grudzień 2014 12:43jak sie tak zastanawiam to chyba wybiorę wyższą szkołę bezpieczeństwa, kumpela tam studiuje i jest zadowolona
28 kwiecień 2015 20:53Czy bardzo ciężko dostać się na stomatologie?
17 wrzesień 2015 23:17Dodaj swój komentarz *: