Studia za granicą - to możliwe!

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Studia za granicą - to możliwe!

Big_studia-za-granica

Na początek historia z życia wzięta…

Krzysztof aplikacje na Oksford złożył ot tak, nie marząc nawet o najmniejszej szansie na dostanie się na tak prestiżową uczelnię. Zdał co prawda maturę międzynarodową z kilkoma przedmiotami opcjonalnymi, biegle mówi w trzech językach, ale żeby myśleć o Oksfordzie – jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie?

Faktem jest, że Krzysztof należy do nielicznych szczęśliwych jednostek, które miały i mają to szczęście, a także umiejętności i wiedzę. Nie oznacza to, że każdy z nam nie może w trakcie swoich studiów wyjechać na zagraniczną uczelnie.

Erasmus – program dla Ciebie 

Erasmus to nazwa programu sygnowanego przez Unię Europejską w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie” (LLP – the Lifelong Learning Programme). Z pewnością większość z Was zetknęła się z nową nazwą, pewnie nawet niejednokrotnie. Jego zasadniczą ideą jest rozwój współpracy między uczelniami wyższymi w – na chwilę obecną 30 krajami (kraje UE oraz Islandia, Lichtenstein i Norwegia).

Podstawowym warunkiem jest uczestnictwo Waszej Alma mater w programie. Następnie pozostaje tylko złożyć odpowiedni wniosek (najczęściej zajmuje się tym prodziekan). Każda uczelnia partnerska otrzymuje określoną sumę pieniężną, którą rozdysponowuje na stypendia. Jak łatwo się domyśleć – zazwyczaj ilość kandydatów przekracza ilość wolnych miejsc. Liczą się więc przede wszystkim wasze osiągnięcia naukowe i sportowe na uczelni. Nie mniej ważne jest wasza aktywność pozauczelniana – wszelkie kursy, certyfikaty, działalność naukowa i kulturalna – to wszystko jest brane pod uwagę przy ocenie Waszej aplikacji.

Co mnie czeka na zagranicznej uczelni?

A więc udało się! Wyjeżdżasz na zagraniczną uczelnię… Najważniejszą informacją jest kwestia punktów ECTS i wysokość udzielonego Ci stypendium. Niestety, tu wszystko zależy od uczelni macierzystej i ilości środków, jakie danego roku przeznaczono na działalność Erasmusa. Standardem jest, że student zobowiązany jest najczęściej do zdobycia 30 punktów ECTS, ale wiele zależy od wybranych kierunków, zawartości merytorycznej zajęć i planowanych po ich ukończeniu efektów kształcenia.

Co mi da wyjazd na studia za granicę?

Atuty wyjazdu na studia zagraniczne można podzielić na dwie grupy: naukowo – zawodowe i społeczne. Te pierwsze to oczywista przewaga nad innymi polskimi studentami – dzięki Erasmusowi macie szansę przekonać się, jak i czego uczą w innych krajach z interesującej Was dziedziny. To szansa na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, przydatnych tak w życiu studenckim, jak i późniejszym – zawodowym. Wyjazd na Erasmusa to także niepowtarzalna szansa poznania nowych ludzi z wielu zazwyczaj krajów. Doświadczenie wskazuje, że niejednokrotnie przyjaźnie trwają po skończeniu wspólnej nauki. Niektórzy studenci znaleźli za granicą nawet coś więcej niż przyjaźń….

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem