Jakie są opłaty przy darmowym koncie studenckim? Na czym zarabia bank?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jakie są opłaty przy darmowym koncie studenckim? Na czym zarabia bank?

Big_nie-lubie

Widziałeś pewnie wiele reklam "konto za 0zł", ale bank to nie instytucja charytatywna i musi zarabiać. Tak samo jest z kontami studenckimi i osobistymi. Z pozoru są darmowe ale mogą się zdarzyć takie sytuacje w których nie miło się zaskoczysz i będziesz musiał sporo zapłacić za konto.


Najczęstsze opłaty przy koncie studenckim...

Zazwyczaj banki nie pobierają od studentów opłat za prowadzenie konta, to taki ukłon w ich stronę, choć w tym momencie staje się to już standardem.

1. Opłata za nie używanie karty

Nie płaci się też nic za otwarcie konta oraz wyrobienie karty. Tutaj jednak pojawia się najczęstsza opłata za konto studenckie, czyli opłata za nie używanie karty. Płacisz ją jeżeli w danym miesiącu nie wykonasz transakcji płatniczych kartą na kwotę minimum 100 zł (ta kwota jest zależna od banku). Zazwyczaj jest to kilka złotych. Na szczęście tej opłaty można z powodzeniem uniknąć robić zakupy i płacąć kartą zamiast wybierać pieniądze w bankomacie.

2. Ubezpieczenie karty debetowej

Ponadto można opłacać też ubezpieczenie swojej karty płatniczej. Banki bardzo do tego zachęcają. Jest to opłata rzędu 2-5zł miesięcznie. Pozwala ono na ubezpieczenie przed utratą pieniędzy na karcie w przypadku kradzieży. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które operują dużymi kwotami za pomocą karty płatniczej. Przypadki kradzieży kart, choć zdarzają się, to jednak są dość rzadkie, dlatego też opłata za ubezpieczenie karty w wysokości kilku złotych miesięcznie nie jest koniecznie dobrym wyjściem dla studentów, których wpływy miesięczne na konto oscylują w granicach 1-2 tysięcy złotych, bowiem często utrata środków z karty byłaby mniejsza niż kwota, jaką trzeba byłoby zapłacić za ubezpieczenie jej przez dłuższy okres czasu. To czy decydować się na ubezpieczenie karty pozostawiam już Tobie.

3. Wypłata w "obcych bankomatach"

To kolejna opłata, która wynosi więcej niż zero w cennikach większości banków. Każdy bank oferuję określoną siatkę bankomatów z których możesz wypłacać pieniądze za darmo. W pozostałych - obcych - pobierana jest opłata. Niestety może to być jeden z większych Twoich wydaktów związanych z kontem, gdyż jednorazowo można zapłacić nawet kilka złotych, co przy kilku wypłatach w miesiącu może dać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych. Najlepiej wybrać bank, który ma wszystkie bankomaty bezpłatne lub ich sieć jest na tyle duża, że nie stanowi problemu ich odnalezienie. Ten punk został szczegółowo przeanalizowany dla każdego banku w naszym rankingu kont studenckich.

4. Wypłaty w bankomatach za granicą

Choć może Ci się w tym momencie wydawać: "to mnie nie interesuje", to z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że w czasie studiów nie raz będziesz miał okazje wyjechać na kilka dni ze znajomymi za granicę i pewno często z niej skorzystasz. Wtedy taka opłata może mieć znaczenie. Niestety większość banków pobiera za granicą procent (2-3%) od wypłacanej kwoty z zastrzeżeniem, że minimalnie jest to np. 8zł. Są jednak banki jak np. mBank w którym wszystkie bankomaty za granicą są bezpłatne. Tak na marginesie to jest to jedno z lepszych kont, o ile nie najlepsze na rynku.

5. Przelewy do obcych banków

W tym momencie to już żadko spotykana opłata, ale jeszcze się pojawia. Banki pobierają pieniądze za przelewy do innych banków. Są lub były to kwoty kilkudziecięcio groszowe.

6. Hasła SMS

Wiele operacji na koncie, np. przelewy, zmiany danych, zlecenia stałe itp są autoryzowane hasłami sms. Standardem jest, że ten sms'y są darmowe i nie musimy za nie płacić. Jednak nie zawsze tak jest i nawet jeżeli w reklamie pisze 0 zł za smsy, to może być przy tym mała gwiazka przy której pisze: pierwsze 10 smsów w miesiącu jest bezpłatnych, każdy kolejny 35 groszy.

7. Zlecenia stałe

Zlecenie możesz sobie zdefiniować w taki sposób aby co miesiąć był z Twojego konta opłacany rachunek za telefon lub internet. Tutaj niestety prawie zawsze pobierana jest opłata za zdefiniowanie zlecenia oraz każdorazowo za wykonanie takiego zlecenia.

8. Inne opłaty przy kontach studenckich

Są jeszcze inne opłaty, te powyższe są jednak najczęstsze i najprawdopodobniej to właśnie którąś z nich zapłacisz najwcześniej :)

Kiedy bank pobiera opłaty za konto

Pobieranie opłat we wszystkich bankach wygląda następująco – bank samodzielnie pobiera z kwoty na koncie danej osoby właściwą kwotę, która oczywiście jest uwzględniana w bilingu. Choć opłaty bankowe za transakcje są niewielkie, warto jednak dbać o to, byśmy na nich nie tracili. Dlatego od czasu do czasu przeglądnij historię operacji na koncie i sprawdź czy przypadkiem bank nie pobrał z Twojego rachunku kilku złotych opłaty za coś co przegapiłeś w tabeli opłat i prowizji.

Konto w którym banku jest obecnie najtańsze?

W ramach serwisu prowadzimy ranking kont studenckich w którym analizujemy oferty banków. Prezentujemy te najlepsze.

Kliknij, aby przeglądnąć ranking kont studenckich.

 

Przydatne linki:

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem