Konto studenckie czy zwykłe?

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Konto studenckie czy zwykłe?

Big_id-10056172

Pewno właśnie dostałeś się na studia i przyszła pora na uporządkowanie życiowych spraw. Jedną z nich jest konto w banku, które będzie Ci potrzebne na studiach.

W tym momencie konta studenckie oferuje jeszcze kilka banków, jednak nie różnią się one znacznie od tradycyjnych kont osobistych "nie dla studentów".

Konto studenckie vs zwykłe konto bankowe - które jest lepsze?

Mówiąc o porównywaniu konta studenckiego ze zwykłym, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: które z nich jest bardziej opłacalne, gdyż odpowiedź zawsze będzie brzmiała: zależy dla kogo. Każdy korzysta z konta bankowego w inny sposób. Osoby, które rachunek bankowy posiadają tylko do oszczędzania, a w życiu korzystają z gotówki otrzymywanej np. od rodziców, powinny wybrać rachunek oszczędnościowy, na którym oszczędności będą procentowały. (W tym momencie większość kont nie jest oprocentowanych.)

Inne z kolei, które często wypłacają pieniądze, powinny brać pod uwagę możliwość darmowych wypłat we wszystkich bądź większości bankomatów w kraju. Osoby, które często podróżują powinny patrzeć na możliwość wypłat pieniędzy w zagranicznych bankach. Przykłady można by mnożyć. Wiele takich czynników uwzględniliśmy w rankingu kont studenckich. Nazywa się to wprawdzie ranking kont studenckich, ale są tam również uwzględnione oferty "nie dla studentów", a które naszym zdaniem są godne polecenia dla studentów.

Czym różni się konto studenckie od zwykłego?

Generalnie konta studenckie w teorii powinny być nieco tańsze w prowadzeniu. Przede wszystkim warunkiem do założenia takiego konta jest potwierdzony status studenta. Zwykłe konto zaś może założyć każdy, kto ma powyżej 18 lat.

Konto studenckie zazwyczaj nie wymaga regularnych wpływ o określonej wysokości, czy regularnych transakcji czyli płacenia kartą. W przypadku konta zwykłego można mieć nawet możliwość zaciągnięcia debetu na karcie, jednak w przypadku określonej wysokości miesięcznego salda na koncie.

Za konta studenckie zwykle nie pobiera się zbyt wielu opłat manipulacyjnych, są one jednak pobierane np. przy wypłatach z obcych bankomatów, przelewach przez Internet, i tym podobnych usługach.konto dla studenta

Z roku na rok zmieniają się oferty banków, czasem bardzo radykalnie. Tak więc dla osób, które zakładały konto studenckie jeszcze 3-4 lata temu, obecnie może się ono wydawać całkiem nieopłacalne, gdyż w niektórych bankach zwykłe konta są tańsze. Co prawda różnice te są minimalne, wynoszą po kilka złotych miesięcznie, jednak w skali roku opłaty manipulacyjne mogą wynieść kilkadziesiąt do kilkuset złotych, a lepiej te pieniądze mieć, niż oddawać bankowi.

Dlatego też, zanim podejmie się decyzję o założeniu konta, warto przemyśleć tę sprawę, przeglądnać ranking kont studenckich i niekoniecznie rozglądać się za kontem studenckim, które nie musi być opłacalne, tym bardziej, gdy mamy nieco inne potrzeby finansowe niż przeciętny student, np. dorabiamy i mamy nieco większe wpływy, ale i większe wydatki.

Wiadomo też, że jeśli nie jesteśmy studentami, nie mamy co zastanawiać się nad kontem studenckim. Z drugiej zaś strony – będąc studentem wcale nie jesteśmy zmuszeni do korzystania tylko z jednego rodzaju konta, warto pamiętać, że jest to po prostu jedna z opcji, przez bank wybrana jako najkorzystniejsza dla studentów. A jak jest akurat w Twoim przypadku – oceń sam!

Które konto bankowe wybrać?

Na ten moment (sierpień 2012) w rankingu przoduje mBank i ING Bank Śląski ze swoimi kontami dostępnymi dla wszyskich osób. Nie są to konta typowo studenckie - nie mają w nazwie słowa "studenckie". Są to jednak konta bez opłat, z szerokim dostępem do bankomatów w całej Polsce, kartami zbliżeniowymi itp. Takie konto jest w sam raz na okres studiów i pewno będziesz z niego korzystał jeszcze po ich ukończeniu.

Jest jeszcze nowy Alior Sync, jednak jak na pierwszy miesiąc działalnośći miał kilka wpadek jak np. częste problemy z systemem bankowości internetowej, co nieco osłabia jego pozycję w tym momencie.

 

Przydatne linki:

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem