Zmiany w maturze od 2015 roku. WAŻNE!

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Zmiany w maturze od 2015 roku. WAŻNE!

Big_matura_2015

Koniec prezentacji maturalnej

Podstawową zmianą na egzaminie maturalnym jest „powrót do korzeni” czyli egzamin z języka polskiego w formie ustnej podobny, jak zdawały go jeszcze nasze matki. Innymi słowy – uczeń zamiast uczyć się na pamięć prezentacji na wcześniej wybrany temat, dostanie do wylosowania kilka kartek z wybranym tematem, o którym będzie musiał odpowiedzieć przed komisją. Takie postępowanie z pewnością ukróci proceder kupowania prac maturalnych od starszych uczniów czy pisania ich za pieniądze.

Obowiązkowo jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym

Co więcej, wyrównany zostanie też poziom matur zdawanych przez uczniów. Maturzyści zdawać będą, jak dotychczas, z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego i matematyki egzamin pisemny. Do tego będą mieli obowiązek wybrać minimum jeden z przedmiotów „do wyboru”, i zdać go w formie pisemnej. Przedmioty obowiązkowe będą zdawane na poziomie odpowiadającym obecnemu „podstawowemu”, natomiast przedmioty „do wyboru” – rozszerzonemu. Takie postępowanie ma na celu zmuszenie uczniów do ambitniejszego zdawania matury, co z kolei z pewnością przełoży się nie tyle na ich zdawalność, co na większe możliwości wyboru uczelni wyższych.

 

Matura, która wejdzie w życie od 2015 roku z pewnością wzbudzi wiele zmartwień u przyszłych maturzystów, ale pozwoli też mieć nadzieję, że te ich minimum 30% uzyskane z egzaminu maturalnego będzie wynikiem zasłużonym. Forma matury ustnej z języka polskiego kładzie nacisk przede wszystkim na poprawne wysławianie się. Dotychczas maturzyści uczyli się, pisząc prezentację, jak ładnie ją napisać, oraz jak nauczyć się jej na pamięć, co nie wnosiło zbyt wiele. Z pewnością taka forma matury przyniesie im jednak wiele przyszłych korzyści.

Życzymy powodzenia wszystkim maturzystom, ktorzy w maju 2015 roku będą zdawać egzamin na nowych zasadach!

Podziel się z innymi

Komentarze (10)

 • Avatar
  qwertt

  śmieszne

  25 listopad 2013 11:14
 • Avatar
  qwertt

  ciekawe : "że te ich minimum 30% uzyskane z egzaminu maturalnego będzie wynikiem zasłużonym" . niby wczesniejsze matury nie dawały zasłużonego wyniku ??

  25 listopad 2013 11:16
 • Avatar
  dorota

  Tak , gimnazjalny nowy zdawalismy matury nowe co my jestesmy kroliki doswiadczalne czy co :-(.

  5 styczeń 2014 16:25
 • Avatar
  maturzystka

  to się nazywa mieć pecha.

  3 marzec 2014 16:13
 • Avatar
  Przemek

  Witam

  Podchodziłem do matury w 2014r. ale nie udało mi się jej zaliczyć.

  Nie zaliczyłem wszystkich pisemny egzaminów.

  Moje pytanie jest takie: Czy tego roczną maturę poprawkową muszę zdawać na nowych zasadach?

  Proszę o odpowiedź

  Dziękuję i pozdrawiam

  Przemek

  10 styczeń 2015 14:29
 • Avatar
  Patryk

  Przemek, przez 3 lata jeszcze będą mogli powtarzać na starej Ci co nie zdali

  21 styczeń 2015 15:40
 • Avatar
  Sylwia

  Kochani
  Napiszę krótko, nie macie zielonego pojęcia jaka trudna matura była w 1997.
  W porównaniu to tego poziomu co jest teraz wybaczcie Drodzy Maturzyści spytajcie swoich rodziców jakie wnikliwe pytania były, jaką szczególna uwagę przywiązywano do szczegółów. Nie uznawane były żadne!!!! zaświadczenia o dysortografii lub dysinterpunkcji. Po prostu trzeba było to umieć i koniec! 3 błędy ortograficzne i koniec po maturze z języka polskiego. Jedyną ulgą był fakt iż matematyka nie była obowiązkowa. Egzamin poprawkowy pisemny dopiero w następnym roku więc Kochani Maturzyści Wy macie RAJ!!

  23 luty 2015 10:11
 • Avatar
  Marcin

  Tak tak trzeba się uczyć.

  26 luty 2015 0:16
 • Avatar
  Paweł

  Sylwia świetnie to napisałaś, moim zdaniem stara matura była bardzo wymagająca (sam pisałem starą) i powinni wrócić do takiej formy pisania , trzy błędy ort i po maturze pisemnej z polskiego a jak nie zaliczyłeś polskiego to nie masz możliwości podejścia do reszty przedmiotów, najwcześniej na następny rok, wtedy stawiało się w olbrzymim stopniu na MYŚLENIE i rozumienie tekstu , a teraz na statystykach zdawalności, kiedyś ministra edukacji nie obchodziłoby , że 100% maturzystów z kraju oblało , wynikało by to z tego, że nieprzygotowani, a teraz liczą się tylko statystyki krajowe i europejskie, żeby za słabo nie wypaść na tle innych krajów, a w Polsce mamy bandę młodych idiotów, którzy się prześlizgiwali mając naciągane 30%

  4 marzec 2015 16:00
 • Avatar
  Mirek

  Hej ja zdawałem maturę 1998 w technikum oblałem na pisemnym historię z Polskiego zdałem na pisemnym teraz jak to będę miał

  25 maj 2019 23:34

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem