Filologia włoska oczami Agaty

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Filologia włoska oczami Agaty

Big_img_1443

Agata dopiero rozpoczęła swoje studia. Chcę wyjechać do Włoch w ramach programu LLP Erasmus gdzie jeszcze bardziej mogła by zgłębić ten język.

Co chciałbyś/chciałabyś w życiu osiągnąć?

Chciałabym posługiwać się więcej niż dwoma językami i znaleźć pracę w tym kierunku.

Wróćmy na chwilę do przeszłości... Jak oceniach i wspominasz maturę?

Jeżeli chodzi o matematykę - bałam się, że nie zaliczę. Zaliczyłam - na 40% - efekt wystarczająco mnie zadowolił, gdyż od początku wiedziałam, że i tak do niczego mi się nie przyda, bo chciałam podjąć studia językowe. W ostateczności byłam zadowolona z reszty wyników maturalnych.

Dlaczego wybrałaś ten kierunek studiów?

Do moich priorytetów należał nie tylko język włoski. Próbowałam dostać się również na język hiszpański - niestety bardziej oblegany przez ludzi, przez co trudniej się dostać, a więc się nie dostałam. Język - a to dlatego, że od dłuższego czasu ciągnęło mnie do tematów językowych, nauki języka. Po prostu wiem, że nauka języka daje ci więcej możliwości i bardzo rozwija ducha i umysł.

Jak wyglądają zajęcia na Twoim kierunku studiów?

Są zwykłe wykłady, ćwiczenia - gramatyka, tłumaczenia (tłumaczenie zdań) czy też fonetyka, na której ćwiczymy wymowę. Są również zajęcia z native speakerem- konwersacje jak i słuchanie.

Co Twoim zdaniem jest najbardziej wartościowe na tym kierunku, co najmniej, a co wręcz wydaje Ci się niepotrzebne.

Zacznę od najbardziej niepotrzebnych rzeczy: takie przedmioty jak literaturoznawstwo. Niestety to filologia, więc nie da się tego ominąć, ale ja podjęłam te studia aby nauczyć się języka i poznać kulturę tego kraju, a nie wkuwać "podstawy literaturoznawstwa". Poza tym dla mnie osobiście nie musiałby istnieć taki przedmiot jak historia, ale z drugiej strony to byłoby niemożliwe nie znać historii kraju języka, którego się uczysz na studiach. Wartościowa jest bardzo nauka z native speakerem/lektorem, który nie mówi w ogóle w języku polskim i tylko porozumiewa się z nami w języku włoskim - to jest bardzo pomocne, szybciej człowiek się uczy.

Jak oceniasz uczelnię na której studiujesz?

Z tego co wiem Uniwersytet M. Kopernika jest bardzo dobrą uczelnią i jest wysoko w rankingu. Uczęszczając na zajęcia zauważyłam, że prowadzący są bardzo doświadczeni i mają szeroką wiedzę w zakresie danych materiałów. Nie zawiodłam się jeszcze.

Gdybyś miała wybrać ponownie to czy coś byś zmieniła?

Możliwe, że podjęłabym naukę w szkole prywatnej, gdzie studiowałabym j. hiszpański. Niestety nie myślałam w ogóle o studiach prywatnych w lecie 2014r przez świadomość o kosztach tego typu nauki.

Czy Twoja uczelnia umożliwia wyjazdy zagraniczne np program Erasmus lub inne? Uczestniczyłeś w nich lub zamierzasz to zrobić?

Tak, umożliwia. Jestem na pierwszym roku i bardzo chciałabym wyjechać do Włoch na program Erasmus w najbliższych latach.

Masz już jakiś sposób na sesję i stres związany z egzaminami?

Trzeba zacząć uczyć się prędzej, a nie na ostatnią minutę. U mnie akurat wszystko jest regularnie, kolokwia mam co tydzień od początku studiów, więc nie jest źle.

Jak oceniasz miasto w którym studiujesz. Czy jest ono przyjazne dla studentów?

Toruń to typowe miasto studenckie. Toruń jest mały (wygodny komunikacyjnie) i typowo studencki (wiele knajpek, zniżek studenckich, wydarzeń kulturalnych dla studentów...) - w sam raz dla mnie. Myślę, że w większym mieście czułabym się bardziej zagubiona i samotna.

Gdzie mieszkasz? (stancja, akademik, mieszkanie ze studentami)? Jak to oceniasz?

Mieszkanie studenckie w kamienicy. Nie znałam się, wybrałam szybko, bez zastanowienia i teraz są tego konsekwencje: (oddzielne rachunki, rachunki nieregularne, ogrzewanie gazowe z oddzielnym piecem gazowym, a do tego mieszkanie bardzo zimne). Planuję zmienić lokum po drugim semestrze na cieplejsze w bloku, z kimś znajomym, ze stałą ceną i nie przez pośrednictwo.

Co chciałbyś/chciałabyć robić po studiach? Masz już konkretne plany?

Chciałabym pracować obojętnie w jakiej firmie, poszukującej osoby mówiącej w języku włoskim.

Jakie jest Twoje największe marzenie?

Poczucie szczęścia i spełnienia.

 

(fot. zdjęcie własne Agaty)

Zobacz także: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem