Podział geografii
Kolejny, wielki rozwój nauk geograficznych miał miejsce w połowie XIX wieku, głównie za sprawą prac Aleksandra Humboldta i Karola Rittera. To oni doprowadzili do podziału geografii na fizyczną i społeczno-ekonomiczną, czego następstwem było wyspecjalizowanie się dyscyplin geograficznych.
Alexander Heinrich Friedrich von Humboldt był przyrodnikiem i podróżnikiem, osobą niezwykle wykształconą. Najbardziej interesowała go droga badań doświadczalnych, dlatego odnosił sukcesy na wielu polach. W swojej książce pt. „Kosmos” opisał wiedzę o przyrodniczym zróżnicowaniu powłoki ziemskiej. To dało początek geografii fizycznej. Odmiennym typem geografia był Karl Ritter, który swoje działania opierał na studiowaniu i analizie różnych źródeł, bez badań własnych. Interesowały go przede wszystkim związki pomiędzy środowiskiem geograficznym a społeczeństwem. Właśnie jego uznaje się za ojca geografii społeczno-ekonomicznej.
Geografia Fizyczna
Geografia fizyczna - jeden z podstawowych działów geografii (obok geografii społeczno-ekonomicznej, i geografii regionalnej), bada środowisko przyrodnicze jako całość (geografia fizyczna ogólna) oraz jego poszczególne komponenty (składniki). Oto jej podział:
- Geomorfologia - bada formy powierzchni Ziemi i procesy ją kształtujące.
- Geologia – bada dzieje i budowę skorupy ziemskiej
- Hydrografia – rejestracja i opis stosunków wodnych hydrosfery
- Hydrologia - bada wody w każdej postaci
- Klimatologia, meteorologia i synoptyka - badania klimatu i prognozowanie pogody
- Pedologia (geografia gleb) - gleby (patrz też: gleboznawstwo),
- Biogeografia - świat roślinny i zwierzęcy
- Geografia fizyczna kompleksowa - jednostki środowiska przyrodniczego i powiązania między nimi.
Geografia Społeczno-Ekonomiczna
Geografia społeczno-ekonomiczna - jeden z dwóch głównych działów geografii (obok geografii fizycznej), nauka zajmująca się przestrzennymi strukturami życia społecznego i gospodarczego oraz poszczególnych działów gospodarki.
- geografia ludności (demogeografia) – opis ludności zamieszkującej dany obszar
- geografia osadnictwa – badanie procesów powstawania i przekształcania się osiedli
- geografia rolnictwa – badania produkcji roślinnej i zwierzęcej
- geografia przemysłu – analiza procesów związanych z przemysłem
- geografia usług – analiza zróżnicowania usług
- geografia komunikacji, w tym: geografia transportu i geografia łączności – procesy zachodzące w sieciach
- geografia kultury – tworzy obraz ludności zróżnicowanej pod względem kultury
- geografia polityczna – opis zróżnicowania ludności pod względem partii politycznych
Geografia regionalna
Geografia regionalna – to jeden z trzech podstawowych składników geografii (obok fizycznej i społeczno-ekonomicznej). Zajmuje się przede wszystkim opisywaniem cech środowiska geograficznego (całokształt ożywionych i nieożywionych składników przyrody) na danych obszarach Ziemi. Jej podstawowe zadanie to synteza treści geograficznej, które są zazwyczaj zaczerpnięte z wiadomości zdobytych przez inne nauki geograficzne. Owe pojęcie po raz pierwszy wprowadził grecki geograf, żyjący w na przełomie er, Strabon.
Kartografia
Kartografia to po prostu nauka o mapach oraz o metodach tworzenia i korzystania z nich. Polega ona na przedstawieniu za pomocą umownych symboli wszelakich informacji począwszy na ukształtowaniu terenu, a kończywszy na gęstości zaludnienia. Brytyjskie Towarzystwo Kartograficzne podało obowiązującą do dziś jej wytłumaczenie, które brzmi: "to nauka, sztuka i technologia sporządzania map oraz ich badanie jako dokumentów nauki i dzieł sztuki"
Bibliografia:
- „Historia Geografii Polskiej”, wydawnictwo PWN
- Podręcznik do geografii klasa 1, wydawnictwo PWN
- "Zarys Historii Kartografii"; Sirko Mieczysław; Wydawnictwo UMCS; Lublin 1999; strony: 15-75, 113-131; 159-190; 217-282
- Strony internetowe: wikipedia.pl i Onet.pl
Autor: Rafał Juć
Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl
Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @