Powstanie wszechświata

Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Pod pojÄ™ciem „WszechÅ›wiat” możemy rozumieć czasoprzestrzeÅ„ która w swoim skÅ‚adzie posiada wszystkie obiekty materialne, prawa fizyki oraz energiÄ™ możliwÄ… do zaobserwowania za pomocÄ… np. teleskopów. Powstanie wszechÅ›wiata szacuje siÄ™ na okoÅ‚o piÄ™tnaÅ›cie miliardów lat temu. Uważa siÄ™ że na samym poczÄ…tku istniaÅ‚a bardzo maÅ‚a ale wyjÄ…tkowo gorÄ…ca i gÄ™sta kula. Jej rozmiary byÅ‚y mniejsze niż wielkość atomu. Nagle zaczęła ona pÄ™cznieć by w efekcie zrodzić najwiÄ™kszy twór jaki kiedykolwiek istniaÅ‚. Bardzo silne oddziaÅ‚ywania natury elektromagnetycznej i jÄ…drowej zaczęły siÄ™ dzielić, w wyniku których wytworzona zostaÅ‚a ilość energii wystarczajÄ…ca do zapoczÄ…tkowania poszerzania siÄ™ WszechÅ›wiata w notacji wykÅ‚adniczej.

Wielki Wybuch

Wielki Wybuch rozpoczęło gromadzenie siÄ™ materii pod postaciÄ… izotopów protonu i deuteru. Ich przyciÄ…ganie spowodowaÅ‚o powstanie chmur wodoru które przez swÄ… ciężkÄ… masÄ™ zapadÅ‚y siÄ™. WyzwoliÅ‚o to wysokÄ… temperaturÄ™ i ciÅ›nienie co w konsekwencji prowadzi do syntezy innych atomów. W ten sposób powstaÅ‚ np. hel. Ogromna energia powoduje powstanie z gazowej kuli gwiazdy. Mimo wyczerpania wodoru i zgaÅ›niÄ™cia ognie proces kurczenia rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ od nowa osiÄ…gajÄ…c temperaturÄ™ 50 000 000 stopni Kelwina. Spalenie helu wpÅ‚ywa na syntezÄ™ berylu i wÄ™gla a ich późniejszy rozpad uwalnia tlen.

Po wyczerpaniu siÄ™ helu, gwiazda znów siÄ™ kurczy i wyzwala siÄ™ jeszcze wyższÄ… temperaturÄ™ osiÄ…gajÄ…ca wartość nawet 100 000 000 stopni Kelwina. PowstajÄ… takie pierwiastki jak neon, sód, magnez, glin, siarka oraz wapÅ„. Temperatura znowu wzrasta do 500 000 000 stopni Kelwina.

Gdy masa gwiazdy byÅ‚a dostatecznie duża jej centrum zapadÅ‚o siÄ™, a reszta zostaje wyrzucona w kosmos w potężnym wybuchu tzw. gwiazdy supernowej. Pierwiastki po wyrzuceniu łączÄ… siÄ™ z obÅ‚okami wodorowego pyÅ‚u i dajÄ… poczÄ…tek nowym gwiazdom i planetom. 8 miliardów lat temu powstaÅ‚o SÅ‚oÅ„ce i planety UkÅ‚adu SÅ‚onecznego. Przez okres okoÅ‚o miliarda lat skorupa ziemska stygnie, a wybuchajÄ…ce wulkany wypluwajÄ… z wnÄ™trza Ziemi olbrzymie iloÅ›ci gazów: cyjanowodoru, siarkowodoru, wodoru, wÄ™gla, amoniaku, tlenu i metanu czy pary wodnej. Gazy te z wyjÄ…tkiem tlenu tworzÄ… pierwotnÄ… atmosferÄ™ Ziemi. Niskie temperatury w zewnÄ™trznych warstwach atmosfery byÅ‚y przyczynkiem skraplania siÄ™ pary wodnej, która opadajÄ…c w postaci nieustannej ulewy na rozgrzanÄ… powierzchniÄ™ planety, paruje i przyspiesza stygniÄ™cie skorupy ziemskiej. W koÅ„cowym etapie „Big Bang-u” temperatura powierzchni spada poniżej 373 stopni Kelwina i wiÄ™kszość pary wodnej skrapla siÄ™ tworzÄ…c hydrosferÄ™, czyli pierwsze oceany.

Obecnie uważa siÄ™, że teoria Wielkiego Wybuchu jest jednym z nielicznych sensownych prób wyjaÅ›nienia przyczyny powstania wszechÅ›wiata. Wiadomo już, że jego poczÄ…tkowa gÄ™stość i temperatura byÅ‚y niewyobrażalnie wysokie. BezpoÅ›redniÄ… konsekwencjÄ… wybuchu byÅ‚o wytworzenie siÄ™ promieniowania a wiÄ™c i różnorodnych czÄ…stek elementarnych. W dniach dzisiejszych nadal możemy stwierdzić obecność tego rodzaju promieniowania, zwanego promieniowaniem mikrofalowym tÅ‚a.

Czynniki przemawiające za słusznością Teorii Wielkiego Wybuchu

Najbardziej prawdopodobnym argumentem uzasadniajÄ…cym sÅ‚uszność tej teorii, jest wÅ‚aÅ›nie mikrofalowe promieniowanie tÅ‚a. To niezwykle sÅ‚abe promieniowanie przyczyniÅ‚o siÄ™ do potwierdzenia ekspansji WszechÅ›wiata, którÄ… uznaÅ‚ Eddwin Hubble. ByÅ‚ on amerykaÅ„skim astronomem, który stworzyÅ‚ znany powszechnie teleskop Hubble’a. W 1929 roku odkryÅ‚ i obliczyÅ‚ wraz z Miltonem Humasonem zależność miÄ™dzy odlegÅ‚oÅ›ciÄ… dzielÄ…cÄ… galaktyki a prÄ™dkoÅ›ciÄ…, z jakÄ… siÄ™ od siebie oddalajÄ…. Zależność tÄ… okreÅ›lamy mianem Prawa Hubble'a. Idea oddalania siÄ™ od siebie galaktyk doprowadziÅ‚a w konsekwencji do powstania koncepcji rozszerzania siÄ™ WszechÅ›wiata.

Nieco później kolejny amerykaÅ„ski uczony, George Gamow ustaliÅ‚, że skoro miaÅ‚ miejsce poczÄ…tek WszechÅ›wiata, to jest to jednoznaczne z powstaniem po nim promieniowania. Na poczÄ…tku o niezwykle wysokiej temperaturze, jednak ze wzglÄ™du na ciÄ…głą ekspansjÄ™, temperatura ta zmalaÅ‚a do wartoÅ›ci odnotowanej w naszych czasach.

Ciekawych dowodów na istnienie tej teorii mogÄ… dostarczyć również prace badawcze na temat odlegÅ‚ych galaktyk. ÅšwiatÅ‚o pÄ™dzi ze stałą prÄ™dkoÅ›ciÄ… 300 000 km/s, wiÄ™c ustalono specjalnÄ… miarÄ™ odlegÅ‚oÅ›ci jakÄ… sÄ… lata Å›wietlne. Jest to odlegÅ‚ość, jakÄ… pokonuje Å›wiatÅ‚o w przeciÄ…gu jednego roku. Jeżeli wiÄ™c jakaÅ› galaktyka oddalona jest od naszej o np. 13 miliardów lat Å›wietlnych, to ich obraz ukazuje stan z przed 13 miliardów lat (czyli okoÅ‚o 2 miliardów lat po Wielkim Wybuchu). A ponieważ ich gÄ™stość jest wiÄ™ksza niż tych bliżej umieszczonych galaktyk, można przypuszczać, że WszechÅ›wiat miaÅ‚ kiedyÅ› wiÄ™kszÄ… gÄ™stość, a co za tym idzie, byÅ‚ mniejszy.

Model GorÄ…cego Wielkiego Wybuchu

WszechÅ›wiat w chwili narodzin przy ogromnej temperaturze 1032 kelwinów byÅ‚ hiperprzestrzennym, dziesiÄ™ciowymiarowym tworem, w którym zjednoczyÅ‚y siÄ™ wszystkie siÅ‚y oddziaÅ‚ywania. Te wnioski można wysunąć zgodnie z modelem GorÄ…cego Wielkiego Wybuchu, opracowanym jeszcze w 1948 r. przez George'a Gamowa i jego studenta Ralpha Alphera. Åšwiat ten jednak charakteryzowaÅ‚ siÄ™ dużą niestabilnoÅ›ciÄ…, tak wiÄ™c po 10-43 sekundy rozpadÅ‚ siÄ™ na cztero- i szeÅ›ciowymiarowy. Ten szeÅ›ciowymiarowy zapadÅ‚ siÄ™ do rozmiaru 10-32 centymetra, a czterowymiarowy zaczÄ…Å‚ siÄ™ gwaÅ‚townie rozszerzać. Po 10-35 sekundy silne oddziaÅ‚ywania oddaliÅ‚y siÄ™ od elektrosÅ‚abych, a niewielki fragment wiÄ™kszego wszechÅ›wiata rozszerzyÅ‚ siÄ™ 1050 razy, stajÄ…c siÄ™ ostatecznie naszym widzialnym dzisiaj WszechÅ›wiatem. Te gwaÅ‚towne rozszerzenie opisane jest przez teoriÄ™ inflacji kosmologicznej. Po upÅ‚ywie dalszego uÅ‚amka sekundy oddziaÅ‚ywania elektrosÅ‚abe rozpadÅ‚y siÄ™ na elektromagnetyczne i sÅ‚abe, a nastÄ™pnie, gdy temperatura spadÅ‚a już do 1014 kelwinów, kwarki zaczęły siÄ™ łączyć w protony i neutrony.

Przeciwnicy Teorii Wielkiego Wybuchu

Elektryczny model kosmosu czÄ™sto okreÅ›lany jest mianem plazmo-kosmologii. ZostaÅ‚ on zaproponowany przez Ralpha Juergensa w ramach koncepcji zwiÄ…zanych z elektrycznym SÅ‚oÅ„cem i rozwijany jest obecnie m.in. przez pracujÄ…cego w Niemczech wÄ™gierskiego fizyka László Körtvélyessya, australijskiego fizyka Wallace Thornhilla, Dona Scotta, Anthony'ego Peratta i Erica Lernera. Na poczÄ…tku lat pięćdziesiÄ…tych, Fermi i Chandrasekhar wysunÄ™li przypuszczenie, o zakrzywieniu ramion galaktyk spiralnych wskutek dziaÅ‚ania pola magnetycznego. W latach sześćdziesiÄ…tych Hannes Alfven postawiÅ‚ tezÄ™, że zjawiska elektromagnetyczne sÄ… podstawowym mechanizmem procesów fizycznych. OdgrywajÄ… one przy tym wiÄ™kszÄ… rolÄ™ niż grawitacja. Obecnie model plazmo-kosmologii zakÅ‚ada, że caÅ‚y WszechÅ›wiat wypeÅ‚niony jest przez strumienie energii, które w postaci prÄ…du elektrycznego przenoszone sÄ… w strumieniach plazmy.

Teoria stanu stacjonarnego zostaÅ‚a stworzona w 1948 roku przez Freda Hoyle'a, Thomasa Golda oraz Hermanna Bondiego jako alternatywa dla teorii Wielkiego Wybuchu. Teoria stanu stacjonarnego miaÅ‚a wielu zwolenników w Å›rodowisku naukowym w latach 50. oraz częściowo 60. XX wieku. Wtedy jednak powoli zaczÄ™to jÄ… podważać.

PoczÄ…tek teorii stanu stacjonarnego daÅ‚y obliczenia, z których wynikaÅ‚o, iż w ramach ogólnej teorii wzglÄ™dnoÅ›ci oraz w Å›wietle dokonanych przez Edwina Hubble'a obserwacji ujawniajÄ…cych rozszerzanie siÄ™ wszechÅ›wiata, nie może on być statyczny. WszechÅ›wiat stacjonarny, ekspandujÄ…c, pozostawaÅ‚by zasadniczo niezmieniony w czasie i aby ten warunek zostaÅ‚ speÅ‚niony, musiaÅ‚aby powstawać nowa materia, dziÄ™ki której gÄ™stość wszechÅ›wiata utrzymywaÅ‚aby siÄ™ na staÅ‚ym poziomie, mimo procesu rozszerzania siÄ™.

Brak możliwoÅ›ci bezpoÅ›redniego zaobserwowania tworzenia nowej materii nie stanowiÅ‚a wiÄ™kszego problemu teorii stanu stacjonarnego, gdyż zgodnie z jej zaÅ‚ożeniem, powstanie w Drodze Mlecznej zaledwie kilkuset atomów wodoru w ciÄ…gu roku wystarczyÅ‚oby do zrekompensowania ekspansji wszechÅ›wiata. Pomimo naruszenia prawa zachowania masy, teoria miaÅ‚a kilka zalet, z których najwiÄ™kszÄ… byÅ‚o uzasadnienie problemu poczÄ…tku universum.

Mity o powstaniu Wszechświata

Przez wieki wiele kultur usiÅ‚owaÅ‚o odpowiedzieć sobie na pytanie co byÅ‚o poczÄ…tkiem wszechÅ›wiata i jak on wÅ‚aÅ›ciwie powstaÅ‚. Przypuszczenia starożytnych możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwsza odnosi siÄ™ do mitów, które zakÅ‚adajÄ… że wszechÅ›wiat wykluÅ‚ siÄ™ z jaja. Motyw ten po raz pierwszy pojawia siÄ™ w fiÅ„skim Kalevala. Poemat ten obejmuje okres od stworzenia Å›wiata do Å›redniowiecza i skÅ‚ada siÄ™ z różnych wÄ…tków, dziejÄ…cych siÄ™ w Å›wiecie baÅ›niowym i realnym, opisujÄ…cych życie i czyny bohaterów oraz walkÄ™ dwóch wrogich plemion o Sampo, czyli mityczny mÅ‚ynek szczęścia. Niektóre rozdziaÅ‚y opisujÄ… zwyczaje obrzÄ™dowe oraz pieÅ›ni, czary i zaklÄ™cia z czasów pogaÅ„skich. Do tej kategorii mitów zaliczamy również chiÅ„skÄ… historiÄ™ o Panu Gu czy hinduskÄ… Brahmand Purana.

Druga grupa to mity, które uważajÄ… że wszechÅ›wiat jest samostwarzajÄ…cym siÄ™ bóstwem, jego emanacjÄ… bÄ…dź fragmentem. Ten motyw przewija siÄ™ w buddyjskiej koncepcji Adi-budda, w starogreckiej Gaji, azteckiej Coatlicue i staroegipskim Atum. KolejnÄ… grupÄ™ mitów tworzÄ… opowieÅ›ci o tym, że wszechÅ›wiat jest tworem powstaÅ‚ym z ciaÅ‚a martwego bóstwa np. Tiamat. W mitologii sumeryjskiej uważana byÅ‚a za bogini matkÄ™. Jest to personifikacja sÅ‚onych wód oceanu, które należaÅ‚y do pierwszego pokolenia bóstw. Apsu, czyli partner Tiamat kojarzony byÅ‚ natomiast z wodami sÅ‚odkimi. Tiamat byÅ‚a matkÄ… mÅ‚odszej generacji bogów, zostaÅ‚a jednak zabita przez Marduka, który z jej przepoÅ‚owionego ciaÅ‚a utworzyÅ‚ ZiemiÄ™ i sklepienie nieba. Z jej gÅ‚owy i piersi zostaÅ‚y stworzone góry, natomiast z jej oczu wypÅ‚ynęły rzeki Tygrys i Eufrat. Jej walka z Mardukiem zostaÅ‚a opisana w eposie o stworzeniu Å›wiata nazwanym Enuma Elisz.

Do ostatniej grupy mitów zaliczamy np. biblijne stworzenie Å›wiata JHWH, czyli wszechÅ›wiat zostaÅ‚ powoÅ‚any z woli pewnej jednostki. IstniejÄ… również zaÅ‚ożenia, że istnienie wszechÅ›wiata wynika z konsekwencji fundamentalnych praw jak np. w hinduskiej koncepcji Brahman czy yin i yang w Tao.

 

Bibliografia:

  1. Vademecum Matura 2009 Operon,  Stasiak Janusz, Zaniewicz Zbigniew
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat
  3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Wybuch
  4. http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/wszech%C5%9Bwiat_i_cia%C5%82a_niebieskie/15613-wielki_wybuch_czyli_powstanie_wszech%C5%9Bwiata.html
  5. http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/wszech%C5%9Bwiat_i_cia%C5%82a_niebieskie/15613-wielki_wybuch_czyli_powstanie_wszech%C5%9Bwiata.html
  6. http://www.sciaga.pl/tekst/57455-58-wszechswiat_powstanie_i_budowa
  7. http://wapedia.mobi/pl/Wszech%C5%9Bwiat
  8. http://wapedia.mobi/pl/Wszech%C5%9Bwiat?t=4.
  9. http://www.astronomia.biz.pl/czarnedziury.html

 

Autor: Karolina Kreczmańska


Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl

Posiadasz materiały do matury, które mogą się przydać innym maturzystom?
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl

Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @

Podobne materiały: