Księżyc - ruch naturalnego satelity Ziemi

Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Księżyc jest jedynym satelitÄ… Ziemi. Jego Å›rednica wynosi 3474 km, przez co jest piÄ…tym co do wielkoÅ›ci księżycem w UkÅ‚adzie sÅ‚onecznym. ObjÄ™tość Księżyca stanowi okoÅ‚o 1/50 objÄ™toÅ›ci Błękitnej Planety. Znajduje siÄ™ okoÅ‚o 400 000 km od naszej planety. Jest 81 razy lżejszy od Ziemi ale jego skorupa jest prawie 2 razy grubsza bo ma aż 70 km. Pod niÄ… znajduje siÄ™ skalny pÅ‚aszcz, który miÄ™knie w miarÄ™ zbliżania siÄ™ do Å›rodka. Możliwe, że w samym Å›rodku Księżyca jest niewielkie jÄ…dro z żelaza. Naturalny satelita Ziemi jest jedynym ciaÅ‚em niebieskim, na którym wylÄ…dowaÅ‚ czÅ‚owiek.

Jak powstał Księżyc

Dokładnie nie wiadomo jak powstał Księżyc. Istnieje wiele teorii na ten temat. Oto cztery z nich:

  • I teoria jest uważana przez naukowców za najbardziej prawdopodobnÄ…. Mówi ona o tym, że z nowonarodzonÄ… ZiemiÄ… zderzyÅ‚o siÄ™ duże ciaÅ‚o kosmiczne. Skutkiem tego zdarzenia byÅ‚o to, że fragment skorupy i pÅ‚aszcza Ziemi odłączyÅ‚ siÄ™ od planety jego szczÄ…tki utworzyÅ‚y wokóÅ‚ niej pierÅ›cieÅ„. Z czasem te resztki połączyÅ‚y siÄ™ i utworzyÅ‚y Księżyc.
  • WedÅ‚ug II teorii Księżyc powstaÅ‚ dalej od Ziemi i po czasie kiedy znalazÅ‚ siÄ™ w okolicy Błękitnej Planety pole grawitacyjne przyciÄ…gnęło go.
  • NastÄ™pna teoria mówi o tym, że Ziemia i Księżyc byÅ‚y kiedyÅ› jednÄ… dopiero formujÄ…ca siÄ™ planetÄ…. Jednak obracaÅ‚a siÄ™ wokóÅ‚ wÅ‚asnej osi zbyt szybko czego skutkiem byÅ‚o oderwanie siÄ™ Księżyca. Ta teoria jest jednak maÅ‚o możliwa w rzeczywistoÅ›ci. Potwierdza to skÅ‚ad chemiczny Ziemi oraz Księżyca wskazujÄ…cy na to, że nasza planeta i jej naturalny satelita nigdy nie byÅ‚y jednym ciaÅ‚em.
  • Kolejna teoria twierdzi, że Księżyc powstaÅ‚ z pyÅ‚ów i gazów, które wpadÅ‚y w pole grawitacyjne Ziemi.

Jego wiek zostaÅ‚ okreÅ›lony na podstawie radioaktywnoÅ›ci jego skaÅ‚ ( uran po czasie zmienia siÄ™ w oÅ‚ów czyli mierzÄ…c proporcje uranu i oÅ‚owiu można obliczyć wiek skaÅ‚y ). Naukowcy twierdzÄ…, że tworzenie Księżyca nastÄ…piÅ‚o okoÅ‚o 4,65 miliarda lat temu. Zgada siÄ™ to zarówno z wiekiem SÅ‚oÅ„ca jak i meteorytów. Przed programem kosmicznym Apollo próby obliczenia wieku Księżyca byÅ‚y oparte tylko na domysÅ‚ach. Uczeni ustalili, że pierwsze skaÅ‚y księżycowe zestaliÅ‚y siÄ™ okoÅ‚o 4,4 miliarda lat temu.

Na Księżycu niebo jest zawsze czarne. Jest to spowodowane bardzo cienkÄ… atmosferÄ…, w rezultacie czego Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne nie ma na czym siÄ™ rozpraszać. Z tego samego powodu fale gÅ‚osowe nie majÄ… oÅ›rodka, który by je roznosiÅ‚. Ponieważ fale dźwiÄ™kowe nie roznoszÄ… siÄ™ w próżni, na Księżycu panuje cisza. Z powodu cienkiej atmosfery na Księżycu wystÄ™pujÄ… duże wahania temperatur. NocÄ… temperatura spada do -150°C a w peÅ‚nym SÅ‚oÅ„cu znacznie przewyższa 100 °C.

Powierzchnia Księżyca jest pokryta dużą iloÅ›ciÄ… kraterów uderzeniowych. Jest ich okoÅ‚o póÅ‚ miliona o Å›rednicy powyżej 1 kilometra. PowstaÅ‚y one na skutek zderzenia siÄ™ komety albo asteroidy z Księżycem. NajwiÄ™kszy krater, który uznawany jest także za najwiÄ™kszy w caÅ‚ym ukÅ‚adzie sÅ‚onecznym, znajduje siÄ™ po niewidocznej stronie Księżyca. Jest to basen Biegun PoÅ‚udniowy – Aitken. Jego Å›rednica wynosi 2240 km a głębokość 13 km. NajwiÄ™kszymi kraterami znajdujÄ…cymi siÄ™ po widocznej stronie Księżyca sÄ… miÄ™dzy innymi: Imbrium, Serenitatis, Crisium i Nectaris.

Z Ziemi oprócz ciemniejszych miejsc sÄ… widoczne jaÅ›niejsze obszary, które sÄ… nazywane górami albo wyżynami. NajwiÄ™ksze pasma górskie po jasnej stronie Księżyca znajdujÄ… siÄ™ na obrzeżach wielkich kraterów. Góry księżycowe od ziemskich odróżnia fakt, że te pierwsze powstaÅ‚y w wyniku zderzeÅ„ kosmicznych a nie procesów tektonicznych.

Morzami księżycowymi nazywamy ciemne obszary, które sÄ… widoczne goÅ‚ym okiem na jasnej stronie Księżyca. SÄ… to strefy zestalonej magmy. Starożytni astronomowie wierzyli, że te miejsca sÄ… wypeÅ‚nione wodÄ….

Budowa wewnÄ™trzna zostaÅ‚a odtworzona przez uczonych na podstawie drgaÅ„ powierzchni zmierzonych przez sejsmometry zostawione w czterech miejscach przez astronautów. Skorupa Księżyca ma od 60 do 100 km gruboÅ›ci. W skÅ‚ad skorupy wchodzÄ…: WÄ™giel, Tlen, Sód, Magnez, Glin, Krzem, Siarka i Cynk. Niżej znajduje siÄ™ warstwa skaÅ‚ staÅ‚ych majÄ…ca grubość 1000 km. Poniżej znajduje siÄ™ ciepÅ‚e, częściowo pÅ‚ynne jÄ…dro.

Naturalny ziemski satelita ma zewnÄ™trzne pole magnetyczne. Jego natężenie wynosi od 1 do 100 nanotesli, czyli pole magnetyczne na Ziemi jest ponad 100 razy silniejsze. Pole magnetyczne Księżyca nie ma charakteru dipolarnego. Po stwierdzeniu tych cech naukowcy uznali, że gÅ‚ównym źródÅ‚em pola nie jest jÄ…dro a skorupa.

Natężenie pola grawitacyjnego naukowcy obliczyli na podstawie obserwacji sygnaÅ‚ów radiowych, które byÅ‚y wysyÅ‚ane przez orbitujÄ…ce dookoÅ‚a Księżyca satelity. Pole grawitacyjne na Księżycu charakteryzuje wystÄ™powanie miejsc o zwiÄ™kszonej grawitacji. SÄ… to tak zwane maskony. ÅšwiadczÄ… one o tym, że pod powierzchniÄ… Księżyca wystÄ™pujÄ… substancje o gÄ™stoÅ›ci wiÄ™kszej niż otoczenie.


Mapa widocznej strony Księżyca


Widoczna strona Księżyca,  Niewidoczna strona Księżyca

Księżyc krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ Ziemi z zachodu na wschód. Zawsze widzimy tÄ… samÄ… stronÄ™ Księżyca, gdyż obraca siÄ™ on wokóÅ‚ wÅ‚asnej osi w tym samym tempie, w jakim obiega ZiemiÄ™. Zjawisko to nazywane jest tzw. synchronicznÄ… rotacjÄ…. Druga strona Księżyca zostaÅ‚a poznana dopiero za poÅ›rednictwem zdjęć wykonanych przez sondy kosmiczne.

Księżyc nie świeci własnym światłem lecz odbitym światłem słonecznym. Z tego powodu oświetlona jest zawsze tylko jedna połowa. Ruchowi Księżyca towarzyszy zjawisko faz (kwadr).

Jak sama nazwa wskazuje, występują cztery kwadry:

Nów (1)

obszar widoczny z ziemi jest nie oÅ›wietlony. Po tej fazie księżyca zaczyna przybywać. Przybiera on ksztaÅ‚t coraz grubszego rogalika. Zaczyna coraz później wschodzić z rana, za to coraz później zachodzi wieczorem.

Pierwsza kwadra (3)

widoczna jest wschodnia poÅ‚owa tarczy. NastÄ™puje po okoÅ‚o tygodniu od nowiu. W trakcie tej fazy prosta Księżyc – Ziemia ustawiona jest pod kÄ…tem 90° do prostej Ziemia – SÅ‚oÅ„ce.

Pełnia (5)

widoczna jest caÅ‚a tarcza. NastÄ™puje po okoÅ‚o tygodniu od pierwszej kwadry, kiedy Księżyc znajduje siÄ™ po przeciwnej stronie niż SÅ‚oÅ„ce, jednak Księżyc jest nachylony do pÅ‚aszczyzny ekliptyki w taki sposób, że Ziemia go nie przysÅ‚ania. Naturalny satelita ziemski wschodzi o zachodzie SÅ‚oÅ„ca a zachodzi o wschodzie.

Ostatnia kwadra (7)

widoczna jest zachodnia połowa tarczy. Księżyc wschodzi i zachodzi 6 godzin przed Słońcem.

 

Jeden obieg Ziemi zajmuje Księżycowi 27 dni, 7 godzin i 43 minuty. Jest to tak zwany miesiąc syderyczny czyli gwiazdowy. Miesiącem synodycznym nazywamy czas jaki upływa od jednej takiej samej fazy do drugiej. Jest to 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy.


Księżyc w poszczególnych kwadrach widziany z Ziemi

Zaćmienie księżyca

Zaćmienia występują kiedy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w jednej linii.

- stożek cienia caÅ‚kowitego jest to miejsce geometryczne punktów znajdujÄ…cych siÄ™ po innej stronie Ziemi niż SÅ‚oÅ„ce, z których wcale nie widać SÅ‚oÅ„ca
- stożek póÅ‚cienia jest to miejsce geometryczne punktów z perspektywy, których część SÅ‚oÅ„ca jest widoczna a część zasÅ‚oniÄ™ta przez ZiemiÄ™.

Całkowite zaćmienie zachodzi wtedy gdy Księżyc obiegający Ziemię przejdzie przez cały stożek cienia całkowitego Ziemi. Podczas tego zjawiska promienie słoneczne przez jakiś czas nie dochodzą do powierzchni naturalnego satelity Ziemi. W tym czasie jego płaszczyzna jest ciemna i niewidoczna z Ziemi. Całkowite zaćmienia są możliwe dzięki temu, że kątowe rozmiary Księżyca i Słońca są prawie takie same. W prawdzie średnica Księżyca jest prawie 400 razy mniejsza od średnicy słońca to jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi.

Natomiast jeśli tylko część Satelity przejdzie przez stożek cienia całkowitego zachodzi zjawisko zaćmienia częściowego.

Zaćmienie póÅ‚cieniowe nastÄ™puje w momencie, w którym Księżyc przesunie siÄ™ przez stożek póÅ‚cienia Ziemi.

Zaćmienia Księżyca maksymalnie trwają 1 godzinę i 40 minut. Występują podczas pełni Księżyca.

Powszechnie twierdzi się, że zaćmienia Księżyca występują częściej niż zaćmienia Słońca. Jest to jednak nieprawda. Naukowcy obliczyli że pomiędzy 1207 r. p.n.e. a 2162 r. n.e. ( 3369 lat) wypadnie 8000 zaćmień Słońca oraz 5200 zaćmień Księżyca, czyli średnio 3 zaćmienia Słońca wypadają na 2 zaćmienia Księżyca. W ciągu jednego roku zdarzają się 2 do 4 zaćmień Słońca. Natomiast jeśli chodzi o zaćmienia Księżyca to w ciągu roku maksymalnie mogą wystąpić 3 zaćmienia. Jednak może się zdarzyć i tak że w danym roku nie wystąpi ani jedno zaćmienie, nawet częściowe. Jest to spowodowane faktem, że zaćmienie Księżyca widać tylko tam gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem.

Najbliższe caÅ‚kowite zaćmienie Księżyca w Polsce wystÄ…pi 21 grudnia 2010 roku, jednak Księżyc zajdzie w trakcie trwania zjawiska wiÄ™c bÄ™dziemy mieli szansÄ™ obserwować tylko poczÄ…tek zaćmienia. Natomiast już 6 sierpnia 2009 roku bÄ™dzie widać zaćmienie póÅ‚cieniowe podczas, którego nastÄ…pi maÅ‚o widoczne zmniejszenie blasku księżyca. NastÄ™pne bÄ™dzie pÅ‚ytkie zaćmienie częściowe 31 grudnia 2009 roku.


Zaćmienie Księżyca widziane w Leeds w Anglii 3 marca 2007 roku.


Całkowite zaćmienie Księżyca umożliwia zobaczenie większej ilości gwiazd na niebie.


Całkowite zaćmienie Księżyca nad Melbourne w Australii z 28 sierpnia 2007 roku.

Pomimo, że księżyc znajduje siÄ™ 400 000 km od naszej planety to i tak pomiÄ™dzy nimi wystÄ™puje grawitacja. To wÅ‚aÅ›nie ona sprawia, że na Ziemi wystÄ™pujÄ… pÅ‚ywy. PÅ‚ywy sÄ… to przypÅ‚ywy i odpÅ‚ywy wody w oceanach. Na to zjawisko ma również poÅ›redni wpÅ‚yw SÅ‚oÅ„ce, jednak jest ono o tyle oddalone od Ziemi, że odgrywa raczej niewielkÄ… rolÄ™. Jednak najwiÄ™ksze pÅ‚ywy sÄ… odnotowywane w czasie kiedy Księżyc i SÅ‚oÅ„ce znajdujÄ… siÄ™ w jednej linii w stosunku do Ziemi, a wiÄ™c kiedy ich siÅ‚a oddziaÅ‚ywania jest najwiÄ™ksza, tak zwane pÅ‚ywy syzygijne. Analogicznie do tego najniższe pÅ‚ywy sÄ… notowane wtedy gdy Ziemia, Księżyc i SÅ‚oÅ„ce tworzÄ… wzglÄ™dem siebie kÄ…t prosty, sÄ… to tak zwane pÅ‚ywy kwadrowe.

Zjawisko pÅ‚ywów po raz pierwszy w matematyczny sposób opisaÅ‚ w 1687 Isaac Newton. Mimo, że na BaÅ‚tyku zjawisko pÅ‚ywów jest prawie nie zauważalne, to na oceanach poziom wody zmienia siÄ™ dwa razy dziennie nawet o kilkanaÅ›cie metrów. Rekord zostaÅ‚ zanotowany w Nowej Szkocji w Kanadzie gdzie zmiana poziomu wody dochodzi do 15 metrów.

WystÄ™powanie pÅ‚ywów potwierdza prawo powszechnego ciążenia sformuÅ‚owane przez Isaaca Newtona, które mówi nam, że dwa ciaÅ‚a przyciÄ…gajÄ… siÄ™ siłą wprost proporcjonalnÄ… do iloczynu ich mas a odwrotnie proporcjonalnÄ… do kwadratu ich odlegÅ‚oÅ›ci.

Wody znajdujÄ…ce siÄ™ bliżej miejsca górowania Księżyca sÄ… mocniej przyciÄ…gane niż te znajdujÄ…ce siÄ™ po przeciwnej stronie. W miejscach mocniej przyciÄ…ganych powstaje tak zwana wysoka woda.

Ruch obrotowy Ziemi w ciÄ…gu doby sprawia, że przypÅ‚ywy powtarzajÄ… siÄ™ w rytmie póÅ‚ dobowym. PrzypÅ‚ywy zdarzajÄ… siÄ™ co 12 godzin i 25 minut.
Nie tylko przypÅ‚ywy i odpÅ‚ywy sÄ… skutkami pÅ‚ywów. PÅ‚ywy powodujÄ… też niewielkie zmiany w gÄ™stoÅ›ci atmosfery ziemskiej oraz odksztaÅ‚cenia rzÄ™du kilku centymetrów w skorupie ziemskiej.

Innym, poÅ›rednim skutkiem takich oddziaÅ‚ywaÅ„ jest poÅ‚ożenie jÄ…dra Księżyca. Jest ono przesuniÄ™te w kierunku Błękitnej Planety, gdyż po stronie zwróconej w kierunku Ziemi grubość jego skorupy wynosi 60 km a po przeciwnej stronie 100 km.


PrzypÅ‚yw w 15 minut, Brunsbüttel


3-4 mld lat temu, kiedy księżyc znajdowaÅ‚ siÄ™ 150 000 km od Ziemi pÅ‚ywy znacznie silniej oddziaÅ‚ywaÅ‚y znacznie mocniej na ówczesne oceany.

Prawa Cassiniego są to trzy prawa dotyczące ruchu orbitalnego Księżyca sformułowane przez francuskiego astronoma włoskiego pochodzenia Giovanni Cassiniego. Zakładają one:

  • Księżyc obraca siÄ™ dookoÅ‚a wÅ‚asnej osi ze stałą prÄ™dkoÅ›ciÄ… kÄ…towÄ…. Czas obiegu Ziemi jest równy czasowi jego obrotu wokóÅ‚ wÅ‚asnej osi a kierunek obracania jest zgodny z kierunkiem obiegu dookoÅ‚a Ziemi czego skutkiem jest to, że zawsze widzimy tylko jednÄ… stronÄ™ Księżyca
  • Księżyc ma staÅ‚e nachylenie ekliptyki do swojego równika
  • OÅ› obrotu i oÅ› orbity sÄ… poÅ‚ożone na jednej pÅ‚aszczyźnie razem z osiÄ… ekliptyki

 

Bibliografia:

  1. Astronomia i Wszechświat wyd. Muza SA
  2. Kosmos wyd. Glob
  3. www.fazyksiezyca.zkv.pl
  4. www.wikipedia.pl
  5. www.nauticalissues.com
  6. www.dracul.kill.pl
  7. www.eclipse.gsfc.nasa.gov
  8. www.kosmodopalacz.info
  9. www.encyklopedia.pwn.pl
  10. www.tk.pl/astro/ksiezyc/index1.htm

 

Autor: Magdalena Urbańska


Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl

Posiadasz materiały do matury, które mogą się przydać innym maturzystom?
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl

Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @

Podobne materiały: