Modele wszechświata
SpomiÄ™dzy czterech oddziaÅ‚ywaÅ„ podstawowych, grawitacja jest uważana za jedynÄ… która odgrywa ważnÄ… rolÄ™ na odlegÅ‚oÅ›ciach astronomicznych. Ponieważ każda masa przyciÄ…ga grawitacyjnie, jej efekt gromadzi siÄ™ dla dużych obiektów. W oddziaÅ‚ywaniu elektromagnetycznym taki efekt nie wystÄ™puje, gdyż różnoimienne Å‚adunki bez problemów łączÄ… siÄ™ w neutralnie elektrycznie obiekty i dlatego też duże obiekty nigdy nie majÄ… istotnego sumarycznego Å‚adunku. Dwa pozostaÅ‚e oddziaÅ‚ywania, silne i sÅ‚abe, posiadajÄ… tak maÅ‚y zasiÄ™g, że odgrywajÄ… istotnÄ… rolÄ™ tylko na odlegÅ‚oÅ›ciach subatomowych.
Ponieważ grawitacja speÅ‚nia kluczowÄ… rolÄ™ w tworzeniu siÄ™ wszechÅ›wiata, skrupulatne okreÅ›lenie jego historii i przyszÅ‚oÅ›ci wymaga dokÅ‚adnej teorii jÄ… okreÅ›lajÄ…cej. NajlepszÄ… obecnie znanÄ… nam teoriÄ… grawitacji jest ogólna teoria wzglÄ™dnoÅ›ci autorstwa Alberta Einsteina. Do dnia dzisiejszego wszelkie przeprowadzone doÅ›wiadczenia sÄ… zgodne z jej przewidywaniami. Mamy jednak bardzo niewielkie perspektywy przeprowadzania eksperymentów na kosmologicznych odlegÅ‚oÅ›ciach, istnieje możliwość że nie jest ona w takich warunkach odpowiednia. Nie istniejÄ… inne dane które mogÅ‚yby ewentualnie jÄ… wykluczyć.
Teoria wzglÄ™dnoÅ›ci daje zestaw nieliniowych równaÅ„ różniczkowych czÄ…stkowych dla tensora metrycznego czasoprzestrzeni. SÄ… to równania Einsteina. Parametrami tych wyliczeÅ„ jest rozÅ‚ożenie masy i energii oraz pÄ™du we wszechÅ›wiecie, a ich rozwiÄ…zaniem, ksztaÅ‚t wszechÅ›wiata. Ze wzglÄ™du jednak na brak możliwoÅ›ci obserwacji, nie wyznaczyć tych wielkoÅ›ci dla odlegÅ‚ych rejonów wszechÅ›wiata. Dlatego też modele kosmologiczne tworzy siÄ™ w oparciu o zasadÄ™ kosmologicznÄ…, mówiÄ…cÄ… że w dużych skalach wszechÅ›wiat zostaje jednorodny i izotropowy. ZakÅ‚ada siÄ™ wiÄ™c, że grawitacyjny efekt materii rozmieszczonej we wszechÅ›wiecie jest jednaki do wywoÅ‚ywanego przez pyÅ‚ o tej samej Å›redniej gÄ™stoÅ›ci, rozsiany równomiernie w przestrzeni. ZaÅ‚ożenie to pozwala dość Å‚atwo rozwiÄ…zać równania Einsteina i prognozować przyszÅ‚ość oraz odkrywać przeszÅ‚ość wszechÅ›wiata w kosmologicznych skalach czasowych.
Równania Einsteina zawierajÄ… stałą kosmologicznÄ… (Λ), która okreÅ›la gÄ™stość energii pustej przestrzeni. W zależnoÅ›ci od znaku, staÅ‚a kosmologiczna może gdy jest ujemna, zwalniać lub przyspieszać gdy jest dodatnia, rozszerzanie siÄ™ wszechÅ›wiata. Pomimo tego, że wielu fizyków, z Einsteinem na czele, zakÅ‚adaÅ‚o że Λ ma wartość zerowÄ…, ostatnie badania supernowych podajÄ…, że ekspansja wszechÅ›wiata rzeczywiÅ›cie przyspiesza. Istnieje obecnie kilka możliwych wyjaÅ›nieÅ„ tego zjawiska. Jednym z nich jest dodatnia wartość Λ[.
Ogólna teoria wzglÄ™dnoÅ›ci pozwala na stworzenie wielu możliwych modeli wszechÅ›wiata. SpomiÄ™dzy nich za wiodÄ…cy uważa siÄ™ ten, który najlepiej odpowiada danym obserwacyjnym. Obecnie najważniejsze te dane to:
- wspóÅ‚dziaÅ‚anie odlegÅ‚oÅ›ci i przesuniÄ™cia ku czerwieni odlegÅ‚ych galaktyk
- izotropowość mikrofalowego promieniowania tła.
Pierwsza obserwacja jest tÅ‚umaczona przez powiÄ™kszanie siÄ™ przestrzeni. WedÅ‚ug teorii wzglÄ™dnoÅ›ci, w miarÄ™ rozszerzania wszechÅ›wiata, dÅ‚ugość fali każdego fotonu powoli wzrasta, co zmniejsza przy tym jego energiÄ™. Tym samym im dÅ‚użej dany foton istnieje, tym bardziej jest przesuwany ku czerwieni. Pierwotna nukleosynteza wyjaÅ›nia stosunek iloÅ›ci pierwiastków. Wraz z rozszerzaniem siÄ™ wszechÅ›wiata, energia promieniowania maleje szybciej niż energia materii. Można z tego wnioskować że choć obecnie wiÄ™kszość energii ma postać materii, w przeszÅ‚oÅ›ci wiÄ™ksza część byÅ‚a w postaci promieniowania. Rozszerzanie byÅ‚o efektem spadku temperatury tego promieniowania. W koÅ„cu czÄ…stki elementarne mogÅ‚y zacząć siÄ™ łączyć w coraz wiÄ™ksze struktury. W poczÄ…tkowym okresie dominacji materii powstaÅ‚y protony oraz neutrony, które potem kumulowaÅ‚y siÄ™ w jÄ…dra atomowe. Materia wszechÅ›wiata skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ wtedy gÅ‚ównie z gorÄ…cej, gÄ™stej plazmy, zÅ‚ożonej z elektronów, neutrin i jÄ…der atomowych. Po wystarczajÄ…cym ostygniÄ™ciu, elektrony i jÄ…dra złączyÅ‚y siÄ™ w atomy, co sprawiÅ‚o że wszechÅ›wiat zostaÅ‚ przezroczysty dla Å›wiatÅ‚a. Ten moment byÅ‚ źródÅ‚em promieniowania tÅ‚a obserwowanego w dniach dzisiejszych.
Model ten nie wyjaÅ›nia dlaczego promieniowanie tÅ‚a ma prawie jednakÄ… temperaturÄ™ we wszystkich obszarach nieba, skoro dociera do nas z miejsc, które nigdy nie miaÅ‚y ze sobÄ… stycznoÅ›ci, biorÄ…c pod uwagÄ™ chociażby problem horyzontu. Postuluje siÄ™, że przyczynÄ… jest inflacja kosmologiczna, która pojawiÅ‚a siÄ™ w ciÄ…gu pierwszych 10−35 sekund istnienia WszechÅ›wiata i powiÄ™kszyÅ‚a jego objÄ™tość minimum 1026 razy. Obecnie nie jest jednak znany proces fizyczny, który mógÅ‚by takie zjawisko wywoÅ‚ać.
ZdjÄ™cie przestawia SondÄ™ Cassini. Jest to artystyczna wersja testowania teorii wzglÄ™dnoÅ›ci. SygnaÅ‚y radiowe przesyÅ‚ane pomiÄ™dzy sondÄ… a ZiemiÄ… sÄ… opóźniane przez zakrzywienie linii przekazu, spowodowane miejscem umieszczenia SÅ‚oÅ„ca.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cassini-science-br.jpg&filetimestamp=20060225182757
Zgodnie z teoriÄ… Alberta Einsteina, w silnym polu grawitacyjnym czas pÅ‚ynie wolniej niż w sÅ‚abym. W polu tym wszystkie przemiany polegajÄ… spowolnieniu. Nazywane jest to dylatacjÄ… czasu. Z punktu widzenia obserwatora, silne pola grawitacyjne powodujÄ… zmianÄ™ geometrycznych wÅ‚asnoÅ›ci przestrzeni, co oznacza, że np. suma kÄ…tów w trójkÄ…cie nie jest równa 180 stopniom. Czas i przestrzeÅ„ tworzÄ… krzywiÄ…cÄ… siÄ™ czterowymiarowÄ… "czasoprzestrzeÅ„". SiÅ‚a grawitacji na powierzchni gwiazdy osiÄ…ga nieskoÅ„czonÄ… wartość, a gdy rozmiary ciaÅ‚a zbliżajÄ… siÄ™ do promienia grawitacyjnego, grawitacja zmierza ku nieskoÅ„czonoÅ›ci. Wtedy nie może zostać zrównoważona przez skoÅ„czone ciÅ›nienie i ciaÅ‚o nieuchronnie musi siÄ™ zapaść do Å›rodka, co prowadzi do powstania tkz. czarnej dziury. W jej okolicy czas zaczyna biec coraz wolniej. Czarne dziury nie sÄ… wieczne, ponieważ mogÄ… one wyparowywać w wyniku procesów kwantowych, które zachodzÄ… w silnych polach grawitacyjnych. W próżni przestrzeÅ„ zawiera nienarodzone wirtualne czÄ…stki i antyczÄ…stki. JeÅ›li nie jest im dana żadna energia, nie mogÄ… siÄ™ one stawać realnymi czÄ…stkami. Po skurczeniu siÄ™ naÅ‚adowanego elektrycznie ciaÅ‚a i powstaniu czarnej dziury pole elektryczne ulega takiemu wzmocnieniu, że zaczynajÄ… tworzyć siÄ™ pary elektronów, czyli pozytony. Kreacja par przez pole elektryczne jest realna również bez udziaÅ‚u czarnej dziury. Wtedy jednak pole musi jednak zostać wzmocnione.
Bibliografia:
- Vademecum Matura 2009 Operon, Stasiak Janusz, Zaniewicz Zbigniew
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Wybuch
- http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/wszech%C5%9Bwiat_i_cia%C5%82a_niebieskie/15613-wielki_wybuch_czyli_powstanie_wszech%C5%9Bwiata.html
- http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/wszech%C5%9Bwiat_i_cia%C5%82a_niebieskie/15613-wielki_wybuch_czyli_powstanie_wszech%C5%9Bwiata.html
- http://www.sciaga.pl/tekst/57455-58-wszechswiat_powstanie_i_budowa
- http://wapedia.mobi/pl/Wszech%C5%9Bwiat
- http://wapedia.mobi/pl/Wszech%C5%9Bwiat?t=4.
- http://www.astronomia.biz.pl/czarnedziury.html
Autor: Karolina Kreczmańska
Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl
Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @