Król Edyt - tragiczna koncepcja losu ludzkiego

Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Sofokles

Sofokles żyÅ‚ w latach 496- 409 r p.n.e. Jego utwory to: „Król Edyp”, „Edyp z Kolonos”, „Elektra”.

InspiracjÄ… tworzenia tragedii przez Sofoklesa byÅ‚y mity. Sofokles oprócz tworzenia tragedii aktywnie uczestniczyÅ‚ w życiu publicznym (byÅ‚ strategiem, zajmowaÅ‚ sie sprawami wojskowymi Aten, pracowaÅ‚ nad reformÄ… kodeksu – Konstytucji ateÅ„skiej)

Sofokles jest również uważany za reformatora teatru greckiego:

  • wprowadziÅ‚ 3 aktora na scenÄ™ ograniczajÄ…c rolÄ™ chóru
  • zwiÄ™kszyÅ‚ ilość czÅ‚onków chóru z 12 osób na 15
  • WprowadziÅ‚ dekoracje sceniczne

Opowiadana historia na scenie miała budzić litość lub trwogę.

Litość – gdy Å›ledziÅ‚o siÄ™ dzieje kogoÅ› cierpiÄ…cego niewinnie

TrwogÄ™ – gdy dostrzegaÅ‚o siÄ™ podobieÅ„stwo losów bohatera i wÅ‚asnych.

To poÅ‚Ä…czenie dwóch uczuć miaÅ‚o dać widzowi duchowe oczyszczenie - KATARSIS

Król Edyp

Akcja tragedii zawiÄ…zuje siÄ™ w momencie kiedy mieszkaÅ„cy Teb szukajÄ… u Edypa ratunku, kiedy miasto nawiedza zaraza. TebaÅ„czycy uważali króla Edypa za swego zbawcÄ™ i dobroczyÅ„cÄ™. Edyp wie, że zaraza jest wynikiem gniewu bogów, ale nie rozumie przyczyny tego gniewu. Postanawia poradzić siÄ™ wyroczni delfickiej, do której wysÅ‚aÅ‚ swego szwagra Kreona.

Kreon przynosi wieÅ›ci budujÄ…ce: TebaÅ„czycy odzyskajÄ… spokój, wystarczy za zostanie ukarany zabójca Lajosa. Edyp zapowiada Å›ledztwo, które ma doprowadzić do ujawnienia winnego i należytego ukarania zbrodniarza.

Wydaje zarzÄ…dzenie obowiÄ…zujÄ…ce wszystkich bez wyjÄ…tku:

  • zabójcy nie wolno przebywać w Tebach
  • nie wolno mu uczestniczyć w obrzÄ™dach religijnych
  • nie może on kontaktować sie z mieszkaÅ„cami Teb

Kolejne części tragedii oddajÄ… przebieg Å›ledztwa, które Edyp prowadzi przeciwko sobie. Na proÅ›bÄ™ ludu zwraca siÄ™ o pomoc w rozwikÅ‚aniu zagadki niewidomego Terezjasza (zna on przeszÅ‚ość i przyszÅ‚ość. Starzec opiera siÄ™ przed wyjawieniem prawdy, co budzi gniew Edypa. W koÅ„cu Terezjasz wskazuje winnego w jego osobie (Edypa) co wzbudza w mieszkaÅ„cach Teb ogromne przerażenie. Edyp niedowieża że mógÅ‚by być zbrodniarzem, woli myÅ›leć że staÅ‚ siÄ™ ofiarÄ… spisku żądnego wÅ‚adzy Kreona.

Wkrótce do Teb przybywa posÅ‚aniec z Koryntu z wiadomoÅ›ciÄ… o Å›mierci króla i królowej Koryntu. Edyp ma zostać królem Koryntu. PosÅ‚aniec również opowiada o dziejach Edypa zwiÄ…zanych z pobytem w Koryncie. Jokasta zamiera z przerażenia, gdy sÅ‚yszy historiÄ™ o dziejach Edypa.

Dążenia Edypa do wyjaÅ›nienia kim byÅ‚ zabójca Lajosa koÅ„czÄ… siÄ™ katastrofÄ…, osobista klÄ™skÄ… życiowÄ… bohatera.

Edyp jest Å›wiadkiem samobójczej Å›mierci Jokasty. Prosi Kreona by zaopiekowaÅ‚ siÄ™ jego dziećmi, szczególnie dziewczynkami. W akcie rozpaczy wyÅ‚upuje sobie oczy, wdziewa żebracze szaty i przeklinajÄ…c swój los opuszcza Teby.

Kreacja bohatera "Króla Edypa"

Edyp za wszelkÄ… cenÄ™ chce żyć dobrze i uczciwie. Nienawidzi grzechu i stara siÄ™ go unikać. Wie że pisane sÄ… mu zbrodnia i przekleÅ„stwo, ale próbuje wziąć los w swoje rÄ™ce i przeciwstawić siÄ™ wyrokom boskim.

Jego zachowanie pokazuje jakie byÅ‚y poglÄ…dy starożytnych greków na temat kondycji ludzkiej egzystencji :

  • czÅ‚owiek nie jest wolny, nie jest w stanie sam ksztaÅ‚tować swojego życia
  • jego los leży w rÄ™kach boskich, wyroki boskie sÄ… nieodwoÅ‚alne, próby przeciwstawienia siÄ™ woli boskiej rodzÄ… gniew bogów i tragizm czÅ‚owieka
  • wybitna jednostka kierujÄ…ca siÄ™ szlachetnymi pobutkami jest skazana na klÄ™skÄ™ w starciu z siÅ‚ami wyższymi.
  • czÅ‚owiek Å›ciÄ…ga na siebie gniew bogów nawet wtedy gdy dopuszcza siÄ™ winy tragicznej(to taka która wypÅ‚ywa z intencji popeÅ‚nienia zÅ‚a)

Dzieje nieszczÄ™snego króla Teb ilustrujÄ… czym jest ironia tragiczna (sytuacja w której jest siÄ™ zarówno winowajcÄ… i ofiarÄ…)

Wszystkie czyny Edypa wbrew jego woli i świadomości pchają go do klęski.

Z tego wynika że człowiek jest bezradny wobec fatum (przeznaczenie), mimo że wkłada wiele wysiłku w uniknięcie zła. Wszystko co robi obraca się przeciwko niemu.

UWAGA! Notatka w trakcie rozwoju. Masz więcej wiadomości? Dopisz w komentarzu.

Autor: Beata Kochańska

Posiadasz materiały do matury, które mogą się przydać innym maturzystom?
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl

Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @

Podobne materiały: