Budowa atmosfery
Atmosfera jest to powÅ‚oka gazowa Ziemi skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z azotu, który stanowi 78.09%, tlenu 20.09% jak i również z gazów szlachetnych np. argonu, helu, kryptonu, ksenonu oraz tlenków azotu, siarki, wÄ™gla i ozonu. Poza wymienionymi gazami atmosfera zawiera domieszki gazowe, ciekÅ‚a i staÅ‚e. Do najważniejszych należą para wodna, której zawartość waha siÄ™ od 0 do 4%. Domieszki ciekÅ‚e i staÅ‚e nazywane sÄ… aerozolami atmosferycznymi. Bardzo czÄ™sto sÄ… to pyÅ‚y pochodzenia naturalnego np. pyÅ‚y wulkaniczne, glebowe, pyÅ‚ki roÅ›lin, również pochodzenia antropogenicznego: pyÅ‚y przemysÅ‚owe, komunikacyjne. SkÅ‚ad chemiczny atmosfery ulega zmianom wraz z wysokoÅ›ciÄ…. W dolnej części przeważajÄ… gazy ciężkie- azot, tlen. W górnej części atmosfery wiÄ™cej jest gazów lżejszych- hel i wodór.
W atmosferze zawarty jest dwutlenek wÄ™gla, pochodzÄ…cy miÄ™dzy innymi ze spalania paliw kopalnych, jest on odpowiedzialny za efekt cieplarniany jednoczeÅ›nie jest on niezbÄ™dny do fotosyntezy roÅ›lin. Dwutlenek wÄ™gla przepuszcza promieniowanie sÅ‚oneczne, lecz pochÅ‚ania dÅ‚ugofalowe promieniowanie powierzchni Ziemi i wypromieniowuje je zarówno w przestrzeÅ„ miÄ™dzyplanetarnÄ… jak i w kierunku powierzchni Ziemi, co prowadzi do podwyższenia jej temperatury.
Na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje para wodna, której ilość zmienia siÄ™ w zależnoÅ›ci od miejsca i pory roku. Ponadto w powietrzu znajdujÄ… siÄ™ aerozole, czyli substancje staÅ‚e i ciekÅ‚e, jak np. pyÅ‚ki roÅ›lin, bakterie, popioÅ‚y, czÄ…steczki soli, sadza itp. WystÄ™pujÄ… one a troposferze.
Warstwy atmosfery
Troposfera
Jest to najniższa warstwa, stykajÄ…ca siÄ™ z powierzchniÄ… Ziemi. Na wysokoÅ›ci 6-8 km nad biegunami przebiega jej górna powierzchnia, a w strefie miÄ™dzyzwrotnikowej na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 17 km. PrzyczynÄ… zróżnicowanej gruboÅ›ci tej warstwy jest dziaÅ‚ajÄ…ca siÅ‚a odÅ›rodkowa oraz różnica w ogrzewaniu siÄ™ obszarów znajdujÄ…cych siÄ™ w skrajnych szerokoÅ›ciach geograficznych. Wraz z wysokoÅ›ciÄ… temperatura spada, przeciÄ™tnie o 0.65oC na 100 m i w górnej części osiÄ…ga -50oC. Przypuszczalnie w troposferze znajduje siÄ™ 80% caÅ‚ej masy powietrza, a do wysokoÅ›ci 5 km jest jej poÅ‚owa.
RozkÅ‚ad temperatury w troposferze ksztaÅ‚tuje siÄ™ w gÅ‚ównej mierze pod wpÅ‚ywem promieniowania i konwekcyjnego przenoszenia ciepÅ‚a z powierzchni Ziemi nagrzanej przez SÅ‚oÅ„ce. W warstwie tej znajduje siÄ™ wiÄ™ksza część powietrza atmosferycznego i prawie caÅ‚a para wodna. DziÄ™ki poziomym i pionowym ruchom powietrze w troposferze jest nieustannie mieszane, co wywoÅ‚uje różne procesy i zjawiska atmosferyczne oraz sprawia, że warstwa ta ma decydujÄ…ce znaczenie w ksztaÅ‚towaniu pogody.
W troposferze zachodzÄ… wszelkie procesy pogodowe, które ksztaÅ‚tujÄ… klimat. Do wysokoÅ›ci okoÅ‚o 1-2 km , nastÄ™puje ogrzewanie, ochÅ‚adzanie i turbulencja.
Stratosfera
Powyżej troposfery znajduje siÄ™ warstwa przejÅ›ciowa, nazywana tropopauzÄ… (temperatura powietrza wynosi w niej okoÅ‚o -80oC w strefie miÄ™dzyzwrotnikowej, nad biegunami natomiast waha siÄ™ od -45oC do -65oC), nad którÄ… znajduje siÄ™ stratosfera. SiÄ™ga ona do okoÅ‚o 50 km nad powierzchniÄ… Ziemi. Gazy, z których skÅ‚ada siÄ™ w niej powietrze, zalegajÄ… poziomo i mieszajÄ… siÄ™ ze sobÄ…. Warstwa ta jest uboga w parÄ™ wodnÄ…. Do wysokoÅ›ci okoÅ‚o 25 km temperatura wynosi okoÅ‚o -55oC, powyżej nastÄ™puje wzrost temperatury do okoÅ‚o 0oC w górnej granicy.
W części stratosfery znajduje siÄ™ obszar o dużej zawartoÅ›ci ozonu, ozonosfera, wpÅ‚ywa ona na podwyższenie temperatury w skutek dokonujÄ…cych siÄ™ przemian tlenu w ozon, uwalniajÄ…cych ciepÅ‚o. Ozonosfera jest odpowiedzialna za pochÅ‚anianie niebezpiecznego dla życia promieniowania ultrafioletowego. WystÄ™pujÄ…ce w niej dziury ozonowe sÄ… obszarami o zmniejszonej koncentracji ozonu i sÄ… zwiÄ…zane ze wzrostem zawartoÅ›ci freonu w atmosferze. GórnÄ… granicÄ… stratosfery jest stratopauza (tak samo jak w przypadku tropopauzy jest to warstwa przejÅ›ciowa o staÅ‚ej temperaturze 0oC).
Mezosfera
KolejnÄ… warstwÄ… jest mezosfera, siÄ™gajÄ…ca do okoÅ‚o 85 km. Charakteryzuje siÄ™ spadkiem temperatury do -90oC w jej górnej warstwie. Od góry jest ograniczona mezupauzÄ….
Termosfera
Nad mezosferÄ… znajduje siÄ™ termosfera, jej górna granica jest trudna do ustalenia, prawdopodobnie siÄ™ga do wysokoÅ›ci 500 km. Cechuje siÄ™ dużym wzrostem temperatury do 1500oC na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 400 km, co zwiÄ…zane jest z pochÅ‚anianiem promieniowania sÅ‚onecznego przez czÄ…stkowy tlen i azot.
Jej dolnÄ… częściÄ… jest jonosfera, zachodzi tam podwyższona jonizacja powietrza, również ma swój udziaÅ‚ w rozprzestrzenianiu siÄ™ fal elektromagnetycznych. To wÅ‚aÅ›nie tu zachodzi powstawanie zorzy polarnej na skutek Å›wiecenia zjonizowanych atomów tlenu i azotu. ZewnÄ™trznÄ… warstwÄ… atmosfery jest egzosfera, jest ona niestety bardzo sÅ‚abo zbadana. Jej charakterystycznÄ… cechÄ… jest silne rozrzedzenie powietrza, a temperatura spada do -273oC. SiÄ™ga ona prawdopodobnie do 2000 km. Powyżej niej odkryto koronÄ™ ziemskÄ… (geokoronÄ™), zÅ‚ożonÄ… z atomów wodoru, siÄ™gajÄ…cÄ… do wysokoÅ›ci 20 000 km. Należy pamiÄ™tać, że wraz z wysokoÅ›ciÄ… maleje ciÅ›nienie atmosferyczne.
Bibliografia:
- PaweÅ‚ Libner i Gerard Stefaniak „ Geografia od A do Z”
- SÅ‚awomir Jaszczuk „Geografia Vademecum”
- Strony internetowe www.wikipedia.pl oraz www.poland.gov.pl www.chemia.dami.pl
- zdjęcia pobrane ze stron http://www.stronameteo.golonghorn.net/strona,wiedza/w_atmosfera.htm oraz http://www.iwiedza.net/encyklo/images/a/atmosfera1.jpg
Autor opracowania: Maciej Dadas
Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl
Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @