Pogoda, a samopoczucie człowieka

Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

CiÅ›nienie atmosferyczne oraz temperatura powietrza nie pozostajÄ… obojÄ™tne na samopoczucie i zdrowie czÅ‚owieka. Promieniowanie elektromagnetyczne o bardzo niskich czÄ™stotliwoÅ›ciach, które pojawia siÄ™ miÄ™dzy innymi w trakcie burzy ma bardzo silny wpÅ‚yw na nasze samopoczucie. TÅ‚umaczy siÄ™ to zbieżnoÅ›ciÄ… czÄ™stotliwoÅ›ci promieniowania w atmosferze z czÄ™stotliwoÅ›ciami bioprÄ…dów w organizmie czÅ‚owieka.

Wiatry fenowe, na przykÅ‚ad w naszym kraju, wiatr halny sÄ… zjawiskiem o niekorzystnym wpÅ‚ywie na organizm ludzki. Jest on ciepÅ‚y i suchy, o dużej prÄ™dkoÅ›ci i porywistoÅ›ci, powstajÄ…cy podczas przemieszczania siÄ™ mas powietrza przez Å‚aÅ„cuchy górskie. Pojawienie siÄ™ go zawsze powoduje nagłą zmianÄ™ wielu czynników meteorologicznych, wyzwalajÄ…c ujemne skutki w organizmie. Dlatego drażliwość ukÅ‚adu wegetatywnego zdrowych ludzi zależy od frontów atmosferycznych. Dzieje siÄ™ tak ponieważ spotykajÄ… siÄ™ ze sobÄ… dwie różne masy powietrza (np. polarnego, tropikalnego czy kontynentalnego). Na ogóÅ‚ nie mieszajÄ… siÄ™ ze sobÄ…, lecz stykajÄ…c siÄ™, tworzÄ… pÅ‚aszczyznÄ™ frontu. Skutkuje to szybkimi zmianami równoczeÅ›nie wielu parametrów meteorologicznych: wilgotnoÅ›ci, temperatury, prÄ™dkoÅ›ci i kierunku wiatru, stopienia i rodzaju zachmurzenia, widzialnoÅ›ci, stanu zanieczyszczenia, wystÄ™powania opadów itp.

Naukowcy zwrócili uwagÄ™ na zależność miÄ™dzy powstawaniem zaostrzeÅ„ choroby wieÅ„cowej oraz zawaÅ‚ów serca: zawaÅ‚y wystÄ™pujÄ… najczęściej jesieniÄ… i zimÄ…, rzadziej wiosnÄ…, a stosunkowo sporadycznie w czerwcu. TÅ‚umaczy siÄ™ to zaburzeniami mechanizmów termoregulacji oraz wzrostem lepkoÅ›ci krwi podczas przechodzenia chÅ‚odnych frontów atmosferycznych. Natomiast gwaÅ‚towne zmiany temperatury powietrza oraz pogoda niżowa z wilgotnym powietrzem i silnymi wiatrami sprzyjajÄ… zachorowaniom wirusowym. Obniża to  naturalnÄ… odporność organizmu, przyspiesza rozwój i szerzenie siÄ™ wirusów.

Wraz z nagÅ‚ym napÅ‚ywem chÅ‚odnego powietrza chorzy z astmÄ… oskrzelowÄ… częściej majÄ… napady dusznoÅ›ci. Nie obserwuje siÄ™ tego przy stopniowym spadku temperatury. Zaobserwowano również zależność miÄ™dzy wystÄ™powaniem udarów mózgu, a warunkami pogody. WyodrÄ™bniono trzy czynniki istotnie zwiÄ™kszajÄ…ce czÄ™stość wystÄ™powania udarów: obniżenie temperatury powietrza i wzrost ciÅ›nienia atmosferycznego w przeddzieÅ„ oraz wzrost wilgotnoÅ›ci powietrza w dniu zachorowania. Co siÄ™ tyczy chorych na nadciÅ›nienie tÄ™tnicze najbardziej narażeni sÄ… na zwyżki ciÅ›nienia podczas przechodzenia frontów chÅ‚odnych, na spadki zaÅ› – w ciepÅ‚ych porach roku i podczas frontów ciepÅ‚ych.

Niże atmosferyczne sprzyjajÄ… obniżeniu siÄ™ wartoÅ›ci ciÅ›nienia tÄ™tniczego zarazem u chorych z nadciÅ›nieniem, jak i u osób zdrowych. Dlatego dobrym sposobem radzenia sobie z niskim ciÅ›nieniem wywoÅ‚anym niżem atmosferycznym jest wypicie filiżanki kawy.

Bibliografia:

  1. Ziemia nasza planeta Nowa Era, Warszawa 1999
  2. Vademekum maturzysty geografia wyd. Zielona Sowa
  3. Åšwiat wiedzy, atmosfera.

Autor: Angelika Ferenc


Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl

Posiadasz materiały do matury, które mogą się przydać innym maturzystom?
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl

Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @

Podobne materiały: