Zdajesz maturÄ™ z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

KulÄ™ ZiemskÄ… dookoÅ‚a otacza warstwa atmosfery. W miarÄ™ oddalania siÄ™ od Ziemi warstwa ta stopniowo rzednie i w koÅ„cu zanika bez wyraźnej granicy. DziÄ™ki satelitom dowiedziono, że na wysokoÅ›ci ponad kilku tysiÄ™cy kilometrów znajduje siÄ™ jeszcze powietrze. Powietrze atmosferyczne jest mieszaninÄ… gazów. W przyziemnej warstwie atmosfery skÅ‚adniki suchego i czystego powietrza wystÄ™pujÄ… w iloÅ›ciach procentowych w stosunku do ogólnej objÄ™toÅ›ci powietrza.

Drugorzędne składniki powietrza

Do drugorzÄ™dnych skÅ‚adników powietrza zaliczamy, zajmujÄ…cych tylko 0,01% ogólnej objÄ™toÅ›ci, należą: neon, wodór, hel, krypton, ksenon, ozon, jod i inne. W przyziemnej warstwie atmosfery podane skÅ‚adniki suchego, czystego powietrza i przede wszystkim azot, tlen i gazy szlachetne wystÄ™pujÄ… praktycznie zawsze, w stosunku staÅ‚ym. Spowodowane jest to nieustajÄ…cym mieszaniem siÄ™ powietrza. Dużo wiÄ™kszym zmianom ulega jedynie zawartość dwutlenku wÄ™gla. Wykazuje ona wyraźny przebieg dobowy i roczny. Podczas dnia, w cieplejszej porze roku, stężenie dwutlenku wÄ™gla w okolicach powierzchni gleby maleje, a w nocy wzrasta. Minimum dzienne wywoÅ‚ane jest fotosyntezÄ… i turbulencyjnym mieszaniem siÄ™ powietrza rozrzedzajÄ…cym dwutlenek wÄ™gla w atmosferze. Maksimum nocne jest wynikiem braku fotosyntezy wÅ›ród roÅ›lin, nadal jednak trwa oddychanie, dopÅ‚ywowi tego gazu z gleby, a ponadto wystÄ™pujÄ…cej czÄ™sto stagnacji przygruntowej warstwy powietrza. ZimÄ…, w wyniku spadku natężenia w powietrzu, stężenie CO2 silnie wzrasta. Po rozpoczÄ™ciu wegetacji, gdy wykorzystywana jest wiÄ™ksza ilość dwutlenku wÄ™gla niż dostarcza go gleba, ilość tego gazu w atmosferze znacznie spada.

Powietrze atmosferyczne zawiera bardzo ważny skÅ‚adnik, którym jest para wodna, podobnie jak CO2, zaliczamy jÄ… do zmiennych skÅ‚adników atmosfery. Poza wymienionymi skÅ‚adnikami w powietrzu atmosferycznym znajdujÄ… siÄ™ produkty kondensacji pary wodnej oraz inne substancje przedostajÄ…ce siÄ™ do atmosfery ze źródeÅ‚ naturalnych lub na skutek dziaÅ‚alnoÅ›ci ludzkiej. Zaliczamy do nich substancje staÅ‚e, gazowe i ciekÅ‚e np.: pyÅ‚ pochodzenia organicznego i mineralnego, sól morska, zarodniki grzybów, bakterii, tlenki siarki, wÄ™gla, azotu fosforu, krople wody, kwas siarkowy itd. Wiele z nich, najbardziej pochodnych ze źródeÅ‚ sztucznych, silnie zanieczyszcza powietrze, szczególnie w okolicach dużych miast i obszarów przemysÅ‚owych.

 

Najważniejsze dla Nas i dla życia na całej Ziemie są: tlen, azot, dwutlenek węgla i para wodna.

Tlen

Gaz ten odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w życiu na Ziemi. Potrzebny jest bowiem w procesach utleniania i oddychania. W procesie oddychania zachodzi utlenianie zgromadzonych przez roÅ›liny i zwierzÄ™ta substancji organicznych, dziÄ™ki temu wytwarza siÄ™ energia dla wszystkich procesów życiowych. Zawartość tlenu w atmosferze, powietrzu zmniejsza siÄ™ w ciasnych, zamkniÄ™tych pomieszczeniach przepeÅ‚nionych ludźmi lub zwierzÄ™tami wzrasta tam natomiast stężenie CO2.

Brak tlenu jest Å›miertelny jeżeli jego zawartość w powietrzu spada poniżej 10 - 12%. Jakkolwiek zapasy tlenu sÄ… ciÄ…gle odnawiane dziÄ™ki zachodzÄ…cej fotosyntezie, to jednak coraz częściej mówi siÄ™ o postÄ™pujÄ…cych zmianach skÅ‚adu gazowego powietrza atmosferycznego, gÅ‚ównie o niedoborze tlenu, ze wzglÄ™du na rosnÄ…ce zużycie tego gazu w wielu procesach np. spalania. Tlen powietrza glebowego jest czynnikiem przyÅ›pieszajÄ…cym wietrzenie skaÅ‚ i mineraÅ‚ów, uczestniczy w mineralizacji zwiÄ…zków organicznych i wspóÅ‚dziaÅ‚a w procesie uruchamiania skÅ‚adników pokarmowych pobieranych przez korzenie roÅ›lin.

Å»ycie w stanie, w jakim istnieje obecnie, możliwe jest tylko dziÄ™ki zachodzÄ…cemu procesowi fotosyntezy. EnergiÄ… potrzebnÄ… do jego utrzymania jest Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne pochÅ‚aniane przez chlorofil (barwnik roÅ›lin) i zamieniane w cukier o nazwie glukoza, która natomiast przeksztaÅ‚ca siÄ™ w skrobiÄ™ i celulozÄ™.

Azot

Gaz chemicznie obojÄ™tny. RozcieÅ„cza tlen, zmniejszajÄ…c jego aktywność utleniajÄ…cÄ…. Wchodzi w skÅ‚ad dużej iloÅ›ci zwiÄ…zków organicznych. Dla roÅ›lin niezbÄ™dny jako skÅ‚adnik pokarmowy. Warunkuje syntezÄ™ substancji biaÅ‚kowych i powstawanie protoplazmy żywych komórek.

Bakterie brodawkowe roślin motylkowych zajmują się wiązaniem azotu atmosferycznego , dzięki czemu dostarczają im pokarm. W momencie obumarcia roślin motylkowych wraz z ich korzeniami do roztworu glebowego dostają się związki azotowe. W glebie bakterie wolno żyjące natychmiast wiążą azot, glonu i grzyby.

Azot który znajduje siÄ™ w atmosferze jest wykorzystywany przez czÅ‚owieka do tworzenia nawozów azotowych.

Dwutlenek węgla

Gaz ten jest cięższy w porównaniu do innych skÅ‚adników powietrza i dlatego gromadzi siÄ™ w pobliżu Ziemi. Mimo swojej niedużej objÄ™toÅ›ci, jakÄ… zajmuje w powietrzu, CO2 jest bardzo ważnym skÅ‚adnikiem atmosfery, a jest on tak ważny ponieważ uczestniczy w procesie fotosyntezy. O wyjÄ…tkowym znaczeniu CO2 dla roÅ›lin Å›wiadczy fakt, że wÄ™giel stanowi okoÅ‚o 45-50% ich suchej masy. LÄ…dowe roÅ›liny autotroficzne wytwarzajÄ… jak wiadomo substancjÄ™ organicznÄ… z CO2 atmosferycznego, wody i zwiÄ…zków mineralnych pobieranych z gleby. RoÅ›liny wodne wykorzystujÄ… CO2, które jest rozpuszczone w wodzie.

W procesie fotosyntezy wykorzystywane jest aż 1/5 ogólnej iloÅ›ci CO2 zawartego w powietrzu i wodzie. W wyniku spalania gaz ten dostaje siÄ™ do atmosfery - gÅ‚ównie wÄ™gla i ropy naftowej, procesów wulkanicznych, oddychania, a przede wszystkim z gleby, gdzie, powstaje w wyniku rozkÅ‚adu zwiÄ…zków organicznych.

Pomimo staÅ‚ego dopÅ‚ywu CO2 do atmosfery jego ilość w powietrzu atmosferycznym ulega stosunkowo niewielkim zmianom dziÄ™ki temu, że oceany, częściowo lasy, coraz lepiej uprawiane roÅ›liny zielone pochÅ‚aniajÄ… duże iloÅ›ci tej substancji. Z przeprowadzonych badaÅ„ wynika, że wzrost stężenia CO2 w atmosferze, przy optymalnych warunkach pozostaÅ‚ych czynników wegetacji roÅ›lin, w dużym zwiÄ…zku wpÅ‚ywa na przebieg fotosyntezy i zwiÄ™ksza jej intensywność, a w Å›lad za tym produktywność roÅ›lin zielonych. W wiÄ™kszoÅ›ci roÅ›lin intensywność fotosyntezy roÅ›nie wraz ze wzrostem stężenia CO2 do kilku dziesiÄ…tych procenta. W wyniku dalszego gromadzenia siÄ™ tej substancji proces fotosyntezy sÅ‚abnie. Należy pamiÄ™tać, że w ramach poszukiwaÅ„ nowych sposobów wytwarzania żywnoÅ›ci ogromne nadzieje pokÅ‚ada siÄ™ miÄ™dzy innymi w zwiÄ™kszeniu produkcji wÄ™glowodanów na drodze intensyfikacji procesu fotosyntezy.

Ozon

Trójatomowa forma tlenu (O3), gaz bardzo silnie utleniajÄ…cy , posiadajÄ…cy charakterystyczny dla siebie orzeźwiajÄ…cy zapach. W dolnej części atmosfery wystÄ™puje w niewielkich iloÅ›ciach. Najczęściej O3 spotyka siÄ™ na wysokoÅ›ci 25-30 km (ozonosfera). Jeżeli byÅ‚by razem zebrany, utworzyÅ‚ by wówczas w warunkach normalnego ciÅ›nienia warstwÄ™ o gruboÅ›ci zaledwie ok. 2-3 mm.

Jest drugorzÄ™dnym skÅ‚adnikiem atmosfery, ale ma ogromne znaczenie biologiczne. PochÅ‚ania promieniowanie nadfioletowe w paÅ›mie 150-290 nm dziÄ™ki temu powoduje, że dopÅ‚ywa ono do powierzchni Ziemi wyłącznie niezbÄ™dnych iloÅ›ciach do życia. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiÄ™ksza ilość promieniowania nadfioletowego ze wzglÄ™du na jego dużą aktywność biologicznÄ… dziaÅ‚a negatywnie, a wrÄ™cz zabójczo na komórki żywe np. u ludzi.

Ozonosfera speÅ‚nia wiÄ™c rolÄ™ filtra ochronnego przed nadmiarem tego promieniowania dziÄ™ki czemu życie na naszej planecie jest w ogóle możliwe. Jest również absorbentem dÅ‚ugofalowego promieniowania Ziemi. Jako energiczny utleniacz, ozon zwiÄ™ksza szybkość rozkÅ‚adu materii organicznej. W maÅ‚ym stężeniu gaz ten jest bardzo korzystny na organizmy żywe, gdyż pobudza ich procesy fizjologiczne.

Para wodna

Ważny skÅ‚adnik atmosfery ziemskiej. DziÄ™ki niemu powstajÄ… liczne meteorologiczne zjawiska, takie jak chmury, opady atmosferyczne, mgÅ‚y itp. DziÄ™ki dużym iloÅ›ciom ciepÅ‚a które wydzielane sÄ… podczas przemian fazowych, a przede wszystkim w wyniku kondensacji, para wodna odgrywa dużą role w ksztaÅ‚towaniu siÄ™ termiki atmosfery, a w wyniku silnej absorpcji promieniowania cieplnego Ziemi zapobiega zbyt dużemu ochÅ‚adzaniu siÄ™ jej powierzchni.

Na najwilgotniejszych obszarach Ziemi (strefa równikowa - oceany) zawartość pary wodnej w dolnych częściach atmosfery nie przekracza 4% w stosunku objÄ™toÅ›ciowym, a w klimacie surowym (strefa polarna) może spaść nawet do 0,01%. W umiarkowanych szerokoÅ›ciach w niższych warstwach atmosfery znajduje siÄ™ latem ok. 1,3% pary wodnej, a zimÄ… ok. 0,4%.

 

Dla Europu przyjmuje się następujący średni skład atmosfery w % objętości:

  • 77,22 - N2,
  • 20,80 - O2,
  • 0,92 - H2O,
  • 0,92 -Ar,
  • 0,03 – CO2.

Bibliografia:

  1. PaweÅ‚ Libner i Gerard Stefaniak „ Geografia od A do Z”
  2. SÅ‚awomir Jaszczuk „Geografia Vademecum”
  3. Strony internetowe www.wikipedia.pl oraz www.poland.gov.pl www.chemia.dami.pl
  4. zdjęcia pobrane ze stron http://www.stronameteo.golonghorn.net/strona,wiedza/w_atmosfera.htm oraz http://www.iwiedza.net/encyklo/images/a/atmosfera1.jpg

Autor opracowania: Maciej Dadas


Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego nauczyciela z XXIV LO im. C. Norwida w Warszawie. www.geo.norwid24.waw.pl

Posiadasz materiały do matury, które mogą się przydać innym maturzystom?
Wyślij je do nas na adres: materialy__malpa__maturana6.pl

Opublikujemy je w serwisie by inni też mogli z nich skorzystać
* zamien __malpa__ na @

Podobne materiały: